Készült: 2024.04.25.08:04:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2015.06.01.), 204. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Május utolsó vasárnapján ünnepeljük a gyermeknapot, gyereknapot, és ez egy jó alkalom arra, hogy áttekintsük azt, hogy a magyar társadalomban, a magyar politikában mit is jelent a gyermek, mit jelentenek a gyermeket nevelő családok, hogyan segítjük őket abban, hogy a kívánt gyermekeiket világra tudják hozni.

1980 óta fogy a magyarság lélekszáma, tehát 35 évet elvesztegettünk, 35 éve arról beszélhetünk, hogy a magyar emberek száma nem növekszik, a magyarság nem gyarapodik, hanem fogy, zsugorodik. És ez csak a csonkaországi statisztikát jelenti, ha a határon túli területeket is hozzácsatoljuk, akkor még rosszabb a helyzet.

Ha a családtámogatási rendszert vesszük figyelembe, akkor azt mondhatjuk, hogy 2011 óta a családi adókedvezmény mértéke változatlan. A második gyermek után járó emelést pedig a tavalyi évben kétszer ígérte meg a kormányzat, hogy idén január 1-jétől, tehát 2015-től bevezetik, nyilván két kampány is volt, amikor erre szükségük volt, majd nem történt semmi. Jövőre lehet elkezdeni egyáltalán a második gyermek után járó családi adókedvezmények növelését.

Számos alkalommal felvetette e tekintetben is a Jobbik azt, hogy erre igenis égető szükség van, ugyanis nemcsak a három gyermekről kell beszélni, és nemcsak a háromgyermekeseket kell segíteni, hanem a magyar társadalomban igenis az is probléma, hogy a családok nem jutnak egyről a kettőre, tehát a második gyermek világra segítését is támogatni kell. Ezért javasoltuk többször is, hogy az adókedvezmény mértékének növelése mellett az egyéb kedvezményeket is már két gyermek után is ki kellene bővíteni. Gondolhatunk a nyári szünet közeledtével a táboroztatásra, de említhetném az étkezési támogatást, illetve az utazási támogatást is.

Az a helyzet, hogy három gyermek esetén ezeknek majdnem mindegyike teljesen ingyenes, míg két gyerek nevelése esetén ezek tekintetében egyáltalán nem jár kedvezmény a családoknak. Úgy gondoljuk, hogy ezekre is ki kellene terjeszteni, nem a háromgyerekesek rovására.

(15.20)

Hiszen ha azt tekintjük célnak, hogy a magyarság lélekszáma növekedjen, akkor valóban az az ideális családmodell, ha mindenki legalább három gyermeket nevel. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a magyarság lélekszáma sajnos olyan mértékűre zsugorodott, hogy most már minden szülőképes korú nőnek négy gyermeket kellene vállalnia ahhoz, hogy a kívánt lélekszámot Magyarországon el tudjuk érni.

Sürgető szükség van arra, hogy a bölcsődei gondozási díjat eltöröljük. Ezt az Orbán-kormány vezette be, a második Orbán-kormány tette fizetőssé a bölcsődéket. Most már nemcsak a gyermek étkeztetéséért kell fizetni ezekben az intézményekben, hanem a gyermek ott-tartózkodásáért is. Mindez azért is különösen hátrányos demográfiai szempontból, mert a nőknek a munkába történő visszakerülését, visszajutását akadályozza. Most már azt mondhatjuk, hogy harminc évvel ezelőtthöz képest megfordult a tendencia, tehát azokban az országokban sikerült a demográfiai válságot csökkenteni, tehát a születésszámot növelni, ahol a nők munkába állását segíti a kormány.

Harminc évvel ezelőtt Magyarországon más volt a helyzet. Akkor sokkal inkább arra volt igény a nők részéről, hogy minél tovább otthon legyenek. Ma már fordított a helyzet. Éppen ezért nemcsak arra van szükség tehát, hogy a nők munkába állását, a szülés utáni visszatérését a munka világába segítsük, hanem arra is szükség van, hogy biztosítsuk számukra a gyermekek napközbeni ellátását, bölcsődéket, óvodákat. Ezzel a szemlélettel ellentétes a bölcsődei gondozási díj bevezetése, ami a családokra újabb terhet ró.

A nyári gyermekfelügyelet kérdése sincs megoldva. Sajnos, a családok egymást követően kénytelenek kivenni a szabadságukat, tehát egyszer az apa van szabadságon, ezt követően az anya azért, hogy a gyermekük felügyeletét nyáron biztosítani tudnák. Ezért javasolja a Jobbik a táboroztatási kedvezmények növelését és a családbarát munkahelyek létrehozását. Nagyon nagy szégyen, hogy Magyarországon néhány multicég csupán az, amely megengedi, hogy az anyák bevigyék a munkahelyükre a gyermeküket és ott felügyeletet biztosítsanak számukra. Nemcsak a munkahelyeken kellene ezt megteremteni, hanem egyébként a felsőoktatásban is, ugyanis az anyák életkorának kitolódása az első gyermek születésénél szintén egy olyan rendkívül súlyos probléma, ami a demográfiai válság súlyosbodásához vezethet.

A következő évben a családbarát munkahelyek támogatására a költségvetésben körülbelül ugyanannyi pénz jut, mint a Tom Lantos Intézet támogatására, pedig úgy gondolom, hogy sokkal súlyosabb, valóban nemzetstratégiai kérdésről van szó. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai