Készült: 2024.04.26.01:27:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2009.05.25.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Mindannyian hallhattunk róla, hogy a hét végén megjelent egy kiadvány; a világ legrangosabb versenyképesség-kutató intézete, a svájci székhelyű IMD rangsorolta az országokat, a világ 57 gazdaságilag legjobban teljesítő országát versenyképesség szerint, és sajnos azt kell ebből az összehasonlításból látni, hogy Magyarország az 57 országból a 45. helyen szerepel, az előző évi helyezéséhez képest 7 helyet rontott.

Van azonban egy másik lista is, ugyanez a kutatóintézet adta ki, ez tulajdonképpen egy versenyképességi-tűrőképességi vizsgálat. Arról szól, hogy a vizsgált országok, amikor majd a válságnak vége lesz, hogyan tudnak alkalmazkodni az új helyzethez, mekkora esélyük van egy markáns növekedésre. Nos, itt Magyarország helyezése még rosszabb, mindössze 5 ország van mögöttünk ezen az 57 elemű listán.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ezt a bizonyítványt nem önnek és nem az ön kormányának állították ki, ez a bizonyítvány egyenes következménye az elmúlt évek politikájának, ahol a kormány elmulasztotta azokat az adóátalakításokat (Derültség, közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiban.), azokat a reformintézkedéseket, amelyekre annak idején, egy évvel ezelőtt még csak a koalíció ment rá, de most már azt látjuk, hogy nemcsak a koalíció, hanem az ország jövője is nyilvánvalóan megsínyli ezt a dolgot.

Az okok között ezekben a versenyképességi listákban az adórendszerünk bonyolultsága, az adók mérete, az állami rendszerekben elmaradt reformok, a bürokrácia kiterjedtsége és a politikai bizonytalanság azok a faktorok, amelyek miatt Magyarország ilyen rosszul szerepelt. Ami az adóról, az újraelosztás mértékéről szól, ott ugyanazt látjuk, mint néhány évvel ezelőtt, hogy ma az állam körülbelül ugyanannyi pénz fölött rendelkezik, mint a teljes magánszektor együtt. Nagyon magas adókat szed annak érdekében, hogy azt a fajta nagy, kiterjedt állami struktúrát, amit fenntart, tudja finanszírozni.

Ezzel szemben néhány hónappal ezelőtt a Reformszövetség megjelentetett egy olyan anyagot, amely kilábalási stratégiát dolgozott ki. A Reformszövetség anyagát az SZDSZ határozati javaslatként a parlamentnek benyújtotta, és azért szeretném most ismét javasolni ennek a határozati javaslatnak a további tárgyalását a parlamentben, mert ha ez sikerülne, akkor együtt láthatnánk a gazdaságpolitika minden elemét, a deficitcsökkentési, megtartási szándékokat, az adóváltoztatásokat, ugyanúgy, ahogy az állami szerepvállalás mértékének változtatási szándékát.

(A jegyzői székben Török Zsoltot
Nyakó István váltja fel.)

A Fidesz vezérszónoka arról beszélt, hogy szeretnék megtartani a deficitcélt, szeretnék megtartani a bőkezű állami kiadásokat, és szeretnének adócsökkentést is. Navracsics frakcióvezető úrnak szeretném mondani, hogy e három cél közül még válságidőszakon kívül is legfeljebb kettő teljesíthető együtt; a deficitcél, a bőkezű állami kiadások és az adócsökkentés hármas célrendszere nyilvánvalóan - és ezt persze ön is tudja - együtt tarthatatlan.

Szeretném ezzel kapcsolatban azt is javasolni a miniszterelnök úrnak, hogy tárja a parlament elé ebben a gazdaságpolitikai vízióban azokat a számokat, amelyeket most a kormány feltételez. Látjuk, hogy milyen deficitcélokkal dolgozunk 2009-re és 2010-re, érdemes volna tudnunk azt is, hogy mekkora megtakarítási összeget irányoz elő 2009-re és 2010-re összesen a kormány. Azt is érdemes lenne tudni, hogy 2010. január 1-jétől az újonnan bevezetendő adótörvény összességében adónöveléseket jelent - ahogyan azt a Fidesz vezérszónoka állítja -, avagy csökkenti-e az adók méretét.

Az SZDSZ álláspontja ezzel kapcsolatban egyértelmű: csak olyan jellegű adóátrendezésre kerülhet sor 2010. január 1-jétől - a 2010-es adótörvényekben -, ahol összességében a személyi jövedelemadó csökkentésének és a vagyonadó bevezetésének szaldója az adófizetők számára pozitív; azaz, hogyha több marad az adófizetőknél, kevesebb adót veszünk el. Az előzetes számok arról szóltak, hogy 250-300 milliárdnyi adócsökkentésről lesz szó személyi jövedelemadó-ágon, elsősorban a sávhatár megemelésével, ennél egy nagyságrenddel kisebb, 40-50 milliárd forint jön be ingatlanadóban, illetve egyéb adóemelésekkel.

Szeretném egyben jelezni az SZDSZ-frakció támogatását a vagyonadó általános koncepciójához ebben a keretben, ám szeretném ugyanakkor Oszkó Pétert meghívni egy egyeztetésre, ahol a vagyonadó részleteiről, az önkormányzatok részvételéről és egyéb nyitva lévő kérdésekről tudunk egyeztetni, hogy le tudjuk zárni ezeket a vitákat.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai