Készült: 2024.03.29.09:35:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2009.03.31.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Lanczendorfer Erzsébet (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LANCZENDORFER ERZSÉBET (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági és a pénzügyi világválság posztkommunista országokat érintő hatásait tekintve a német kancellár, Angela Merkel úgy fogalmazott, hogy Szlovéniát és Szlovákiát nem lehet Magyarországgal összehasonlítani. Aztán a március 1-jei európai uniós brüsszeli csúcs után a brit Financial Times március 4-ei összefoglalójában Magyarországot a térség fekete bárányának nevezte. Nem folytatom a hazánkat sújtó negatív nemzetközi vélemények sorolását, de arról szólni kell, hogy nincs rendjén, hogy nem azok bűnhődnek, akik miatt a térség fekete bárányává váltunk, anyagilag sem azok bűnhődnek. Nincs rendjén, hogy vétlen magyar embereken, a magyar társadalom legkiszolgáltatottabb, önmagukon segíteni nem tudó rétegein, az élet alfájánál álló gyermekeken, és az élet ómegájához eljutott nyugdíjasokon csattanjon legnagyobbat az ostor.

Március 2-ai interpellációmban a gyerekekkel kapcsolatban szóltam. Most a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997-es törvény módosításáról szóló T/9180. számú törvényjavaslatról mondom el a kereszténydemokraták véleményét.

Nézzük a tényeket! Idézet következik: utolsó csepp vérünkig próbáljuk megvédeni a nyugdíjasok érdekeit. Ugye, ismerős ez a mondat (Korózs Lajos: Gyurcsány Ferenc.), hiszen Gyurcsány Ferenctől származik az MTI 2008. október 28-ai híradása szerint. Akkor hangzott el ez a mondat, amikor már Gyurcsány Ferenc előtt is kezdett derengeni, sőt világossá válni, hogy az Amerikából indult pénzügyi és gazdasági válság - egy korábbi bejelentésével ellentétben - bennünket sem fog elkerülni.

Nézzük, hány csepp vért hullatott Gyurcsány Ferenc és a szocialista kormány a nyugdíjasokért, azaz hogyan védte érdekeiket. Nézzük a tényeket! Az 1997-es nyugdíjtörvényt sokszor módosították a szocialisták. A 2006-os módosítás - hallottuk államtitkár úrtól - szigorította az előrehozott öregségi nyugdíjba vonulás feltételeit, amennyiben a nyugdíjba vonulás napján meg kell szüntetni a munkaviszonyt. Továbbá a nyugdíj-megállapítás új szabályozása miatt a 2008. január 1-jétől nyugdíjba vonulók induló nyugdíja 8 százalékkal csökken. Végül a szocialista-szabad demokrata szigorítás megvonja a nyugdíj folyósítását attól a megélhetéséhez kényszerű kiegészítő kereső foglalkozást űző nyugdíjastól is, akinek munkajövedelme eléri a minimálbér 12-szeresét. Ezek a tények.

A 2006-os módosítás egyetlen pozitív eleme volt az ellenzék által benyújtott módosító indítvány elfogadása - igaz, elnöki szavazattal történt az elfogadás -, amely a Ratkó-korszakban született férfiak és nők előrehozott öregségi nyugdíjba vonulásának időpontját egységesen a betöltött 59. évre tette.

(10.30)

Egy év múlva a szocialisták ezt a módosítást is annullálták. Mint látjuk, nem folyt egy csepp vér sem a nyugdíjasokért.

A most benyújtott javaslat a nyugdíjkorhatárt 8 év alatt 62 évről 65 évre emeli. Tehát az átállásra összesen 8 évet ad a szocialista kormány a fokozatosság elvének érvényesítése nevében. Lehet persze hivatkozni nyugati országok gyakorlataira, lehet, de nem érdemes, mert a körtét nem lehet összehasonlítani az almával. Nem lehet összehasonlítani egy nyugati országban élő nyugdíjasnak sem az egészségi állapotát, sem az aktív korban eszközölt megtakarításait, sem nyugdíjának értékét a magyar nyugdíjaséval.

Amíg egy fejlett nyugati ország nyugdíjasa - személyesen tapasztaltam jó pár éve - májustól októberig jól él nyugdíjából a görög tengerparton, addig a magyar nyugdíjas megélhetési gondokkal küzd. Csupán az áraink érték el vagy szárnyalták túl a nyugati árakat. De az is ismert, hogy a magyarok egészségügyi mutatói szomorúak, sokkal betegebbek vagyunk, mint a tőlünk nyugatra élő társadalmak. Elegendő-e a 8 év a nyugdíjkorhatár megemeléséhez?

Hatalmas anyagi érvágás a 13. havi nyugdíj megszüntetése, ez, mint hallottuk már, több mint 1 millió 200 ezer embert érint. Aki az idén jogosult a 13. havi csökkentett nyugdíjra - mert 80 ezer forintban maximalizálta a kormány -, annak jövőre 80 ezer forint, 12 hónapra elosztva, azaz havonta 6670 forint épül be a havi nyugellátásába. De nem kaphat 13. havi nyugdíjat az a 274 ezer 62 évnél fiatalabb nyugdíjas s az a 125 ezer fő, akik 2009-től mennek nyugdíjba, 754 ezer 62 év feletti öregségi és rokkantnyugdíjas pedig és 77 ezer 62 év alatti rokkantnyugdíjas elveszíti járandóságának 80 ezer forint feletti részét. Ha a számokat összeadjuk, látjuk, hogy 2009-ben és 2010-ben a Gyurcsány-kormány megszorításai 1 millió 200 ezer idős embert rövidítenek meg, akikért a gyurcsányi ígéret ellenére egy csepp vér sem hullott.

Van az anyagiakon kívül, az anyagiak fölött egy más szempont, egy sokkal fontosabb szempont, és ez erkölcsi. Micsoda erkölcstelenség, képviselőtársaim, hogy önök a nyugdíjasokat csak szavazatszerzésre használták 2002-ben és 2006-ban! 2002-ben az önökre szavazó nyugdíjasok abban a reményben adták önökre voksaikat, hogy megkapják a kampányban önök által beígért teljes 13. havi nyugdíjat. Önök most ezeket a nyugdíjasokat csapják arcul, ez mélységesen erkölcstelen.

A módosítás szerint, ha a gazdasági növekedés, mint hallottuk, nem éri el a 2 százalékot, akkor a nyugdíjemelés mértéke inflációt követ. Ugye, tetszenek emlékezni, amikor tavaly április 30-án, egy zártkörű beszélgetésben Orbán Viktor arról beszélt, hogy egy polgári kormány meg fogja őrizni a nyugdíjak reálértékét, micsoda felháborodás támadt. Az történt, hogy bejelentették, hogy készítenek másfél millió szórólapot, amin a nyugdíjasokat figyelmeztetik, felvilágosítják, hogy milyen veszély leselkedik rájuk egy polgári kormány esetén Orbán Viktor bejelentése alapján. Én most megkérdezem, hogy most is lesz-e másfél millió szórólap. És mi lesz rajta? És bejelentik, hogy milyen veszély leselkedik a törvénymódosítás miatt rájuk?

Ebben a formában a Kereszténydemokrata Néppárt a T/9180. számú, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló módosító törvényjavaslatot nem tudja támogatni. Módosító indítványainkat benyújtottuk, de a kereszténydemokraták feltétlenül javasolnák erkölcsi megfontolásból a felelősök megnevezését, akiknek rossz gazdaságpolitikája miatt a nyugdíjasok ilyen méltatlan helyzetbe kerültek.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai