Készült: 2024.04.26.00:30:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 34. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszöntöm az asszonyokat, elnök asszonyt, miniszter asszonyt, ombudsman asszonyt, és köszöntöm a tisztelt Házat, férfi képviselőtársaimat. Az egyéni választókörzetben dolgozó képviselőtársaim velem együtt bizonyára elégedetten olvasták át az állampolgári jogok országgyűlési biztosának 2000. évi tevékenységéről készült beszámolót. A Magyar Demokrata Fórum frakciójának valamennyi képviselője egyéni választókerületben megválasztott képviselő, fogadóórákkal, nap mint nap új és megújuló emberi kapcsolatokkal, panaszos ügyekkel, emberi sorsokkal, drámákkal és tragédiákkal, válaszra váró levelekkel, biztatást vagy megoldást váró telefonokkal; egyszóval az MDF nevében talán nem tűnik aránytévesztésnek, ha a komoly és általános elemzések és intelmek után arról szólok elsőként, hogy egyértelműen óriási terhet vesz le a vállunkról ennek a jogvédő tevékenységnek a gyakorlása.

Ki ne találkozott volna közülünk sok-sok valóságos problémát, gondot tőlünk megoldani váró állampolgár mellett olyanokkal, akik bírósági ítéletek megváltoztatására, pedagógusok osztályzatainak a felülbírálatára vagy önkormányzati döntések megsemmisítésére kértek fel minket, majd amikor mindezektől a jogállamiságba ütköző ötletektől elzárkóztunk, akkor jól elmondták a véleményüket a szerintük mihaszna Országgyűlésről? A jelentés tanúsága szerint nagyon sokan keresnék nálunk, országgyűlési képviselőknél megszállottan a maguk igazát, ha nem lenne ombudsmani intézmény.

Ez a hivatal is a maga eszközei révén hozzájárul mind a közintézmények, mind a lakosság jogtudatának az erősbödéséhez. Elég, ha csak egyetlen adatsorra pillantunk: az állampolgári jogok országgyűlési biztosa felé történt bejelentések több mint kétharmada volt nyilvánvalóan alaptalan bejelentés 1997-ben, 38 százaléka volt ilyen 1998-ban, 21 százaléka 1999-ben és 15 százaléka 2000-ben. A tendencia egyértelmű: a rendszerváltás utáni évtizedben rohamléptekkel tanulta a lakosság is a demokráciát, s változott meg ezzel együtt jogtudata, toleránssá vált mások igazának az elviselésére is.

Az alkotmány 326/B. §-a szerint az országgyűlési biztos feladata az, hogy az alkotmányos jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltassa, és valós sérelem megállapítása esetén kezdeményezzen egyedi intézkedéseket is, illetve tegyen ilyen sérelmek megelőzését szolgáló jogszabályok megalkotására javaslatokat.

Ez a munka óhatatlanul konkrét ügyek sokaságát vizsgálja, és nem engedi meg a konkrétumok léte nélküli általánosításokat. Az elmúlt hónapokban például sok olyan vád érte a tisztelt Házat, hogy nagyon sok cselédsorsra emlékeztető visszásságot kellene orvosolni a munkavégzés területén, ezzel szemben a kötetben azt a megállapítást találjuk, miszerint a munkavégzéshez, a munkavállalás szabadságához fűződő visszás esetek aránya az összes visszás esethez viszonyítva csupán egy százalék, azaz az ilyen típusú esetek nem kerülnek be a tíz leggyakrabban érintett és megsértett jog közé.

Hasonló módon emberi jogi szervezetek több országban is hirdetésekben hívták fel az olvasók, televíziónézők figyelmét a magyarországi rendőrök állítólagos brutalitására, és ehhez a valótlanságokon alapuló kampányhoz sajnálatosan a hazai média egy része is csatlakozott. Ezekkel a súlyos vádakkal kapcsolatosan általánosításra is alkalmas esetszámot nem találtam a kötetben. Vajon rosszul végezte a munkáját az emberi jogokat is óvni köteles országgyűlési biztos? Vajon nem mert ilyen esetben eljárni? Nyilvánvalóan nem erről van szó - nyilván politikai célú kampány akar elhitetni az emberekkel hazugságot, valótlanságokat.

Ha kinyitunk valamely politikailag túlságosan elkötelezett napilapot, akkor majd' minden oldalon vastagon szedett betűkkel szerepelnek az olyan hírek, miszerint a magyar kormány korlátozza a szabad versenyt, folyamatosan sérti a szövetkezetek jogait, nem tartja tiszteletben az önkormányzatok tulajdonát. Nem akarom tovább sorolni ezeket a vádakat, hiszen a kötet adatai szerint 2000-ben a felsorolt kategóriákban nem volt ilyen megalapozott panasz, vagy legfeljebb egyetlen. Talán eltévesztették volna a panaszosok a címet, és nem a jogukat védő országgyűlési biztosnál kopogtattak, hanem az ilyen újságok szerkesztőségeinél? Aligha ez történt - a következtetés levonását képviselőtársaimra bízom.

Tisztelt Ház! A jelentés leírja, hogy viszonylag csekély számban kérik az országgyűlési képviselők az országgyűlési biztos segítségét. Örömmel láttam viszont a kötetben néhány olyan esetet a választókerületemből, amely hosszas levelezés után sem tudott megoldódni az illetékes hivatalokban, míg az ombudsmani hivatal megnyugtató módon zárta le az ügyet. Megoldódott például annak a vállalkozónak a gondja, akinek gépjárművét évekig lefoglalva tartotta a vám- és pénzügyőrség egy ügy kivizsgálására hivatkozva. Intézkedett a miniszter annak a rokkantnak az ügyében, aki családi pótlékra már nem, rokkantsági járadékra még nem volt jogosult. Az ombudsman kérésére a miniszter segített abban az ügyben is, amelynek során visszás módon különbséget tettek a jogszabályok örökbe fogadott és saját gyermek között a szociálpolitikai kedvezmény megítélése során. Az is az ombudsman vizsgálódása során derült ki, hogy sok földtulajdonost károsított meg Fülöpjakab és Kunszállás községek földkiadó bizottsága.

Tisztelt Ház! Ez a jelentés tanulmánykötetnek is beillik. Kordokumentum, az ezredforduló magyar valóságának hiteles látlelete. Gyakorlati tankönyvként is hasznosítható, hiszen konkrét esetek révén bővíti jogismeretünket. A minőségi munkához szívből gratulálok a hivatal valamennyi munkatársának. A valóság edzette őket, de megmaradt empátiakészségük, lelki egészségük, s fizikailag is bírták az olykor rendkívüli tehertételt. Gönczöl Katalin pedig műfajt és vonzóan hiteles stílust teremtett - köszönet érte.

A Magyar Demokrata Fórum nevében összegezve véleményemet: az elvégzett munkát jelesre értékeljük, a jelentést általános vitára alkalmasnak ítéljük, az országgyűlési határozati javaslatot pedig igen szavazatainkkal támogatni fogjuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

(12.20)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai