Készült: 2024.04.26.00:37:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2000.05.03.), 94-96. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  94 - 96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Én egy előző témára szeretnék még visszatérni egy pillanatra.

Tisztelt Országgyűlés! Az Alkotmánybíróság egyszer már döntött abban a kérdésben, hogy a nem állami felsőoktatási intézmények között lehet eltérően finanszírozni az egyházi és a magán-felsőoktatási intézményeket. Ennél tágabban döntött egyébként.

Azt hiszem egyébként, hogy az előző kormány éppen ebből kiindulva kötötte a vatikáni megállapodást, amely többek között arról szólt, hogy a Katolikus Egyház által fenntartott felsőoktatási intézmények azonos módon lesznek finanszírozva az állami felsőoktatási intézményekkel. Erről szól a vatikáni megállapodás.

Ha ezt végiggondoljuk, akkor nyilvánvalóan teljesen értelmetlen az a feltevés, az a feltételezés, hogy ugyanúgy kellene finanszírozni a magánintézményeket, mert ebben az esetben mi különböztetné meg az állami és a magán-felsőoktatási intézményeket? Mind a kettőt teljes egészében az állam finanszírozná.

Tehát az előző kormány 1997-ben nyilvánvalóan ebből kiindulva kötötte meg a vatikáni megállapodást. Annyi történt, hogy ez a kormány ezt a vatikáni megállapodást - ami egyébként az egyházak között önmagában különbséget generált, önmagában különbséget jelentett -, ez a kormány 1999-ben kiterjesztette a történelmi egyházakra.

Ha tehát azt mondjuk, hogy a történelmi egyházak és a többi egyház között fennáll valami ellentmondás, akkor ez az ellentmondás fennállt pláne akkor is, amikor csak a Katolikus Egyházra vonatkozott ez a megállapodás. Ezenfelül egyébként úgy gondolom, hogy a Magyar Katolikus Egyházat, a történelmi egyházakat és a Mazsihiszt nem lehet összevetni, mondjuk, a Magyar Boszorkány Egyházzal. Aki végiggondolja, érzi, hogy itt van némi különbség, és azt hiszem, hogy a magyar társadalom döntő többsége - mintegy kilencven-egynéhány százaléka - biztos, hogy ezt hasonlóan gondolja.

A másik nagy vita az egyetemi tanárok kinevezési rendjéről folyik. Az egyetemi tanári cím nem csak intézményen belül jelent egy szintet. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ezt jelzi, hogy az egyetemi tanárokat a köztársasági elnök nevezi ki.

 

ELNÖK: Képviselő úr, kétperces időkeret áll rendelkezésre.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Ha ez így van, akkor helyes, hogy valamennyi intézménytől független országos szerv véleményezi ezt. Köszönöm szépe, elnézést.

 




Felszólalások:  Előző  94 - 96  Következő    Ülésnap adatai