Készült: 2024.03.29.13:36:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2020.06.09.), 138. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A javaslatom elég egyszerű, arról van szó, hogy ha valaki nyugdíjas-szövetkezeti tagként vagy nyugdíjas-szövetkezet által vállalt vállalkozási szerződés teljesítésekor saját munkát teljesít, de a megrendelő valamilyen ok miatt ezt nem tudja kifizetni  itt leginkább atipikus eset a csőd, felszámolás vagy valamilyen ilyen eljárás , ebben az esetben a Bérgarancia Alapból a munkát, az elvégzett munkát teljesítőknek lehessen fizetni kompenzációt. Amikor a nyugdíjas-szövetkezetekről szóló törvényt elfogadta a parlament, akkor a vitában jeleztem, hogy ez tulajdonképpen egy új, alternatív, kétségtelen, atipikus foglalkoztatási forma, a diákszövetkezetekhez hasonló modellben működik. Magyarul, arról van szó, ha valakik azt mondják, hogy szeretnének még a nyugdíjuk mellett dolgozni, de már nem akarnak heti 5 napot, napi 8 órát teljesíteni a munka törvénykönyve alapján, ahol munkavállalási és teljesítési kötelezettség is van, és a munkaadó számára pedig munkaadási kötelezettség, hanem egy lazább viszonyban, szabadabban, heti két nap, heti egy nap, ha úgy jön ki a lépés, el lehessen csereberélni a teljesítést a munkában egymás közt a szövetkezeti tagokkal, tehát ilyen lazább formában tudnak még dolgozni. Ez részint segít bizonyos ágazatokon, ahol tipikusan ilyen munkára szükség van, másrészt pedig segít továbbra is a nyugdíjasok számára aktívnak maradni. De akkor is jeleztem, hogy miután ez egy atipikus forma, ahogy egyébként látjuk, hogy hogyan változik az élet vagy a gazdasági körülmények, úgy természetesen elképzelhető, hogy a szabályozáshoz hozzá kell nyúlni.

Durván 200-nál több nyugdíjas-szövetkezet jött létre, és ott durván 20 ezernél több olyan ember dolgozik, aki tagként már végzett valamilyen tevékenységet. Tipikusan nem jellemző az, hogy a nyugdíjas-szövetkezetek által teljesített szerződéseknél fizetési probléma lenne. Ennek leginkább az az oka, hogy szemben a munka törvénykönyve alatti alkalmazással, itt vállalkozási szerződésről van szó a szövetkezet és a munkát adó vállalat között, és ezeket a vállalkozási szerződéseket a legkönnyebb felmondani. Itt nincs olyan bonyolult és egyéb szabályrendszer, mint a munka törvénykönyvénél vagy a tipikus foglalkoztatási formáknál, egyeztetési kötelezettség, mindenfajta egyéb előírás, ezért nem szokták az életben a munkaadók, a vállalkozások elvinni odáig, hogy már nyilvánvalóan valamilyen csődhelyzet van vagy felszámolási helyzet, de még mindig nem mondták fel ezt a vállalkozási szerződést. Egyébként értelmetlen is ez a magatartás. Tehát tipikusan azért nem jellemző, hogy ezt igénybe kellene venni.

Ugyanakkor én azt gondolom, hogy az atipikus foglalkoztatási formák jelenléte a magyar munkaerőpiacon, és ezeknek az erősítése, ezeknek az egyenjogúsítása egyfajta gesztusként alapot szolgáltathat arra, hogy a nyugdíjasok által végzett nyugdíjas-szövetkezeti teljesítésnél a Bérgarancia Alapba bekerülhessenek, ha baj van. Természetesen mindenki tudja, hogy ha elvégezték a munkát, és azt nem fizetik ki, akkor bizony a nyugdíjasnak is jól jön az, hogy a Bérgarancia Alapból ezt lehet teljesíteni. Tehát ez egyfajta gesztus, egyfajta biztonság is a nyugdíjas-szövetkezetekben végzett munka kapcsán.

Kérem, hogy támogassák a javaslatot, szép gesztus ez egyébként a még aktív és munkát vállaló nyugdíjasok számára. Természetesen a javaslatom nem érinti azokat a nyugdíjas munkavállalókat, akik az úgynevezett nyugdíjas-továbbfoglalkoztatás keretében dolgoznak, hiszen ők egyébként nem ebbe a szabályrendszerbe tartoznak, hanem a munka törvénykönyve alatti foglalkoztatásba, ott a bérgarancia természetesen már adottság és biztosított.

Köszönöm szépen, ha támogatják a javaslatot, tisztelt Ház. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(17.00)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai