Készült: 2024.03.28.15:40:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (1998.10.20.), 179. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az a büntetőügy, amelyet képviselő úr sajnos joggal felvet, az utóbbi időkben visszatérő téma volt. Valóban több mint tízezer, nem egészen körültekintő embernek közel 2 milliárd forint kárt okoztak az elkövetők.

A közvélemény az eljárás megindulásától kezdve figyelemmel kísérte az eseményeket, így különösen a bírói szakaszt, annak végén pedig a kiszabott büntetést. Valóban nehezen volt felfogható az érintettek szabadlábon hagyása, annál is inkább, mert ezt arra használták ki, hogy az igazságszolgáltatás elől megszökjenek. Véleményem szerint a törvényhozónak az a kettős kötelessége hasonló esetekben, hogy újból és újból figyelmeztesse az állampolgárokat a megfontolt befektetésekre, és az is, hogy a maga eszközeivel az általános bűnmegelőzés részeként akadályozza meg a hasonló esetek bekövetkezését. Ez utóbbit alapvetően két jogterület biztosítja. A gazdasági jog területén a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szabályozza a pénzügyi szolgáltatás körébe tartozó betétgyűjtést. A törvény értelmében ma már kizárólag hitelintézet jogosult e tevékenység végzésére. A vádlottakéhoz hasonló társaságok tehát a jövőben nem ronthatják le a hitelintézetekbe vetett betétesi bizalmat.

A büntetőjog területén a hatályos Btk. a betétesek védelme, illetőleg a pénzügyi intézmények törvényes, megbízható működéséhez fűződő érdek, tágabban pedig az egész gazdasági élet biztonsága érdekében büntetni rendeli a jogosulatlan pénzintézeti tevékenység végzését és a piramisjáték szervezését. Amennyiben pedig az elkövető jogtalan haszonszerzési célzattal mást tévedésbe ejt vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz, csalásért felel. Különösen nagy kár okozása esetén 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, bűnhalmazat esetén akár 12 évig is terjedhet a büntetése. A képviselő úr által vázolt tényállást, tekintettel a fenti jogszabályokra, maga a bíróság is teljes egészében alátámasztotta.

Az interpelláció viszont az érintettek és a társadalom zömének indokolt megdöbbenését is kifejezi, amikor azt kifogásolja, hogy a súlyos büntetés mellett a bíróság nem élt az előzetes letartóztatás lehetőségével.

Tisztelt Országgyűlés! Maga a konkrét bírói tevékenység kormányzati kritika tárgya nem lehet, tekintettel a bírák függetlenségére. Az igazságügy-miniszter hatáskörébe tartozó büntetés-végrehajtási kérdéssé pedig csak akkor válhatna az ügy, ha a bíróság a vádlottakat előzetesen letartóztatta volna, vagy jogerős ítélettel végrehajtandó szabadságvesztést rendel el, és annak sikeres foganatosítását is megkezdik. Mint ismeretes, az elítéltek kézre kerítésére tett eddigi intézkedések sajnos máig nem vezettek eredményre, a kellő időben kibocsátott elfogatóparancsok ellenére sem.

Ami a jövőt illeti, a kormány az Országgyűléshez benyújtotta a büntető jogszabályok módosításáról szóló törvényjavaslatot. Ebben kezdeményezi, hogy az elsőfokú ügydöntő határozat kihirdetésekor az ügyész indítványára a jövőben kötelező legyen a szándékos bűncselekmény miatt legalább 3 évi szabadságvesztésre ítélt személy előzetes letartóztatásának az elrendelése, illetve fenntartása. Példánknál maradva tehát a képviselő úr által felhozott eset a későbbiekben eleve nem is fordulhat elő.

Végül rámutatok arra, hogy a Házhoz benyújtott törvényjavaslataink több egyéb olyan rendelkezést is tartalmaznak, amelyek annak érdekében születtek, hogy a terheltek a bűncselekmény elkövetéséből származó vagyont ne tarthassák meg, azt tőlük minden esetben és teljes egészében elvonják - ha szőke, ha barna, ha fekete az illető.

Tisztelt Ház! Köszönöm a figyelmüket. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai