Készült: 2024.04.26.01:27:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2007.09.17.),  204-212. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 9:20


Felszólalások:   204   204-212   212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Az általános vitát lezárom. Mivel a törvényjavaslathoz nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor, határozathozatal következik. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a T/3605. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 309 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül a törvényjavaslatot elfogadta.

Soron következik a Firenzében 2000. október 20-án kelt Európai Táj Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája és határozathozatala. Az előterjesztést T/3604. számon, a külügyi bizottság ajánlását T/3604/1. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszternek, a napirendi pont előadójának.

DR. FODOR GÁBOR környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Számos nemzetközi egyezmény foglalkozik külön-külön a környezet elemeinek a védelmével, így a táj védelmével is, a régészeti kincseinknek a védelmével, az épített örökség védelmével. Ezek mind-mind nagyon fontos egyezmények. Azonban, amely előttünk van, egy olyan típusú egyezmény, amely próbálja ezeket egyesíteni, és azt mondja, hogy koordinációra is van szükség a különböző területek védelmében.

A firenzei egyezmény, az Európai Táj Egyezmény - ezen a címen került a tisztelt Ház elé - célja éppen az, hogy az épített és a természeti örökség értékeit kapcsolja egymással össze. Azt gondolom, hogy a jövő nemzedékek iránti felelősségtől átitatva a Magyar Országgyűlés is bölcsen teszi, ha csatlakozik ehhez az egyezményhez, elfogadja és támogatja, úgyhogy erre szeretném kérni a tisztelt képviselőket, támogassák a firenzei Európai Táj Egyezményt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: A külügyi bizottság előadója Horváth János képviselő úr. Öné a szó.

DR. HORVÁTH JÁNOS, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A külügyi bizottság megtárgyalta az előttünk lévő törvényjavaslatot, nevezetesen, a Firenzében aláírt Európai Táj Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.

(18.50)

A bizottság tagjai fontolóra vették, és egyhangú vélemény alakult ki, amelynek értelmében egyhangú döntés született: a bizottság az Országgyűlésnek a törvényjavaslatot elfogadásra ajánlja.

Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. Horváth János mint képviselő kíván szólni.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Ház! Az Európai Táj Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat - ahogyan már bizottsági jelentésemben is említettem, és ahogy hallottuk miniszter úrtól - valóban azzal az igénnyel született meg, hogy egy átfogó intézményt tekintsen át, illetve erre az intézményre szükség volna. Az Európai Táj Egyezmény valóban olyan dolgokról szól, ami túlmegy az egyes részleteken, például a mezőgazdaságon, a turizmuson vagy a kulturális jelenségeken.

Ami miatt szót kértem, tisztelt Országgyűlés, az az, hogy kifejezésre jusson ebben a Házban, hogy több tennivaló van ezen a téren, mint amennyit ez a törvényjavaslat idehozott elibénk. Az első megjegyzés az, hogy miért csak most, hiszen már évekkel ezelőtt, 2000-ben aláírásra került ez a szerződés Firenzében, és azóta jó néhány év eltelt. S nem úgy van ez, mint azok a nemzetközi törvényjavaslatok, amelyek lehet, hogy harminc meg negyven évvel ezelőtt íródtak alá, de nem volt alkalmazási jelentőségük, tehát valamikor tisztogatva a Külügyminisztérium asztalait idekerültek. Ez egy időszerű téma. Ismétlem, tisztelt Ház, ez időszerű téma; üzenetjellegű is, ezenkívül tennivalók vannak benne.

Mire gondolok? A törvény 9. cikkében a határon átnyúló tájak együttműködéséről van szó. Mennyire időszerű ez, és mennyi szó volt erről már különböző alkalmakkor! Most, tisztelt Ház, alkalom adódik ennek a törvénynek a keretében, hogy ez nemzetközi összefogás eredménye legyen, illetve annak az erejét is felhasználjuk; hasonlóképpen a kölcsönös segítség és információ dolgában. Továbbá szerepel benne az Európai Tanács tájdíja. Van egy olyan valami, hogy az Európai Tanács tájdíja. Kérdezem miniszter úrtól és azoktól, akiknek ez szívügye, hogy hányszor kíséreltük megszerezni ezt a tájdíjat, és eljuttatni Mórahalomtól Veszprémig és azokra a helyekre, ahova valóban érdemes volna eljuttatni.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném, ha ilyen gondolatokkal foglalkoznánk, és hívom a kormányt, hívom képviselőtársaimat, hogy dolgozzunk ki olyan törvényjavaslatokat - jöjjenek akár a kormánytól, jöjjenek akár egyénektől -, amelyek ezeket a dolgokat napirendre tűzik, mert itt nemcsak szimbólumokról van szó - bár azok is nagyon fontosak -, hanem cselekvésről is, és azok lehetőségét most megragadhatnánk.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps.)

ELNÖK: Mivel több jelentkezőt nem látok, kérdezem miniszter urat, hogy kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Dr. Fodor Gábor: Igen.) Öné a szó.

DR. FODOR GÁBOR környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Csak szeretném megköszönni Horváth János képviselőtársamnak, hogy ebben az egyáltalán nem könnyű helyzetben, ebben a kései órában felhívta a figyelmünket néhány fontos dologra, például az európai tájdíjra. Köszönöm a figyelemfelhívást, utána fogunk nézni, és megpróbálunk élni ezzel a lehetőséggel.

Köszönöm szépen, és kérem az Országgyűlést, hogy fogadja el a javaslatot. (Taps.)

ELNÖK: Az általános vitát lezárom. Mivel a törvényjavaslathoz nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. A határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/3604. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a törvényjavaslatot 311 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Soron következik a Belga Királyság, a Németországi Szövetségi Köztársaság, a Spanyol Királyság, a Francia Köztársaság, a Luxemburgi Nagyhercegség, a Holland Királyság és az Osztrák Köztársaság között a határon átnyúló együttműködés fokozásáról, különösen a terrorizmus, a határon átnyúló bűnözés és az illegális migráció leküzdése érdekében létrejött szerződés - prümi szerződés - kihirdetéséről, valamint ehhez kapcsolódóan egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája és lehetőség szerint a határozathozatal. Az előterjesztést T/3606. számon, a külügyi bizottság ajánlását T/3606/1. számon kapták kézhez. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő a törvényjavaslathoz leírási hibát korrigáló pontosítást nyújtott be, amelyet T/3606/2. számon a honlapon megtalálhatnak.

Megadom a szót Kondorosi Ferenc államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának.




Felszólalások:   204   204-212   212      Ülésnap adatai