Készült: 2024.03.29.16:55:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2000.12.13.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága a most tárgyalandó törvényjavaslatot november 29-én megtárgyalta. A bizottsági vita során újra előkerült az egészségügyi ügyelet fogalma, amely a MOK kezdeményezésére az elmúlt időszakban előtérbe került, mivel a közalkalmazotti jogviszony nem szabályozza ezt a fogalmat. Ezért egy ideig megmaradt egy joghézag. Ebből számos munkaügyi per adódott, ahol minden munkaügyi bíróság a munka törvénykönyvében lefektetetteknek megfelelően ítélkezett, függetlenül attól, hogy mit mondott a Kjt.-t kiegészítő miniszteri rendelet, valamint hogyan szabályozta ezt az adott kórház kollektív szerződése, ügyeleti szabályzata.

Számunkra elfogadhatatlan ez a jelentős változásokat tartalmazó módosító javaslat, mert nem veszi figyelembe a folyamatos üzemmódban működő ágazat, az egészségügy speciális szabályait. Az előterjesztőnek és az Egészségügyi Minisztériumnak elképzelése sincs, hogy miképpen oldja fel azt az ellentétet, amely az ágazaton belül feszül az ügyeleti kérdésben, hiszen - mint azt a vitában hangsúlyoztuk - sem a jogszabályi egységesítésben, miszerint szűnjön meg az ügyeleti idő készenlétre állása és túlmunkára vonatkozó része, sem a díjazásban ezt az előterjesztő meg sem kísérelte.

Az előterjesztés újdonságként aposztrofált része egyenesen alkotmányossági aggályokat vet fel, miszerint a valamilyen gazdasági társasági formában végzett egészségügyi ügyelet ellátását a munka törvénykönyve szabályozza, míg a közalkalmazotti jogviszony keretében végzendő ügyeletre az ágazati miniszter, illetve a kormány alkot majd külön szabályokat, figyelembe véve az egészségügyi törvényt és a közalkalmazotti jogviszonyról szóló szabályokat.

(10.00)

 

A bizottsági vitában elhangzott, hogy az Egészségügyi Minisztérium a majdan kidolgozandó ügyeleti koncepcióját ahhoz igazítja, hogy a parlament milyen változtatásokat fogad el a munka törvénykönyvében. Nem kellett volna esetleg fordítva? Hiszen a minisztérium ismeri az ágazat specifikumait, tudja, mit jelent az egészségügyben ügyeletet ellátni, tehát neki kellett volna kidolgozni az elképzeléseit ebben a kérdésben, és azokat belevinni a munka törvénykönyvébe. Ha ez előbb készült volna el, akkor talán az előterjesztő is értené az ügyelet fogalmát, és nem hangozhatott volna el az a gyöngyszem, ami a munkaidőkeret vonatkozásában meglévő felső limitet magyarázza, ugyanis a ma hatályos jogszabályban 144, illetve 200 óra munkaidő-beosztáson felüli túlmunka van, tehát ebbe eddig nem kellett beleszámítani a készenlétet és az ügyeletet. Ez most 400 órára változott éves viszonylatban, és ebbe beleértendő az ügyelet és a készenlét.

Idézem az előterjesztőt: "Tehát a megemelés azért történt, mert a fogalom változott. Úgy gondolom, ez a szabályozás az, amely megfelel az irányelveknek - mármint az EU-irányelveknek - és amely biztosítja azt, hogy az egyműszakos orvos is állhasson ügyeletben, illetve készenlétben."

Ha a 400 órás felső limitet tekintjük, akkor ehhez valamilyen háttérszámítást kellett volna végezni a minisztérium részéről, hiszen ha megszabom a felső határt, akkor az ügyeletet ellátó orvos, asszisztens, egészségügyi dolgozó nem dolgozhat többet; ha pedig ágazati miniszteri rendeletben szabályozom a kérdést, mivel nincs elegendő létszám a fenti limit megtartására, akkor minek szabályozom így ezt a munka törvénykönyvében. Tehát ki kellett volna munkálni előre, hogy mit jelent ez létszámban - valószínűleg pluszlétszámot, és akkor ne beszéljünk állandóan arról, hogy sok az orvos. Meg kellett volna nézni előre, hogy miként illeszkedik ez a módosítás a most érvényben lévő minimumfeltételekhez. Kiszámolta ezt valaki?

A fentiek miatt kérjük és módosítóinkkal megkíséreljük immár harmadszor az egészségügyi ügyelet teljes specifikumát a munka törvénykönyvében elfogadtatni, valamint azt, hogy ez jogilag és díjazásban legyen egységes és homogén, és azt, hogy az ügyeleti idő, amit az egészségügyben eltöltenek a dolgozók, számítson bele a szolgálati időbe, számítson bele a nyugdíjidőbe. Ezen felvetések miatt sem tudtuk támogatni a fenti törvényjavaslatot, a szocialista képviselők ezért sem tartották általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai