Készült: 2024.04.25.09:28:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2002.07.16.), 226. felszólalás
Felszólaló Dr. Hargitai János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én az utolsó megszólalásomban még a Magyar Nemzeti Bankhoz beadott módosító indítványhoz szeretnék visszatérni, és kell hogy visszatérjek. Nyilvánvaló, hogy házszabályellenes ez a módosító indítvány, ami most előttünk van, ezért mivel semmiféle koherenciazavar nincs e tekintetben a törvényben, ezért felvetődik a kérdés, ha önök tudják jól, hogy ez házszabályellenes, mégis miért tartják fontosnak azt, hogy idehozzák az utolsó pillanatban ezt a módosító indítványt. Ezt azért teszik, mert kénytelenek fokozatosan engedni, már az általános vitában is, nem a mi érvelésünknek, mert azt tudom, hogy nem hatja meg önöket a mi érvelésünk, de az, hogy az Európai Központi Bankból jelzéseket adnak önöknek, az már azért valamilyen szinten önöket is megérinti.

Önök jól tudják, az én álláspontom az, hogy az első 50 napos ténykedésüknek a törvénycsomagon belül ez az a szegmense, ami egyszerűen a jogállamiságot kikezdi. Önök nem csinálnak mást, és ez igen tragikus, mint hogy a gazdaságpolitika egyik centrumát - a kormány mellett a másik centrum a jegybank -, a jegybanknak a gazdaságpolitikában való centrum jellegét meg akarják szüntetni. Ehhez nyújtottak be módosító indítványokat, a felügyelőbizottságra itt most már nem térek ki, ahogy létrehozzák; hogy egy kormányzati többség mozgatja ezt a felügyelőbizottságot, ez nyilvánvalóan elfogadhatatlan, és ellenkezik az Európai Közösség szerződésével.

Az, amit az Állami Számvevőszék kapcsán csináltak, hogy az Állami Számvevőszéknek jogosítványt akartak adni ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank igazgatóságának javaslatokat tegyen, nyilvánvalóan durván sérti az Európai Közösség szerződését. Itt, hála istennek, visszaléptek.

Mi az, ami most előttünk van? Önök azt mondják, hogy semmi más nem történik, mint az árfolyamrendszer bizonyos elemeit nevesítik és beépítik a törvénybe, és ezzel az eddigi megszokott gyakorlat nem változik, hisz az árfolyamrendszer meghatározásánál a kormánynak eddig is döntési lehetősége volt. Mi azt gondoljuk, azzal, hogy az árfolyamrendszer minden egyes elemét itt megemlítik, jobban megkötik a Magyar Nemzeti Bank kezét, mint ahogy eddig meg volt kötve, vagyis befolyásolják a Nemzeti Bankot.

Föltehetnék önök a kérdést, hogy én mi az istennek hivatkozom örökké az Európai Közösség szerződésére, hisz mi nem vagyunk tagjai az Európai Közösségnek. Azért hivatkozom erre a szerződésre, mert a jelenleg hatályos magyar nemzeti banki törvény 66. §-a a következőket mondja, nem szó szerint idézem, de a tartalmát mondom: a mi jegybanktörvényünk - mondja ez a 66. § - összeegyeztethető szabályokat tartalmaz az Európai Közösség szerződésével és annak maastrichti módosításával, és azzal a maastrichti módosítással, ami a 18-as jegyzőkönyvben lett rögzítve, és ez az Európai Központi Bank és a központi bankok európai rendszerének az alapokmánya.

Ez az alapokmány a következőket rögzíti - és ezt a magyar kormány önmagára nézve kötelezőnek vállalta, a mindenkori magyar kormány , ez az alapokmány azt mondja, hogy a tagállamok kormányai még attól is tartózkodnak, hogy befolyásolják a jegybank bárminemű tevékenységét. Most kérdezem én, ha önök betartják ezt a szabályt, hogy nem akarják befolyásolni a jegybank tevékenységét, akkor miért akartak többletjogosítványokat adni az Állami Számvevőszéknek, miért pontosítják az árfolyamrendszert, és miért hoznak létre felügyelőbizottságot, ha még befolyásolni sem akarnak. Márpedig a befolyás is tilos az Európai Közösség szerződése szerint, és ezt a tiltást mi, még egyszer mondom, kötelezőnek tekintjük magunkra nézve, mert a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény 66. §-a ezt deklarálja.

Az, amit most csinálnak, az csak a következőre jó. Ebben a módosító indítványban, ami most előttünk fekszik, azt rögzítik, hogy önök nem kérdőjelezik meg azt, hogy a Magyar Nemzeti Banknak elsődleges célja az árstabilitás. Ezt nem kell hogy rögzítsék, mert a jelenleg hatályos törvény is rögzíti, mindjárt az első szakaszokban. Mit csinálnak? Az első szakaszokban megfogalmazott állítást egy későbbi szakaszban is megismétlik, ami tökéletesen értelmetlen. De mindezt azért teszik, és azért hátrálnak egyébként mindig egy kicsit vissza az eredetileg beterjesztett törvényjavaslatukhoz képest, mert tudják jól, hogy túllőttek a célon, tarthatatlan az, amit csinálnak, és ezért toldozgatják-foldozgatják azt, amit beterjesztettek, ahelyett, hogy belátnák azt, hogy egyszerűen vissza kellene vonni ennek a költségvetési törvénycsomagnak ezt a részét.

Még egyszer mondom, önök a jogállam egyik alapintézményét támadják, és ezt politikai célokkal teszik, amikor ezt a módosító indítványt elfogadják.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai