Készült: 2024.03.29.10:57:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlési Biztos Úr! Tisztelt Országgyűlés! Talán nem furcsa, hogy az önkormányzati és rendészeti bizottság az ülésén Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának meghallgatása, illetve a napirend tárgyalása alkalmából elsősorban az önkormányzatok működésével kapcsolatos tapasztalatokról és a jelentésnek erről a részéről tárgyalt.

Két szempontból is tárgyalta a bizottság a kisebbségi jogok országgyűlési biztosának jelentését és észrevételeit. Az első az, amikor az önkormányzat mint helyhatóság került górcső alá, és az önkormányzat vagy a hatóság tevékenységét vizsgálta valamilyen összefüggésben a kisebbségi biztos. Több olyan konkrét ügy, illetve ügytípus is szóba került, amely problémát jelent a mindennapi gyakorlat során, és a bizottság külön is foglalkozott egy kérdéssel a jelentéssel összefüggésben, mégpedig a lakhatással és a lakásfoglalók ügyével kapcsolatban.

Tisztelettel emlékeztetem az Országgyűlést, hogy az elmúlt időszakban - és ez a vizsgált időszak, a jelentésre vonatkozó időszak - az Országgyűlés igyekezett felgyorsítani az önkényes beköltözők kilakoltatását, és olyan törvényt hozott, amely ezt a felgyorsítást célozza. A kisebbségi ombudsman vizsgálatai megállapították, hogy ez a jogi, jogszabályi változtatás a körülményekben komoly változást nem hozott, nem oldotta meg a problémát; nem nőtt meg ugrásszerűen a kilakoltatások száma és az eljárás hatékonysága sem nőtt, ugyanakkor azokat a meglévő és rendkívül komoly feszültségeket, amelyek az ügy körül találhatók, semmilyen módon nem oldotta meg. Arra szeretném felhívni tisztelettel az önök figyelmét, hogy a jogalkotóknak a jövőben is érdemes erre a problémára figyelmet szentelniük.

 

 

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

 

A másik szempont, amelyről a bizottságban tárgyaltunk, a kisebbségi önkormányzatok és a települési önkormányzatok mint két választott testület együttműködése, illetve a kisebbségi önkormányzatok működésének tapasztalatai és problematikái. A bizottság ülésén szóba került, miszerint a kisebbségi országgyűlési biztos már korábban is jelezte és konkrét javaslatokat is tett arra nézve, hogy a kisebbségi önkormányzatokra vonatkozó jogi szabályozást felül kell vizsgálni, pontosabban, precízebben kell meghatározni a helyi közügyek azon körét, amely a kisebbségi önkormányzatok feladatkörébe kellene hogy tartozzon.

A bizottság ülésén szó esett azokról a konfliktusokról, amelyek a települési önkormányzat és a kisebbségi önkormányzatok között óhatatlanul kialakulnak. Szó esett azokról a problémákról, amelyek a kisebbségi önkormányzatok feladatellátásával kapcsolatban olyan szempontból jelennek meg - és ez konkrétan a cigány kisebbségi önkormányzatokra vonatkozik -, amikor nem önmagában a kisebbségi önkormányzat tevékenysége a probléma, hanem az, hogy olyan feladatokat is kénytelenek ellátni, szociális és egyéb feladatokat, amelyek igazából nem a kisebbségi önkormányzat feladatkörébe tartoznak, de amelyek igazából ennek a kisebbségnek a legnagyobb problémái ezen a területen.

 

(14.10)

 

Szó volt a bizottság ülésén arról is, hogy ha ezt a törvényt a következő önkormányzati választásokig nem sikerül megváltoztatni és nem sikerül a kisebbségi önkormányzatokra vonatkozó szabályozásban azt a korrekciót és a kötelező feladatok körét újraszabályozni, ahogyan a kisebbségi jogok országgyűlési biztosa javasolta, akkor fennáll annak a veszélye, hogy az egyébként is szegény önkormányzatok, az egyébként is szegény civil szervezetek megpróbálnak kiskaput keresni, és visszaélni - hogy úgy mondjam - a mostani jogi szabályozással.

Elhangzottak extrém példák is. Szeretném hangsúlyozni, hogy nem ez az általános, de a joggal való visszaélést mutatja, hogy van olyan, a törvények szerint megalakult kisebbségi önkormányzat, amelyik valójában egy futballcsapat, és nem a jogszabályban megfogalmazott feladatait végzi.

Azt gondolom, ezek a példák is azt bizonyítják és igazolják, hogy szükség van ezeknek a jogszabályi változtatásoknak a komoly számbavételére. A bizottság ülésén ezt a javaslatot a kormánypárti és az ellenzéki oldalon ülő képviselők egyaránt elfogadták. Őszintén remélem, hogy érdemben és mélységében is az önkormányzati és rendészeti bizottság még ebben a ciklusban hajlandó lesz foglalkozni ezzel a témával.

A bizottság egyhangúlag elfogadta a jelentést, és kifejezte köszönetét Kaltenbach Jenőnek, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának az eddigi tevékenységéért, munkájáért és a jó együttműködésért.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, az SZDSZ és az FKGP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai