Készült: 2024.04.25.09:53:27 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 274 1998.10.20. 0:42  271-275

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Egy Országgyűlés által ratifikált nemzetközi szerződés törvényként való kihirdetése rutinszavazás a parlamentben. Azonban egyetlenegy aspektusra szeretném felhívni az önök figyelmét. Ezzel a szavazással lehetővé tesszük, hogy a belső jog rendszerévé válhasson ez a nemzetközi szerződés, ily módon a filmes szakma megkapja azt a lehetőséget, hogy újra bekapcsolódhat a nemzetközi áramlatba, és az Európai Unió felveszi a médiaprogramba. Kérem, hogy támogassák.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

 

(A jegyzői székeket Herényi Károly és
dr. Világosi Gábor foglalják el.)

 

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
31 219 1998.11.19. 5:31  109-244

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Párt a választásokon a polgárokkal közösen megfogalmazott elképzeléseit kormányprogrammá alkotta, majd számokba foglalta, benyújtotta önök elé, az Országgyűlés elé, az ország elé. Megalkotta azt a költségvetést, amelyet összefoglalóan a családok gyarapodásának költségvetéseként nevezünk.

Mit tartalmaznak a hosszan sorakozó, ridegnek tűnő számoszlopok? Nem mindent, amit a Fidesz frakciója szeretett volna. Elődeink terhes-terhelt hagyatéka nem tette lehetővé, hogy nyílegyenessé váljon az az út, amelyen a polgárokkal együtt kívánunk haladni. Azonban a Fidesz vezette kormány első költségvetése is határozottan tükrözi: a jövő elkezdődött. Tartalmazza legfontosabb közös értékeinket, a családok kiemelt támogatását, biztonságunk megalapozását, erősítését, az oktatás hangsúlyos szerepét, a kis- és középvállalkozások fejlesztését.

A jövőnk elképzelhetetlen nemzeti örökségünk őrzése, ismerete, átadása, gyarapítása nélkül. A költségvetés a kormányprogramhoz hűen mutatja, hogy a kultúra stratégiai jelentőségű ágazata a Fidesz-Magyar Polgári Pártnak. A kultúrára fordítható pénzösszeg emelkedett a legnagyobb mértékben: több mint 60 százalékkal nőtt támogatása.

Melyek ezen belül a kiemelkedő pillérek? Fideszes képviselőtársaim beszéltek már a millenniumi ünnepségsorozat jelentőségéről, az esemény rangjához illő anyagi hátterének biztosításáról; beszéltek az egyházak szerepükhöz méltó megítéléséről.

 

(18.10)

 

Én további három területet emelnék ki. A film ágazata hosszú évek stagnálása, mondhatni leépítése után végre nagyobb támogatást kap. A Magyar Mozgókép Közalapítvány lélegzethez jut, és hatszorosára nő a Magyar Történelmi Film Alapítvány előirányzata, elősegítve a közelmúlt történelmének feltárását, megismerését, továbbá a millenniumra készülő produkciók is önálló forráshoz juthatnak.

Elindul a Nemzeti Kulturális Alap-program, amely megerősítve és kibővítve a Nemzeti Kulturális Alap önállóságát, jelentősen megemelt, 4,6 milliárd forintos előirányzattal számol. A várható bevétel következtében, amely a következetesebb behajtásból ered, olyan területek is támogatást kaphatnak, amelyek eddig kimaradtak. Ugyanakkor a beépített garanciák nem adnak lehetőséget az alap megcsapolására. Az összeférhetetlenség szabályozásának kialakításával megszűnik a gyakorta felmerült panasz: a pénz egymásnak történő osztogatása. Megmarad viszont a pályázati, szakkollégiumi, kuratóriumi rendszer és az előfinanszírozás is.

A határainkon túl élő magyarok kulturális életének fellendítése az anyaország feladata is. A Magyarországon kívül élők kulturális támogatására a polgári koalíciós kormány 38 millió forinttal többet fordít, mint elődje. Elsősorban a külhoni magyarság közművelődésére, könyvkiadásra, hagyományőrző programok szervezésére, szakemberek képzésére. Emellett jelentősen nő a határon túli magyar színházak előirányzata.

Fontos Magyarország külföldi arculatának kialakítása, amelyet többek között olyan rangos rendezvény szolgál, mint a frankfurti könyvvásár. A kultúrdiplomácia lehetővé teszi az országok, kultúrák jobb megismerését. Így a kulturális külkapcsolatok nemcsak ebben az ágazatban, hanem a külügyi tárca költségvetésében is - főként alapítványi támogatások formájában - jelentkeznek.

Itt említendő az Európai Unióhoz való csatlakozás nemzeti programjára tervezett 83 millió forint, amely megteremti az Európai Unió kulturális programjaiban történő részvétel feltételét. Mint például a Raphael, Ariane, Média-II-programok.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében megállapítható, hogy a nemzeti kultúra méltó bemutatása közös érdek. Alig van fejezete a költségvetésnek, amely ne tartalmazna kulturális célra fordítandó tételt, a kulturális szolgáltatáshoz való hozzájárulást az egységes kormányzati szándékot megjelenítendő. Meggyőződésem, hogy a Fidesz-vezette kormány előttünk álló költségvetése megalapozza közösen alkotott, jövőre vonatkozó terveinket. Kérem, támogassák a törvényjavaslatunkat!

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 108 1998.11.20. 5:26  1-123

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A demokratikus jogállam harmadik, Fidesz-Magyar Polgári Párt vezette kormánya olyan költségvetést készített, amely a kormányprogramban rögzített elvekre épít. Az előző, baloldali kormány nehéz, mondhatni jelzáloggal terhelt örökséget zúdított ránk, fedezetlen ígéreteket, előre elköltött pénzeket, felelőtlenül elindított beruházásokat, vagy a hosszú-hosszú tételes felsorolás helyett elegendő, ha a Postabank közel 250 milliárdos felhalmozott adósságát említem itt. (Keller László: 250 milliárd?)

Szerencsére nem élték fel teljesen jövőnket, a jövőt, amit a polgárokkal közösen tűztünk magunk elé, s fogalmaztunk meg "Szabadság és jólét" című programunkban. A 2000. év lesz azon esztendő, amikor immár tisztán visszatükröződhetnek a költségvetés szikár soraiban terveink, de bátran állíthatjuk, a jelen költségvetés is merőben új értékeket rögzít - a jövő elkezdődött.

 

 

(13.30)

 

Melyek ezen értékeink? A családok gyarapodásához kellő feltételek megteremtése, a mindennapok biztonságának megalapozása, erősítése, a kis- és középvállalkozások fejlesztése, az oktatás hangsúlyos, kiemelt szerepe.

A Fidesz vezette kormány programjának kitüntetett pillére a nemzetpolitika. Elődeink a kirakatban ugyan beszéltek a határon túliak támogatásának szinten tartásáról, de közben a háttérben csendesen sorvasztották vissza azokat. A Fidesz - választási ígéretét betartva - több pénzt fordít a külföldön élő magyarságra, mintegy 30 százalékkal emelte meg az erre a célra szánt keretet.

Lehetővé válik végre az eddigi szétaprózódó, morzsákat szóró támogatási elv újjáalkotása, azaz a jövőben koncentráltan lehet célokat, intézményeket segíteni. Különösen, több mint 60 százalékkal nőtt a határon túli magyar sajtót támogató Illyés Közalapítvány kerete; a Teleki Alapítvány biztonságos működését az állami hozzájáruláson túl saját emelkedő bevétele garantálja. Szintén jelentősen nőtt az Egészségügyi Minisztérium kereteiben megjelenő, a külföldön élő magyarok ellátását segítő alapítványra szánt pénz.

A kulturális tárca fejezetében is megtalálható a Fidesz nemzetpolitikai alapelvének visszatükröződése. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 38 millió forinttal többet fordít a határon túl élő magyarok kulturális életének fellendítésére, mint tette elődje, tudván az anyaország felelős szerepét.

Tisztelt Ház! A Fidesz vezette kormány alapvető fontosságot tulajdonít a magyar állam és a határon túli magyar szervezetek közötti rendszeres, intézményes párbeszédnek. A Fidesz-frakció tagjai nem elégedhetnek meg a Magyarok Világszövetsége részére tervezett összeggel, megtaláljuk a módot a támogatás mértékének emelésére. Egy kisebbségben élő nemzeti vagy etnikai közösség fennmaradása szempontjából döntő jelentőségű, hogy képes-e megőrizni, fejleszteni és továbbadni nyelvi és kulturális, azaz nemzeti vagy etnikai identitását.

A kormány célul tűzte ki a határon túli magyarok önazonosságának megőrzését jelentő anyagi támogatás mellett az ezt segítő intézményrendszer erősítését is. Ennek az intézményrendszernek minél inkább közelíteni kell ahhoz a szinthez, amely a többség, illetve az anyaországban élők számára rendelkezésre áll az oktatás, a művelődés és a kultúra területén, hiszen ekkor beszélhetünk arról, hogy csökkentek a kisebbségben élő hátrányai.

A külügyi tárca fejezetében önálló gazdasági-pénzügyi szervezetként jelenik meg a Határon Túli Magyarok Hivatala, amely 1999-ben közel 40 millió forint többlettámogatásban részesül.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt nem kívánja tétlenül szemlélni, hogy az anyaország és a határon túli magyar közösségek közötti kulturális, szociális és gazdasági szakadék tovább mélyüljön. Jogos igény, hogy a magyar közösségek oktatási, kulturális és művelődési szintje azonos ütemben és színvonalon, a XXI. század kihívásainak megfelelően fejlődjön.

Tisztelt Ház! Ezen alapelvek a Fidesz vezette kormány által az Országgyűlés, az ország elé terjesztett költségvetésben is határozottan megjelennek. Kérem, támogassák törvényjavaslatunkat!

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
35 58 1998.11.25. 4:16  57-59

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Gázkitörés történt Zalaegerszeg határában a közelmúltban. A helyi védelmi bizottság Zalaegerszeg polgármesterével, dr. Gyimesi Endrével az élen azonnal összeállt. Hajnalig - köszönhetően a tűzoltóságnak, rendőrségnek -, mire a megye felébredt, kitelepítette három falu lakóit. A háromezer kiköltöztetett érdekében példásan összefogott a város, polgárok, cégek egyaránt.

A kitörést elfojtani igyekvő szakemberek szorgalmasan ügyködtek. A helyi védelmi bizottság folyamatosan tette dolgát, és igyekezett mindig hitelesen, pontosan tájékoztatni a lakosságot. Nem így mások! A televíziók hírversenye közepette a tények gyakorta közömbösek maradtak. Paparazzók szállták meg a várost és környékét; nem átallottak olykor rémhíreket terjeszteni. A katasztrófa közvetlen közelébe lopakodva nehezítették a mentést végzők munkáját. A kiköltöztetés hányattatásait amúgy fegyelmezetten viselő lakosságot tudósítók molesztálták idegesítő kérdéseikkel.

Nem kívánok ezekből a jelenségekből általánosítani. Bízom benne, hogy a felelősen tájékoztató hírműsorok válnak a jövőben mintává, mert azért ilyenek is akadtak. De tapasztalhattunk a másik végletből is ékes példát.

Vasárnap reggel a polgári védelem és a környezetvédelmi hatóság levegőszennyezettségre vonatkozó mérései szerint határérték alatti kén-dioxid-mennyiség volt a levegőben, így a védelmi bizottság útnak indította haza az embereket állatokat etetni. Ekkor kapta polgármester úr a hírt a Mol Rt. szakembereitől, hogy az ő mérési adataik szerint a veszélyes vegyi anyag magasan a kritikus határérték felett van, annak két-háromszorosa az. A helyi védelmi bizottság természetesen az emberi életet mentve azonnal visszafordította a buszokat.

Mit látunk azonban 9 órakor a közszolgálati tévé élő tudósításában? Frissen ül a stúdióban Pál László, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója és Varga László, a megyei közgyűlés elnöke mint a megyei védelmi bizottság vezetője. Határozottan, egybehangzóan, nyugalmat hipnotizálva állítják, minden a legnagyobb rendben van, rövidesen elhárítják a hibát, soha sehol nem mértek egészségre ártalmas küszöb feletti veszélyes vegyületet a levegőben, semmi ok idegeskedni, pánikolni.

 

(14.00)

 

Mindenki legyen nyugodt, nincs itt semmi baj. A műsor közben persze a zalaegerszegi polgármesteri hivatalban égnek a telefonvonalak, hiszen erősen bűzlik a környéket fojtó mérgező gáz.

Hogyan lehet, hogy Pál úr nem tud a Mol mérési adatairól? Elfelejtett utánanézni? Alig hinni, hogy nem tájékoztatták volna szolgálatkész dolgozói! Vagy netán nem akar tudni a tényekről? Esetleg direkt nem mondott igazat? (Zaj az MSZP padsoraiban.) És Varga úr, a megyei védelmi bizottság elnöke, a megye felelős vezetője? Talán nem szólt reggel a vekker, elaludt, borotválkozni is alig volt ideje, nemhogy informálódni - vagy talán közvetlenül Pál úrtól szerezte az információit?

Az is lehet, hogy Pál és Varga urak a Szovjetunióban tanulták a tájékoztatás tantárgyat. Ha igen, hát nem felejtettek. Most ötösre vizsgáztak a csernobili katasztrófából jól ismert elhallgatásból, sumákolásból. (Dr. Kiss Gábor: Azért mindennek van határa!)

A kutat - dicsérendő erőfeszítésekkel - 83 órai munka után elfojtották, a szag elszállt, de tanulságok bőven maradtak. Mikor éljük meg végre, hogy katasztrófa idején a tájékoztatás hiteles és a lakosság érdekeit szolgáló legyen? Mikor tekinti végre mindenki felnőttnek a polgárokat? (Zaj az MSZP padsoraiban. - Vancsik Zoltán: Neked kellene egy kicsit fejlődnöd!) Azokat az embereket is, akik a gázkitöréssel kapcsolatos megpróbáltatásokat rendkívüli türelemmel, megértéssel, fegyelemmel viselték, s akiknek elegük van végre a sumákolásból, elhallgatásból és hazugságokból.

Köszönöm. (Gyér taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 323 1998.11.30. 1:14  39-697

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Lendvai Ildikó képviselőtársam egy tévedését szeretném korrigálni. A millenniumi filmprodukciókra nem 800 millió forint van előirányozva, hanem 700 millió. Nem emlékszem rá, hogy módosító indítványt terjesztett volna be, de ha ezt megteszi, én támogatni fogom.

Fölvetődött az a kérdés, hogy hol lesznek bemutatva vagy hol lesz bemutatva ilyen film. Bármilyen megdöbbentő: a filmeket a mozikban szokták bemutatni (Szórványos taps az MSZP soraiban. - Dr. Nagy Sándor: Ez igen!), és legföljebb másodlagosan a Magyar Televízióban, illetve videoforgalmazásban.

A harmadik dolog, amit helyre kellene tenni: azt javasolta a képviselőtársam, hogy a Magyar Történelmi Film Alapítványban lenne a helye ennek a 700 millió forintnak. Ez szintén tévedés, hiszen bizonyára nem ismeri a Magyar Történelmi Film Alapítvány funkcióját: annak az a hivatása ugyanis, hogy a közelmúlt történelmét dokumentálja, például az ÁVO-ról, a Rákosi-, Kádár-korszakról, akár '56-ról. Tehát ez az alapfunkciója, és nem az, hogy az ezeréves évfordulóról fikciós filmeket gyártson.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 185 1998.12.22. 2:06  184-188

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Hosszú tárgyalási előkészítési szakasz után októberben létrejött az ausztriai Burgenland tartomány, Győr-Moson-Sopron megye és Vas megye társulásaként egy, a határon átnyúló eurorégió. Zala megye sajnos nem csatlakozhatott a megalakuláskor a régióhoz, holott folyamatosan kérte felvételét.

Az előző választási időszakban az érintett megyei közgyűlési elnökök, illetve a tartományi főnök úr által elhangzott biztatások ellenére a partnerek teljes körben nem járultak hozzá belépésünkhöz. Az elutasítás indokai között többek között az szerepelt, hogy a szövetkező felek közötti kapcsolat komoly hagyományokkal rendelkezik, az új társulás a korábban általuk létrehozott osztrák-magyar határ menti regionális tanácsot váltja fel, annak tevékenységét bővíti ki, valamint az a tény, hogy Zala megye nem határos Burgenland tartománnyal.

 

(16.20)

Zala számos diplomáciai lépést tett annak érdekében, hogy csatlakozhasson a körhöz, hiszen meggyőző érvek szólnak a teljes körű együttműködés mellett. Zala egyenrangú részét képezi a nyugat-dunántúli tervezési-statisztikai régiónak az Országgyűlés által elfogadott regionális beosztás alapján, amelyet az Európai Unió is tudomásul vett. Az európai régiórendszerben Burgenland magyarországi megfelelője az egységes nyugat-dunántúli terület. Megyénk eddig is részt vett Phare-CBC programokban, megkezdődött több, Zala megye és az ország határát átlépő infrastrukturális fejlesztés, beruházás.

A teljes körű együttműködésből egyaránt haszna származik a magyar megyék lakosságának és a határ menti osztrák polgároknak is. Kibővülnek gazdasági lehetőségeink, de számos kölcsönös előny származik a munkahelyteremtés, a idegenforgalom, a kultúra területén. A választások óta folytatott egyeztetések során remélhetőleg minden érdekelt felet sikerül meggyőzni a bővítés szükségességéről.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz zalai képviselőcsoportja nevében kérem, segítse elő Zala megye mielőbbi csatlakozását.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 290 1998.12.22. 0:58  287-297

SZALAI ANNAMÁRIA, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! 1997-ben az elnökségek létszámának növekedése, illetve a tiszteletdíjak emelkedése, valamint az ezzel kapcsolatos járulékok emelkedése tette szükségessé, hogy az Országgyűléshez forduljanak a kuratóriumok, és határozatban teljesítette is a parlament kérésüket. Mint hallottuk az előzőekben, a feltételek az idén sem változtak. A kulturális és sajtóbizottság a kuratóriumok kérését megalapozottnak és általános vitára alkalmasnak tartotta. Annyit szeretnék még kiegészítésként hozzátenni, hogy a törvény által lehetőségként rögzített 3 százalék helyett a három kuratórium együttesen, összesen 1,5 százalékos kiegészítést igényel.

Kérném, hogy támogassák javaslatunkat! Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 294 1998.12.22. 0:15  287-297

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Egyetlenegy mondatban szeretnék reagálni, és elnézést kérek, hogy most húzom az időt. A fel nem használt összegeket a kuratóriumok a műsorszolgáltatók támogatására kötelesek költeni.

Köszönöm. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 42 1999.03.01. 7:25  23-47

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A szerzői jogról szóló törvényjavaslat IX. fejezete a filmre - mint speciális, többszerzős műre - vonatkozó különös szabályokat tartalmazza. A filmalkotások létrehozásának és felhasználásának sajátosságai, valamint a nemzetközi normák egyaránt szükségessé és lehetővé teszik a művek különös szintű szabályozását.

A törvényjavaslat korszerű keretszabályozást ad a film tekintetében. Az általános és különös szabályok együttesen biztosítják a szerzők jogainak védelmét, miközben megfelelő mozgásteret hagynak az előállító felhasználók érdekérvényesítésének is. A főként diszpozitív, azaz megengedő szabályozás biztosítja az immáron piaci viszonyokat szem előtt tartó filmipar sajátos szempontjainak érvényesülését.

A jelenleg hatályos szabályozáshoz képest a film tekintetében számos ponton korszerűbben és pontosabban fogalmaz a törvény. Példaként említhető e körben a film fogalmának meghatározása, amely a filmet a rögzítés módjától függetlenül ismeri el műalkotásnak. Ez biztosítja a jogvédelmet, bármilyen technikai megoldást is használjanak. Egyetlen ismérv itt is, mint más, a szerzői jogi törvényben védelem tárgyát képező műveknél: az egyéni, eredeti jelleg.

A jelenlegi értelmezési problémákat szüntetheti meg a film előállítójának definíciója, amely szakít a jelenlegi szabályozásban szereplő és a kizárólagos állami filmgyártást tükröző "filmgyártó vállalat" meghatározással. Talán szerencsésebb lenne az "előállító" elnevezés helyett a filmszakmában bevált, ismert gyártó, illetve producer megjelölést követni a törvény szövegének is. A fogalom kellő támpontot nyújt ahhoz, hogy meghatározható legyen, kit, illetve mely céget is illetnek a film vagyoni jogai, amennyiben azt ismeri el előállítónak, aki saját nevében kezdeményezi és megszervezi a film megvalósítását, gondoskodva ennek anyagi és egyéb feltételeiről. Nem szűkíti le ugyanakkor a definíció az előállítók körét gazdasági társaságokra. Természetes személy és jogi személy, például egyesület, alapítvány, egyaránt lehet előállító.

Az előállítói kör esetleges korlátozásának egyes külföldi szabályozásokban főként hitelezővédelmi okai vannak, például gazdasági társasági formát írnak elő. Természetesen e törvényjavaslat szabályozási körén kívül esik, és inkább a filmtörvény előkészítésénél lehet fontos a hitelező-, illetve támogatóvédelmi szempontok későbbi kidolgozása a jellemzően még ma is állami támogatásra épülő filmgyártásban. E szempontoknál már nem mellékes, hogy az előállító milyen szervezeti formában működik.

A törvény dicséretes módon meghatározza a filmszakmában eddig is ismert és gyakorolt utolsó vágás jogát, amely jogot a törvény szerint a gyártó és a rendező együtt gyakorolja, utóbbi képviseli a többi szerzőt e tekintetben. A felek természetesen eltérően is szabályozhatják e kérdést.

Nagy előrelépés a jelenlegi szabályozáshoz képest az, hogy a megengedő szabályok nagyobb mozgásteret engednek a szerzők és az előállító közötti megállapodásoknak. A törvény lehetővé teszi a szerző számára, hogy egyes felhasználási jogokat visszatarthasson magának.

(15.50)

Kiemelendő e körben a törvénynek a szerzők jogait védő két fontos rendelkezése, egyrészt az előállító legalább évenkénti elszámolási kötelezettsége a felhasználásról a szerzőknek, másrészt a felhasználási módonkénti díjazásra való jogosultság.

Értelmezési problémát vethet fel viszont azon szakasz, mely szerint "a felhasználáshoz kapcsolódó bevételnek minősül az a támogatás is, amelyet az előállító a film megvalósításához kap". A rendelkezés célja nyilván azt a gyakorlatot kívánja törvényi szintre emelni, amely szerint egy-egy szerző elismertsége a megvalósításhoz nélkülözhetetlen támogatások megítélésénél meghatározó, és így méltányolható a szerző azon igénye, hogy a támogatásból részesedjék. Ezt azonban a szerző és az előállító közötti szerződés is megfelelően biztosíthatná. A gyártási támogatás viszont semmiképpen nem tekinthető felhasználási bevételnek, hiszen a felhasználási bevétel alapja a film elkészítése. Felvetődhet továbbá, hogy a támogatókkal az előállító áll jogviszonyban, így a támogatás felhasználásáért és a támogató irányában történő elszámolásáért is a gyártó tartozik felelősséggel.

Újdonság a törvényjavaslat azon része, amely a filmek előállítóinak szomszédos jogi jogosultságot biztosít. Bővül a filmszerzőket és gyártókat érintő kötelező közös jogkezelés. Jelenleg az úgynevezett üreskazetta- és kábeltelevíziós jogokat érinti csupán. Ha a szerző a bérbeadás jogát átruházta, a díjigénye fennmarad, és ezt csak a közös jogkezelő szervezet, például a FIMJUSZ, Filmszerzők és -Gyártók Jogvédő Egyesülete útján érvényesítheti.

A filmszakmát érintő néhány meghatározó, szerzői jogokat is érintő kérdés rendelkezése azonban még a továbbiakban is várat magára. A rendszerváltást megelőzően gyártott filmek hasznosítási jogainak, hovatartozásának megnyugtató rendezése és a filmek alkotóinak részeltetése az elért bevételekből immáron e törvényjavaslat fényében különösen aktuális kérdéssé válik, és várhatóan a jövő félévben benyújtásra kerül a filmtörvény, ahol szabályozni lehet. A korszerű szerzői jogi szabályozás megalkotása, hatályba léptetése nemcsak célja, de feltétele is a szellemi alkotások ösztönzésének, ezért elfogadásra ajánlom önöknek.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
62 248-252 1999.04.13. 2:34  247-255

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Évek óta általános jelenségnek mondható a magyar egészségügy - kiváltképp a kórházak - egyre nyomasztóbb állapota. Az utóbbi időben szinte nem telt el olyan hét, hogy a híradásokból ne értesültünk volna egészségügyi intézmények költségvetési problémáiról vagy éppen a korszerű gyógyításhoz nélkülözhetetlen eszközök, felszerelések hiányáról. Közismert az egészségügyben dolgozók anyagi helyzete is. Sajnos, az említett problémák alól Zala megye sem kivétel.

A Zala Megyei Kórház 1993-94-ben konvencionális röntgen- és MRI-berendezések beszerzésére hitelt vett fel egy gazdasági társaságtól. 1996 végén ezt a fejlesztési hitelt a Zala Megyei Önkormányzat kiváltotta OTP-célhitelre. A megyei közgyűlés az 1999. évi költségvetési rendelete által kötelezi a kórházát a hitel visszafizetésére. A kórház vezetősége az elmúlt években megkísérelte konszolidálni a kórház pénzügyi helyzetét. Jelen finanszírozás biztosítaná a kórház működési költségeit, és fedezetet nyújtana a béremeléshez is. Azonban a tulajdonos megyei önkormányzat döntése következtében az egészségügy közismerten alacsony fizetésű dolgozói várhatóan nem kaphatják meg az országos egészségügyi pénztár által biztosított 13 százalékos béremelést.

Az előzőekben vázolt eset, mint tudjuk, nem egyedi, a legkülönbözőbb települések egészségügyi intézményeinek hasonló problémáiról és az egészségügyi dolgozók emiatti elégedetlenségéről számolnak be a sajtóorgánumok. Ezért kérem az államtitkár úr válaszát az alábbi kérdésekre:

Megfelel-e a hatályos szabályozásnak, hogy a tulajdonos önkormányzat döntése következtében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a Zala Megyei Kórház fejlesztési célra felvett hitelt...

ELNÖK: Képviselő asszony...

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): ...működési finanszírozásból fizessen vissza? Mire fordítható a működési finanszírozásra...

ELNÖK: Képviselő asszony...

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): ...biztosított pénzösszeg? Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
94 268 1999.10.20. 5:24  172-363

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Szelídebb területre eveznék át, a kultúra területére.

A Fidesz vezette kormány programjában a kulturális politikát stratégiai jelentőségű területként jelölte meg, hiszen a kultúra elismerése az ország hosszú távú sikereinek záloga. A globalizáció, az információs világ közepette különösen fontos cél kulturális hagyományaink, örökségünk őrzése, kulturális értékeink megmutatása itthon és a határon túl. Feladatunk, hogy mindenki számára megteremtsük a kulturális javakhoz történő hozzáférés lehetőségét, függetlenül attól, ki hol született, milyen családi körülmények közt nevelkedett, honnét származik. Feladatunk olyan körülmények biztosítása, hogy a kulturális értékteremtés, a művészi alkotókedv hozzájáruljon Magyarország sikereihez a harmadik évezred küszöbén. Ehhez szükség volt önálló minisztérium létrehozására illetve olyan költségvetés megalkotására, amely hűen szolgálja kitűzött céljainkat.

A 2000. évre benyújtott költségvetés kiemelten kezeli a családok támogatását, az otthonteremtést, a munkahelyek számának jelentős növelését. De a Fidesz vezette kormánynak sikerült végre elérnie, hogy ne maradványelven részesüljön állami forrásokból a kultúra területe; ne utolsóként kullogjon a polgárok által közösen létrehozott, a sok-sok felelőtlenül előre elköltött összeg miatt a kamatok és adósságok törlesztése után megmaradó, még szétosztható javakért álló sorban.

A tavalyihoz képest 67 százalékkal emelkedett a kulturális tárca költségvetése. Jövőre 15 százalékos a tervezett növekedés. A költségvetésben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma fejezeten túl szinte minden ágazatnál található olyan forrás, amely a kultúra céljait szolgálja. Az idén megkezdődött millenniumi beruházások, felújítások befejeződnek, jelentősen hozzájárulva az elmúlt évezredben elhanyagolt épített örökség megőrzéséhez. 2000-ben mintegy 20 milliárd forintot tervezünk millenniumi célokra, programokra fordítani.

A nemzetkép formálásában kitüntetett szerepe van a kultúrdiplomáciának. Magyarország számos nemzetközi rendezvényen mutatkozott be az idén, és számos programban vesz részt a jövőben is, így csatlakozni kívánunk az Európai Unió Kultúra 2000 elnevezésű programjához. A magyar kulturális jelenlétben kiemelt fontosságú a kulturális intézetek tevékenysége. Az előző kormányzat szélsőségesen liberális kultúrafelfogása ezen intézeteket háttérbe szorította, némelyiket szinte teljesen életképtelenné tette. (Bauer Tamás: Ez nem igaz!)

2000-ben a tárca létrehozza és önálló költségvetési soron nevesíti a kulturális intézetek igazgatóságát, amely a meglévő 15 külföldi magyar intézet üzemeltetése mellett újak létrehozását is tervezi, de bővül a Collegium Hungaricum-hálózat is. A határon túli magyarság kulturális életének támogatása, nemzetközi és anyaországi megismertetése 2000-ben is elsőrendű feladatunk.

Tisztelt Ház! A magyarországi közművelődés hosszú tetszhalál utáni felélesztése idő- és pénzigényes feladat.

(19.20)

Az elmúlt 10-15 évben mintegy 500 kultúrház szűnt meg. Sikerrel indítottuk el idén a művelődési házak revitalizációs programját. Eddig 73 művelődési otthon újraélesztésénél bábáskodhattunk. Jövőre az erre szánt költségvetési keret megduplázódik. A sikeres program 2000-ben a könyvtárakkal bővül. A pedagógusok után immár elindulhat a közművelődési alkalmazottak szakképzése is, ehhez a költségvetés biztosítja a szükséges forrást. A későbbi tervekben szerepel, hogy a szervezett képzésben ne csupán a főállású szakalkalmazottak, hanem a részmunkaidősök is részt vehessenek. A kisebb falvaknak ugyanis sokszor nem áll módjában önálló munkakörben közművelődési szakembert alkalmazni, ugyanakkor ők sem szenvedhetnek hátrányt a gazdagabb településen élő kollégáikkal szemben.

A harmadik évezred küszöbén kemény kihívások érik a világ nemzeteinek kultúráit. A jelen költségvetés alkalmas arra, hogy nemzeti kultúránk kiteljesedhessen, ezért támogatását mindannyiuknak nyugodt szívvel ajánlom.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 130 1999.12.06. 6:05  39-141

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kultúra fontosságáról, kitüntetett szerepéről szívesen beszél minden politikai tényező, pártok és az egymást követő kormányok egyaránt, de a rendszerváltozás óta a Fidesz-FKGP-MDF kormánykoalíció az első, amely a terveit, elképzeléseit tettekre is váltja. Első évünkben 67 százalékkal emeltük a kulturális tárca költségvetését (Keller László tapsol.), 2000-re pedig 15 százalékos a tervezett növekedés.

 

(17.10)

Alig-alig érkezett a kultúra területét érintő módosító javaslat, ami egyértelműen azt jelzi, hogy kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt elégedettek lehetnek a tárca költségvetésével. Azért néhány elemet szeretnék külön kiemelni.

A millenniumi ünnepségekkel kapcsolatos kiadásokra az 1999. évi 15 millió forinttal szemben 2000-re közel 20 millió forintot tervezünk, ami több mint 30 százalékos növekedést jelent. Ezen belül a beruházási kiadások tervezett előirányzata 44,7 százalékkal nő.

Jelentősen emelkedik az épített örökség megóvására fordítható forrás nagysága. A kiemelt építési és történelmi jelentőségű műemlékek felújítására, rekonstrukciójára az 1999. évi 2,2 milliárd forinttal szemben a 2000. évre 2,75 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az előző időszakból, a szó szoros értelmében elmondhatjuk, romokat örököltünk. Folytatjuk a tavaly elkezdett kastélyprogramot, vagyis az ország leromlott állapotú egykori kastélyainak, kúriáinak helyreállítását szolgáló célprogramot és az Árpád-kori kistemplomok felújítását, rekonstrukcióját is.

A királyi székhelyek rekonstrukciós programból említést érdemel az esztergomi vár helyreállítása, amelyre 1999-ben és 2000-ben egyaránt 400-400 millió forintot szán a kormányzat, és amely a millenniumi ünnepségsorozat egyik fontos helyszíne lesz.

Kiemelten említést érdemel a budai várnegyed. A budai várnegyedben lévő Szent György tér és a Várkert-bazár sorsa a második világháború pusztítása óta rendezetlen. Ezen épületek funkcionális hasznosítására, európai szintű műemléki megóvására kormány-előterjesztés készült, amellyel összhangban a 2000. évre 3 milliárd 700 millió forint felhasználásával számolunk.

A millenniumra történő felkészülés jegyében még nagyobb hangsúlyt fektet a kormányzat a múzeumok megkezdett műemléki rekonstrukciójának folytatására, szakmai fejlesztésére, ezen belül elsősorban a Magyar Nemzeti Múzeum, a Természettudományi Múzeum, valamint az Iparművészeti Múzeum épületeinek rekonstrukciójára. E feladatra ebben az évben 2 milliárd 300 millió forint, jövőre pedig több mint 50 százalékkal több, pontosan 3 milliárd 500 millió forint áll majd rendelkezésre.

Az ország védett és védendő műtárgyi állományának számbavételével, egyesített nyilvántartás elkészítésével, a kulturális javak kivitelével és behozatalával kapcsolatos feladatok ellátására 2000. január 1-jétől a Kulturális Örökség Igazgatósága önálló intézményként működik, területi szerveivel, az 1999. évi 80 millió forinttal szemben 2000-ben több mint kétszeresére növekedett, 180 millió forintos költségvetésből gazdálkodik majd.

Kiemelendő a millenniumi filmprogram, amelynek keretében 8 nagy nagyjátékfilm és 9 televíziós sorozat előkészítése, illetve gyártása kezdődött meg 1999-ben, a kulturális minisztérium költségvetésében e célra rendelt 700 millió forintos keret felhasználásával. A beindított filmprodukciók folyamatos gyártásához és további támogatásához a jövő esztendőben ugyanezen a költségvetési címen több mint egymilliárd forint áll majd rendelkezésre. Ha ehhez még hozzáadjuk a filmgyártás és a filmszakterület egyéb támogatási összegeit, elégedettek lehetünk.

Az idei 100 millióval szemben jövőre 200 millió forintot kíván a tárca a közművelődési hálózat reorganizációjára fordítani. Tehát megduplázzuk ezt a keretet, folytatódik az a folyamat, ami ebben az évben elindult.

A költségvetés tervezete 411 millió forintot szán a közgyűjteményi és közművelődési dolgozók juttatási körének bővítésére. Ennek három területe a szakmai képzés és továbbképzés, a dolgozók dokumentumvásárlásainak támogatása, valamint a tudományos pótlék lesz.

De nem sorolnám hosszan tovább azokat az eredményeket, amelyeket már eddig is elértünk, illetve a 2000. év költségvetésében is tervezünk.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kulturális tárca költségvetéséből az előzőekben kiemelt tételek is alátámasztják, hogy a Fidesz vezette kormánynak sikerült elérnie, hogy ne maradványelven részesedjen állami forrásokból a kultúra.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból. - Juhász Gábor tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 40 2000.02.29. 13:18  27-51

SZALAI ANNAMÁRIA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Régi kötelességének tesz eleget a magyar törvényhozás, amikor megalkotja a műsorelosztás részletes szabályaira vonatkozó törvényt, azaz ahogy a köznyelv nevezi, a kábeltörvényt. Midőn a törvény előkészítésének utolsó fázisaiban a jelenlegi hiányos szabályozás kiskapuit kihasználó szakmai érdekkör egy-két reprezentánsa, valamint néhány ellenzéki képviselő arról akart meggyőzni, hogy teljesen felesleges a műsorelosztásról szóló törvény létrehozása, egy óegyiptomi mondás jutott az eszembe, amely így szól: "Ne építs a holnapra, nem lehet tudni, mi rosszat hoz." Nos, a kétkedőkkel szemben mi a jövő kapujában készen állunk arra, hogy megfeleljünk a kihívásoknak, s olyan szabályokat alkossunk, amelyek az informatikai társadalom felhasználóit szolgálják majdan.

Miért szükséges tehát véleményünk, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja szerint a kábeltörvény? Engedjék meg, hogy indoklásképpen négy érvet hozzak fel.

Magyarországon az 1996-ban megszületett médiatörvény megteremtette a független és szabad média intézményi kereteit. Az alkotmány rögzíti, a kormány pedig tiszteletben tartja, a gyakorlatban garantálja a véleménynyilvánítás szabadságát - olvashattuk az Egyesült Államok minap nyilvánosságra hozott emberi jogi jelentésében. Ezen apró kitérőt azért tettem, hogy bemutassam: a sokszor és sokat szidott médiatörvénynek vannak pozitívumai is, de korántsem tekinthető tökéletesnek; számos, további korrekciós feladatot ró a törvényhozásra - így a 121. §-a előírja, hogy a műsorelosztás részletes szabályairól külön törvényt kell alkotni. A műsorelosztás részletes szabályaira vonatkozó törvény megteremtése emiatt szükségszerű és elkerülhetetlen.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az informatika, a távközlés fejlődésének léptékei alig követhetőek nyomon. Tizenöt éve még azon dühöngtünk, hogy nem akar az íróasztalunkon lévő telefon - már ha volt ilyen - órák hosszat vonalat adni, a tévében untuk a szürke, uniformizált adást. Ma pedig legfeljebb a bennünket követő generációk fantáziája képes előrevetíteni a jövőt.

De ahogy Holbach francia gondolkodó mondja, "az emberi szellem hiába próbál túllendülni a látható világ határain, mindig ide kényszerül visszatérni". Így mi sem kerülhetjük el megalkotni korunk szabályozását. A kábeltelevíziózást, a vezetékes műsorelosztást szerteágazó formában számos törvény, kormány- és miniszteri rendelet szabályozza. Alapként szolgál a médiatörvény, a távközlési törvény, ezt hivatott kiegészíteni a jelenleg előttünk fekvő kábeltörvény, s rövidesen megszületik az egységes hírközlési törvény, amelyik majdan mindezen törvények mögött áll.

 

(10.30)

 

Az egységessé váló szabályozás egységes értelmezést tesz lehetővé. Megszünteti a hatályos szabályokból eredeztethető koherenciazavarokat, terminológiai összhangot teremt a médiatörvény és a távközlési törvény között, szétválasztva a tartalmi és technológiai szolgáltatás kérdéseit. A javaslat ugyanis nem érinti a távközlőhálózatokon továbbított műsor tartalmát, médiajogi kérdéseket, hanem a fogyasztókhoz eljuttatni kívánt jel továbbítását szabályozza.

A műsorelosztás fogalma a távközlési és a médiatörvényben azonos, ugyanakkor e szolgáltatás sajátos kettős arculatot mutat. A médiatörvényben a műsorszolgáltató a műsor tartalmát határozza meg, a műsor tartalmáért felel, a műsorelosztó pedig változtatás nélküli tartalommal eljuttatja a nézőkhöz a jelet, azaz a műsort. Közvetlenül nem felelős a tartalomért, ugyanakkor nem oszthat el olyan műsort, amely a médiatörvény egyes pontjait - így például emberi, kisebbségi, kiskorúakra vonatkozó jogokat, egyházi, vallási nézeteket - sérti, azaz közvetett módon mégis szabályozza a műsor tartalmát.

A távközlési törvény a műsorelosztást az információtechnológia infrastrukturális oldaláról közelítve szabályozza. Jelen kábeltörvény-tervezet pedig a műsorelosztást mint közcélú távközlési szolgáltatást - azaz díj ellenében előfizetők, igénybe vevők részére végzett műsorjelátvitelt biztosító tevékenységet - szabályozza.

Tisztelt Ház! A harmadik érv a műsorelosztás részletes szabályozásáról szóló törvény megalkotása mellett a piacra lépés feltételeinek, az ott folyó verseny megszabályozása. A műszaki fejlődés olyan gyors léptékű, hogy elérkezett a többszereplős távközlési szolgáltatási piac kialakításának ideje. A kábelhálózatok és a távközlési hálózatok közötti különbség eltűnik, az új rendszerek alkalmasak egyaránt távbeszélő és széles sávú interaktív szolgáltatások átvitelére, kétirányú jel továbbítására. A magyarországi műsorelosztás piaca liberalizált, műsorelosztást meghatározott feltételek mellett - hatósági engedéllyel, nyilvántartásba vétel után - bárki végezhet.

Az Európai Unió irányelvei a távközlési piac megnyitását kezdeményezik, azaz a kábelhálózatok használatának engedélyezését ajánlják a különféle telekommunikációs szolgáltatások számára. Az Európai Unió ugyanakkor javasolja a keresztfinanszírozás, kereszttulajdonlás elkerülését, vagyis azt ösztönzi, hogy a telefontársaságok szüntessék meg a kábeltévével kapcsolatos érdekeltségeiket. Hasonló körülmények teremtődnek meg Magyarországon is.

A távközlési törvény tavaly történt módosítása a távközlési piac megnyitásának első lépéseként az intenzívebb versenyt, a fogyasztók érdekeit szolgálta. Lehetővé tette, hogy adott monopolhelyzetben lévő vállalkozás közcélú távbeszélő-hálózatával - magyarul: telefonhálózatával - párhuzamos műsorelosztási tevékenységre alkalmas vezetékes rendszert 30 ezer fő alatti települések kivételével nem létesíthet, nem bérelhet, azaz saját távbeszélő-hálózatával párhuzamos, kábeles műsorelosztásra alkalmas hálózat felett nem szerezhet rendelkezési jogot. A kétféle hálózat egy kézben való egyesülése gyakorlatilag kizárná a közöttük lévő versenyt. A távközlési törvény azonban nem fogalmazott kellő pontossággal, nem zárta ki a telefontársaságok kábelpiacra történő belépését. A kábeltörvény becsukja a kiskaput, és a törvényalkotó szándéka, a verseny védelme a gyakorlatban immár megvalósulhat.

A kábeltörvény célja a fennálló távközlési monopólium lebontása, a domináns szolgáltatók befolyásának ellensúlyozása, erőfölények visszaszorítása. Ugyanakkor szabályozás útján törekszik az újabb monopóliumok kialakulásának megakadályozására is. A távközlési törvénnyel összhangban területi korlátozást alkalmaz, azaz a távközlési szervezetek, illetve azon társaságok, amelyekben ezek közvetve vagy közvetlenül befolyásoló részesedéssel rendelkeznek, koncessziós szolgáltatási területükkel párhuzamosan - a 30 ezer lakos alatti településeket kivéve - vezetékes hálózatot nem létesíthetnek.

A törvény lehetővé teszi a hatalmas, sok milliárdos befektetői kedv támogatását szektorsemleges versenyszabályok, piacélénkítési rendelkezések útján. Garantálja a vállalkozás szabadságának alkotmányos jogát, a meglévő infrastruktúrához fűződő tulajdonosi jogot, de a további tulajdonszerzést feltételhez köti.

Fontos eleme a törvényjavaslatnak a hálózatok összekapcsolása. A törvény lehetővé teszi, illetve hálózati szerződések keretében szabályozza a műsorelosztó és más távközlőhálózatok használatának, átengedésének feltételeit. A törvényjavaslat különválasztja a kis hálózatok problémáját, kiveszi a kistelepüléseket a versenyszabályok alól, figyelembe véve a fizetőképes kereslet hiányát. A nem közcélú műsorelosztókra vonatkozóan - ide értjük a kistelepüléseket, házcsoportokat - egyszerűsített feltételrendszert ír elő. Csupán bejelentési kötelezettséghez, nyilvántartásba vételhez köti a műsorelosztást, lehetővé teszi, hogy ötezernél kevesebb előfizetői létszám esetén egyéni vállalkozó vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társulás végezhesse ezt a tevékenységet.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Tisztelt Ház! Végül a törvény leghangsúlyosabb, legfontosabb célja a fogyasztók érdekeinek védelme. A fogyasztók jelenleg meglehetősen kiszolgáltatottak a kábeltévé-szolgáltatóknak. Sok jogos panasz tapasztalható előfizetési díj emelése, programcsomagok összeállítása vagy változtatása miatt.

Fontos feladata a törvénynek az előfizetési díjakkal, szerződésekkel kapcsolatos viták rendezése. Nincs lehetőség e területen hatósági ár kialakítására, de megalkotható olyan szabályozás, amely átláthatóvá teszi az ármegállapítást. A díjban különválik a fix előfizetői díj - ahogy a telefonnál is tapasztalhatjuk -, illetve külön láthatóak a kapcsolódó mozgóköltségek, többek között az egyes programcsomagok ára. Az új díjszerkezet az erőfölényes helyzetben lévő szolgáltatókkal szemben a fogyasztók kiszolgáltatottságát csökkenti.

A tervezet pontosan meghatározza az előfizetővel kötendő szerződés tartalmát, többek között a csatlakozási díj mértékét, a programok megjelölését, a díjfizetés feltételeit, módját. A fogyasztók érdekeit szolgálja továbbá az a paragrafus is, amely kötelezővé teszi a szolgáltatónak, hogy területén válogatás nélkül köteles a fogyasztó kérésére vele szerződést kötni, számára szolgáltatást nyújtani. A szolgáltató az előfizetői szerződést nem változtathatja meg önhatalmúlag, köteles az előfizető képviselőivel, a fogyasztók érdekképviseleti szervezetével előzetesen egyeztetni.

Tisztelt Ház! Gondoltak már arra: ha Edison nem lett volna, gyertyával néznénk tévét? - kérdezte egy humorista. Tisztelt Képviselőtársaim! Gondoltak már arra, hogy egy kábelhálózaton több szolgáltató versenyezzen a fogyasztók, az önök kegyeiért? Nem messze tűnő álom többé, hogy minőségi verseny, árverseny és a szolgáltatások versenye jellemezze a távközlési, a telekommunikációs piacot. Szabályozott keretek között ugyanazon hálózaton keresztül akár internetezhetünk, televíziózhatunk, de lakásunk biztonságát is felügyelhetjük.

Az előttünk fekvő törvény elfogadása által olyan távközlési szolgáltatási piac hozható létre, amely a lehető legjobb feltételek mellett teszi lehetővé a fogyasztók számára a fejlett adat-, hang- és egyéb jelszolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Mindezeket figyelembe véve a műsorelosztás részletes szabályairól szóló törvényt a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja, elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(10.40)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 206 2000.03.20. 7:37  193-215

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársak! Az elmúlt hetekben a médiatörvénytől volt hangos a belpolitika. Az előző kormány idején született, sokszor kárhoztatott törvény időzített bombaként már eleve önmagában hordozza az újraéledő politikai vitákat, de ettől függetlenül a törvény betartása kötelezettséget ró valamennyiünkre.

A most napirenden lévő, a műsorelosztás részletes szabályairól szóló törvény megalkotásának kiindulópontja szintén a médiatörvény, amelynek a 121. §-a előírja e tárgyban önálló törvény létrehozását. A kábeltelevíziózás területén érdekeltek köre hosszú ideig egységesen szerette volna e törvény beterjesztését - mint ahogy már szó esett erről -, a hosszas érdekegyeztetéseken ők kérték is ezt. Mostanság pedig egyre erőteljesebb az elutasítók hangja, mondván, rövidesen sor kerül az egységes hírközlési törvény megalkotására.

De vajon elegendő ok-e ez a törvény nem megalkotására? Én alig hiszem. Való igaz, az eltelt években a kábelpiac jelentősen változott, az infrastruktúra óriási lendülettel fejlődik, a telekommunikáció, a multimédia jövője beláthatatlan. "Az a hiú igényünk, hogy mindent megértsünk, a megismerés teljes hiányából ered" - mondta Galilei. Képzelőerőnk már-már lemarad a technológiai újítások mögött, ez azonban nem jelenti azt, hogy jelen korunkat ne kellene szabályozni. A meglévő médiatörvény, a távközlési törvény, a most elfogadandó kábeltörvény és az ebben az évben tervezett egységes hírközlési törvény együttesen, átfogóan és összehangoltan szabályozza majdan a szóban forgó területet.

A telekommunikációs és multimédiás piacok optimális fejlődése alapvetően négy tényezőtől függ: a szolgáltatások versenyétől, az infrastruktúrák versenyétől, az infrastruktúra fejlesztésétől, korszerűsítésétől, valamint az előbbiekben említettekkel összefüggő újításoktól. A telekommunikációs és a kábeltelevíziós szolgáltatások egyetlen üzemeltető általi ellátása egyenlőtlen kiindulási helyzetet teremt a domináns telekommunikációs üzemeltetők számára az új piaci belépőkkel szemben. Ez jelentős mértékben hátráltatja a távközlési piac optimális fejlődését.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A műsorelosztás részletes szabályaira vonatkozó törvényjavaslatnak különösen fontosak a távközlési piac élénkítését célzó és az ezzel összefüggő versenypiaci szabályai, amelyekből ezúttal hármat emelnék ki.

1. A műsorelosztás piaca liberalizált, meghatározott feltételek mellett a tevékenységet bárki végezheti. Jogharmonizációs kötelezettségeinkre figyelemmel azonban a törvényjavaslat a műsorelosztó vállalkozás gazdasági méreteitől függően állapítja meg annak elvárt működési formáját. Ötezres előfizetői létszám alatt kábeles műsorelosztást végezhet jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy egyéni vállalkozó is.

2. A törvény által javasolt domináns szolgáltatók korlátozása nem sérti a vállalkozás szabadságának alkotmányos jogát, a javaslat törekvése érvényesíti azon európai irányelvet, amely szerint a műsorelosztási szolgáltatásnak a közcélú távbeszélő szolgáltatásoktól a keresztfinanszírozás megelőzése érdekében szervezetileg el kell különülnie. A törvényjavaslat garantálja a már meglévő infrastruktúrához fűződő tulajdonjogot. A további tulajdonszerzés feltételeit a médiatörvény határolja be, mint az közismert, az egyhatodos szabállyal.

3. A törvénytervezet hálózati szerződések keretében, szerződéskötési kötelezettség előírása mellett, szabályozza a műsorelosztó és más távközlő hálózatok összekapcsolásának, illetve e hálózatok részleges vagy teljes használatának szolgáltatás céljából történő időleges átengedésének feltételeit. A javaslat ennek során figyelembe veszi azt, hogy a szolgáltatáshoz szükséges széles sávú infrastruktúra nemcsak műsorelosztásra alkalmas, hanem más távközlési szolgáltatásokhoz való előfizetői hozzáférés biztosítására is alkalmassá tehető. Az erre vonatkozó igények kielégítését ahhoz a feltételhez köti, hogy az nem sértheti a hálózatot jogszerűen használók jogait és jogos érdekeit.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A törvény létrehozásának legfontosabb célja a fogyasztó, ahogy többen is említettük már az általános vita során. Mindannyiunk számára az az elsődleges, hogy pontosan tudjuk, milyen szolgáltatást kapunk, milyen módon és nem utolsósorban mennyiért. A magyar háztartások 50 százalékában található kábel. A lakosság egyre növekvő hányadának érdekeit szolgálja a törvényjavaslat azon része, amely a fogyasztóvédelem szempontjait tartalmazza.

A kábelpiac szolgáltatói erőfölényes helyzetben vannak. Miután nincs versenytársuk, működésük gyakorta vált ki panaszokat. E törvény szabályozza az előfizetői szerződések tartalmát, megkötésük, változtatásuk, megszüntetésük módját. Műsorelosztási szerződést saját vételkörzetében a szolgáltató köteles valamennyi fogyasztóval megkötni. A fogyasztóknak törvény biztosította lehetőségük megismerni a díjstruktúrát, a hálózat használatának fix költségeit és a nyújtott programok szerint változó díjakat. A szolgáltatók kötelesek ismertetni az egyes programok különböző díjú szolgáltatási csomagokban való elhelyezését, az áralkalmazási és árváltozási feltételeket, valamint a díjkiegyenlítés módjára, határidejére, a díjtartozások behajtására vonatkozó feltételeket is.

Tisztelt Ház! A Fidesz vezette kormány magára nézve kötelezőnek érzi a médiatörvény végrehajtását, még ha a jogi egyetemeken a jövőben a legrosszabb törvény címen okítják is majdan a hallgatóknak. A médiatörvényből adódó kötelezettségen túl a benyújtott kábeltörvény a kormányprogram végrehajtása részeként kívánja megteremteni a korszerű technikai bázison megújuló műsorjelelosztó hálózat feltételeit.

A fentieket figyelembe véve javaslom a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében a műsorelosztás részletes szabályairól szóló törvény elfogadását. Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 314 2000.03.21. 2:11  309-319

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő indítvány bizonyos szempontjait ugyan figyelembe lehet majd venni a törvény-előkészítő alkotó munka során, de többnyire olyan feladatokat tartalmaz, amelyek túl általánosak ahhoz, hogy a jelen formájukban tárgyalhatók legyenek, illetve beláthatatlan terheket rónak az államra, a közigazgatásra, az önkormányzatokra.

Az indítvány egyes törekvései irreálisak. Hogyan lehet például meghatározni a díjtalanul hozzáférhető információk körét, ha a fellelhető adatokról felmérés sem készül? Mit tett az előző kormány?

Más megfogalmazások az indítványban homályosak vagy értelmetlenek. Pusztán a digitális közzététel szépségéért nem szabad rendkívüli költségekkel adatokat digitalizálni. Az ilyen kísérletek külföldön is kudarcot vallottak, bizonyos programok pedig - például az Írisz, a teleházak - az indítvány meglététől függetlenül is működnek.

A magyar közigazgatási informatika az Európai Unióban is elfogadható szintű. A Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére elkészült a "Magyar válasz az információs társadalom kihívásaira" című szakértői anyag, amely hat plusz egy fókuszpontot határoz meg az információs társadalom kialakításával kapcsolatban. Az Európai Unió által kiadott eEurope kezdeményezés döntően megegyezik a magyar válasszal. Ebből az anyagból készül jelenleg a konkrétumokat, azaz felelősöket, határidőket, forrásokat tartalmazó cselekvési program. E munkával sem vagyunk tehát lemaradva az Európai Uniótól. Jó ütemben halad a kormányzati informatikai stratégia elkészítése, amelynek célja a közigazgatás hatékonyabbá, polgárbarátabbá és EU-konformmá tétele.

Az indítvány az általánosságok mellett betarthatatlan határidőket ír elő, végiggondolatlan, nélkülöz minden konkrétumot, nem időszerű. A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja az önálló indítvány tárgysorozatba-vételét nem támogatja. Köszönöm. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 387 2000.04.12. 13:08  368-402

SZALAI ANNAMÁRIA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Négy éve életbe lépett az oly sokat emlegetett médiatörvény, azaz a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény. Mindenki tudta, tudhatta, a jogi egyetemek tananyagában legfeljebb az elrettentő esetek között szerepel majd. Mégis kötelességünk betartani a rendelkezéseit, a végrehajtását ellenőrizni, és ha indokolt, módosítani - márpedig indokolt módosítani. Jelenleg három törvény van beterjesztve a parlament elé, amely különféle megfontolásból a médiatörvényt írja, írná felül, amennyiben a képviselők kétharmada ehhez áldását adja.

Miről nem szól a jelen javaslat? Nem szól a közszolgálati médiumok irányításáról, intézményi átalakításról, a társadalmi és politikai kuratóriumi tagok szerepének megváltozásáról, nem szól a médiumok gazdasági helyzetéről, finanszírozásáról, nem szól a felügyelő hatóság jogállásának változásáról, a panaszbizottság hatáskörének újraszabályozásáról, és folytathatnám hosszasan tovább azon javaslatok sorát, amelyeket felkérésre vagy anélkül közel ötven szakmai elméleti szervezet, média, miniszteriális szerv juttatott el hozzánk módosító javaslatként két esztendővel ezelőtt.

A jelen javaslat kizárólagos célja a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény jogharmonizációs célú módosítása, az európai uniós követelményekkel történő összhangba állítása. Mely rendelkezések nem illenek az európai irányelvekhez? Erre megtalálhatjuk a választ az európai uniós bizottság éves jelentéseiben. Az Unió 1998-ban készült országjelentése üdvözölte, hogy Magyarország elfogadta a határon túli televíziózásról szóló nemzetközi egyezményt, ugyanakkor jelezte, hogy végrehajtására, különösen a műholdas műsorszórás vonatkozásában erőfeszítéseket kell tennünk. Figyelmeztetett egy már kiadott távközlési engedély és az egyezmény rendelkezései közti összhang megteremtésére is.

Az 1999. évi országjelentés audiovizuális szektorra vonatkozó fejezete megállapítja, hogy a magyar törvények jórészt harmonizáltak a közösségi joganyaggal, ám az előző időszakban nem történt jelentős előbbre lépés a területen. Magyarországnak meg kell határozni a műsorszolgáltató szervek státusát és az európai művek átvételét, valamint a műholdas műsorszolgáltatás monitoringrendszerét.

A törvényjavaslat egyrészt az elmúlt két év jelentéseiben rögzített hiányosságokat törekszik korrigálni, azaz a médiatörvényben szabályozza a műsorszétosztást, meghatározza a műsorszerkezeti követelményeket, bevezeti az európai mű fogalmát. Másrészt az egyeztető tárgyalásokon felmerült szempontok alapján további lényeges változtatásokat kezdeményez, így szigorítja a kiskorúak védelmét szolgáló rendelkezéseket, módosítja a reklámra vonatkozó előírásokat, szabályozza a mozifilmek bemutatásának szerzői jogosultsággal kapcsolatos időszakát, megállapítja a kizárólagos közvetítési jogok határait, körét, feloldja a törvényben rejlő állampolgársági alapon történő diszkriminációt, és kiküszöböl számos fogalmi ellentmondást, új fogalmakat vezet be.

 

(22.20)

 

Tisztelt Ház! Az alább felsorolt legfontosabb változtatandó rendelkezésből négy témakört emelnék ki hangsúlyosan. Miért szükséges szabályozni a műsorszétosztást? Magyarországon e fogalom nem szerepel a médiatörvényben. A magyar jog szerint távközlési tevékenységnek minősül, azaz a médiafelügyelet sem tudja ellenőrizni. Így adódhatott elő, hogy egy meglévő kiskapun átsurranva az előző kormány idején engedélyt kaphatott egy külföldi szolgáltató arra, hogy az európai normákat figyelmen kívül hagyó műsorát területünkről juttassa műholdra és onnét szerte tovább. E jelentéktelennek tűnő lépés azt eredményezte, hogy hazánkat 1996-tól kizárták a Média-II. nemzetközi filmes programból, amelynek következtében a hazai filmesek kiszakadtak az európai filmgyártás vérkeringéséből, és elestünk több száz millió forint támogatástól. Míg a műsorszétosztást nem szabályozzuk, szankcionáljuk, esélyünk sincs, hogy a következő európai, úgynevezett Média-plusz programba bekapcsolódjunk.

Tisztelt Képviselőtársak! Miért kell bevezetni az európai mű fogalmát? A legjelentősebb tartalmi eltérés a hatályos médiatörvény és az európai uniós irányelvek között műsorszerkezeti előírásokban áll fenn. A magyar jog más követelményeket támaszt az országos és körzeti műsorszolgáltatókkal szemben, kizárólag a közszolgálati televíziókat kötelezi arra, hogy évi műsoridejének legalább 70 százalékát európai gyártású műsorszámokból szerkessze meg, ugyanakkor ezen belül kiemelten előnyben részesíti a magyar műsorokat. Az irányelvek alapján a törvényjavaslat bevezeti az 50 százalék feletti kvótát a kereskedelmi szolgáltatókra is, pontosan meghatározza az európai mű fogalmát, és egységesíti a műsoridőn belül biztosítandó arányok számítási alapját, azaz, mit kell a teljes műsoridő megállapítása során figyelmen kívül hagyni.

Az Európai Unió rendkívül szigorúan veszi a műsorszerkezeti követelmények betartását. Két éve jelentést kér saját tagállamaitól is, amelyben igazolniuk kell, hogy miért nem tudták - ha nem tudták - betartani az előírásokat, gyakorlati vagy jogi nehézségek akadályozták meg benne. Jelen törvényjavaslat a műsorszerkezeti követelményeket és az európai mű fogalmát kettős megfontolásból csak a csatlakozás időpontjától vezeti be. Egyrészt az európai mű meghatározásánál az Európai Unióhoz fűződő kapcsolat, így például a letelepedés, finanszírozás léte irányadó, másrészt Magyarország elfogadta az OECD folyó műveleti liberalizációs kódexét, és eszerint a kereskedelmi televíziózás terén nem érvényesíthet olyan korlátozásokat, ilyen a nemzeti vagy európai kvóta, amelyek ezen filmek kivitelét, behozatalát, forgalmát korlátozzák.

A hatályba léptetés e módja feloldja az európai irányelvek és az OECD vállalásai közötti ellentmondást, ugyanakkor összhangban van a kormány azon álláspontjával, miszerint a csatlakozási tárgyalások során a kultúra és audiovizuális politika fejezettel kapcsolatban nem jelentett be derogációs igényt, nem kért átmeneti könnyítést. Az Unióba belépő országnak ugyanis alapvetően arról kell nyilatkoznia, hogy tudja-e vállalni a csatlakozás után a közösségi jogból eredő kötelezettségeit.

Harmadszor, szigorítani kell a kiskorúak védelmét szolgáló rendelkezéseket. A magyar alkotmány az állam aktív magatartását, fellépését feltételezi, követeli meg a gyermekek jogai védelme érdekében. Jelen médiatörvény hatékonysága e téren erősen megkérdőjelezhető. Az Európai Unió irányelvei szigorú rendelkezéseket írnak elő. A műsorszolgáltatók egyáltalán nem tehetnek közzé olyan műsorszámokat, amelyek a kiskorúak fizikai, szellemi és erkölcsi fejlődését súlyosan veszélyeztetik, különösen, ha pornográf tartalmúak, vagy öncélú, indokolatlan erőszakot árasztanak. Az olyan műsorok, amelyek valószínűsíthetően veszélyeztetik a gyermekeket, meghatározott korlátozással terjeszthetők. Ilyen többek között a szülői felügyelet ajánlása, a késői időpontban történő bemutatás, akusztikai és optikai figyelmeztető jelek alkalmazása. Az irányelvek értelmében a törvénytervezet összefüggően szabályozza a kiskorúak védelmét. Öt kategóriába sorolja a műsorszámokat, meghatározza azok ismérveit és a közzététel feltételeit. Határozottan rendelkezik arról is, milyen tartalmú műsorszámot tilos bemutatni.

Negyedszer, hogyan változnak a reklámozás szabályai. A médiatörvény reklámra vonatkozó rendelkezései az európai szabályozással összevetve hiányosak, másrészt a hazai szabályozással sem állnak teljesen összhangban. Az európai irányelveknek megfelelően a törvénytervezet meghatározza a reklámozásra vonatkozó alapelveket, azaz a reklámoknak többek között valósnak, tisztességesnek kell lenniük, nem sérthetnek vallási, politikai meggyőződést. A törvény védi a kiskorúakat a reklámozásban is. Szabályozza a műsoridőn belüli időtartamát, azaz, hogy hány percet lehet óránként reklámra fordítani. Tartalmazza a műsorszámok reklámmal való megszakíthatóságát. Egyes termékekre, így az alkoholra, gyógyszerre, dohányra, külön rendelkezéseket, esetenként tiltást alkalmaz. Meghatározza, pontosítja a reklám, a klasszikus reklám, a támogatás, a televíziós vásárlás fogalmakat. A médiatörvényt módosító javaslatok a reklámtevékenységnek az európai szabályozás által érintett területei közül csak azokat célozzák, amelyek kifejezetten a televízió-képernyőhöz mint megkülönböztetett reklámhordozóhoz kapcsolódnak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A törvénytervezet a hatályos médiatörvény alapstruktúráját nem változtatja meg, kényes médiapolitikai szempontokat nem érint, azonban külpolitikai vonatkozásban, a csatlakozási tárgyalások elősegítésében lényeges lépéseket tesz előre. Bízunk benne, hogy az audiovizuális politika területe nem válik olyan témává, amely a csatlakozás folyamatát késleltetné, akadályozná.

Magyarországon valamennyi meghatározó, mértékadó politikai tényező osztja azon értékeket, amelyekre a közös európai audiovizuális politika épül. Nem szabad alábecsülni a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény jogharmonizációs célú módosításának politikai jelentőségét. Magyarország elkötelezettségét megkérdőjelezi, ha nem tartja meg a korábbi kormányok által megkezdett és a polgári kormány által folytatott tárgyalási menetrendet. A Fidesz vezette kormány teljesítette ígéreteit. Most a parlamenten, különösen a parlament ellenzékén a sor, hiszen az Országgyűlés kétharmadának igen szavazata szükséges a médiatörvény módosításához.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Létezik kormányzati és létezik ellenzéki felelősség egyaránt. Meggyőződésünk, hogy jelen törvény azon horderejű javaslatok sorába tartozik, amely e felelősséget feléleszti a bizonytalankodókban, kétkedőkben is. Bizakodásomra okot ad az a tény, hogy a bizottságokban nem merült fel a tervezettel szemben szakmai ellenérv. Az európai integrációs bizottságban, mint hallhattuk, ellenszavazat nélkül voksoltak a javaslat mellett.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja támogatja a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény jogharmonizációs célú módosítását, és ezt javasoljuk a tisztelt Ház minden egyes tagjának. Szavazzuk meg együtt a törvényt, ha másért nem, közös külpolitikai céljaink elérése okán, valamint a kiskorúak, a jövő generáció egészségesebb, veszélyektől mentesebb környezetének biztosítása érdekében. Ne mondhassuk a jövőben azt, hogy két dolog miatt kell távol tartani gyermekeinket a televíziótól: azért, mert nem tanulnak belőle, és azért, mert tanulnak belőle.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
139 94 2000.05.04. 8:29  93-107

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A rádiózásról és a televíziózásról szóló törvény módosítása nem első alkalommal kerül a tisztelt Ház elé. Jelenleg három olyan törvény fut a parlament előtt, ami azt indokolja, hogy megváltoztassuk ezt a törvényt.

A parlamentnek rendkívül fontos feladata a törvényalkotás mellett, ha rá vonatkozik, akkor a törvény előírásainak betartása, a törvények betartásának, betartatásának ellenőrzése, illetve ha rosszak a törvények és korrekcióra szorulnak, akkor a módosításuk.

A médiatörvény egyike azon jogszabályoknak, törvényeknek, amelyet a legtöbb kritika ért és éri folyamatosan. A kormány és a kormánypártok közösen a hatékony jogállam, a jogbiztonság, a törvényesség oldalán kötelezték el magukat, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a parlament betölthesse a fentiekben vázolt feladatait.

Külpolitikánknak rendkívül fontos, kiemelt célja az európai uniós csatlakozási tárgyalások folytatása, sikeres befejezése. Ennek eléréséhez azonban egy széles nemzeti egyetértésre van szükség, és az ellenzéki pártok alkotó együttműködésére is.

A jelen törvénytervezetnek - ismerten - kizárólagos célja a törvény jogharmonizációs módosítása. Számos részletszabályozásra tér ki, így a műsorszétosztásra, az európai mű fogalmának bevezetésére, műsorszerkezeti követelmények meghatározására. Fontos eleme a kiskorúak védelme, számos fogalmi pontosítást tartalmaz; a reklámszabályozás területére, a mozifilmek televízióban történő bemutatásának szabályára, a kizárólagos közvetítési jog pontosítására, illetve állampolgárságból adódó diszkrimináció megszüntetésére is kiterjed.

A médiatörvény megalkotása hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországról, a Magyarországon meglévő sajtószabadságról jó véleményt fogalmazhasson meg mind az Európai Unió, annak tagállamai, mind az Egyesült Államok külügyminisztériuma. Beszámolóik alátámasztják, hogy a magyarországi kormány garantálja a véleménynyilvánítás szabadságát. Vagy a legutóbbi Freedom House-jelentés tartalmazta, hogy Magyarország egyike azon országoknak, ahol legszabadabb az információáramlás.

A médiatörvényt azonban hazai kritikák mellett számos nemzetközi, európai kritika érte. A negatívumok elsősorban a műholdas műsorszórásra, műsorszétosztásra, műsorszerkezeti hiányosságra vonatkoztak. Ezek a kritikák nem bagatellizálhatók, hiszen anyagi és erkölcsi veszteség is érte már emiatt Magyarországot. A magyar filmesek kiestek az európai vérkeringésből, hiszen Magyarországot a műsorszétosztás szabályozatlansága miatt kizárták a Média-2 programból, illetve nem veszik föl addig Magyarországot a Média Plusz programba, amíg ezeket a hiányosságokat nem küszöböljük ki. És ahogy az imént említettem, ez igen komoly anyagi károkat is jelent: sok száz millió forinttól esett el eddig Magyarország. Azt gondolom, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy a jövőben is így legyen.

Az Európai Unió által megfogalmazott hiányosságok, valamint a hatályos irányelvek alapján készült ez a jelen törvénytervezet, amelynek két legfontosabb kiemelendő része: egyrészt bevezeti a törvény az európai mű fogalmát, meghatározza a műsorszerkezeti követelményeket, azaz csatlakozásunk időpontjától mind a közszolgálati, mind a kereskedelmi csatornák kötelesek lesznek évi teljes műsoridejük több mint felét európai művek bemutatására fordítani. Ahogy mondtam, a törvény ezen része csak a csatlakozástól lesz hatályos, hiszen némi ellentmondás van a vállalt OECD-kötelezettségeink miatt, de az ellentmondás feloldható, ha a törvény ezen szakaszának hatályba léptetését a csatlakozásra toljuk ki.

A másik kiemelkedő eleme a kiskorúak védelme. Az Európai Unió 89/552. számú irányelve kiemelten foglalkozik a kiskorúak védelmével. A tagállamok kötelessége, hogy megfelelő intézkedéseket tegyenek abból a célból, hogy a joghatóságukhoz tartozó műsorszolgáltatók ne tegyenek közzé egyetlen olyan műsorszámot sem, amely jelentős mértékben károsíthatja a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődését, különösen olyan műsorszámokat, amelyek pornográf jeleneteket vagy öncélú erőszakot tartalmaznak.

Nos, ezt az irányelvet, illetve ennek a tartalmát hivatottak szabályozni, pótolni a törvénytervezet egyes részei, kategorizálják a bemutatható műsorszámokat, és jól elkülöníthetően lehetővé teszik azt, hogy az önmagukat megvédeni nem képes kiskorúak védelméről törvénnyel gondoskodjunk. Hiszen a hatályos médiatörvényünk nem ad elegendő eszközt a kezünkbe ahhoz, hogy hatékonyan óvhassuk a gyerekeket az őket érő káros hatásoktól, holott az alkotmány aktív szerepvállalásra ösztönzi ezen a területen az államot.

Rajtunk nem fog múlni, hogy megóvhassuk a jövő generációt, és egy veszélyektől mentesebb környezetet biztosíthassunk számukra. Én erre biztatnám ellenzéki képviselőtársaimat is. Két okot szoktam említeni, hogy miért fontos az, hogy közösen, együtt megszavazzuk ezt a törvényt, hiszen közismert, hogy a képviselők kétharmadának szavazata szükséges ahhoz, hogy életbe léphessen.

Az egyik ok a közös külpolitikai céljaink megvalósítása. Magyarország külpolitikájának sikere vagy kudarca nemcsak a kormány és nemcsak a kormánypárti képviselők érdeke, hanem közös ellenzéki és kormánypárti felelősségünk, hogy a polgárok érezhessék az ország európai felzárkózásának előnyeit.

A másik fontos ok, amit az imént bővebben kifejtettem, a kiskorúak védelme. Azt gondolom, hogy nincs Magyarországon sem a parlamentben, sem azon kívül olyan felelős politikus, közéleti személyiség, aki ezt a feladatot nem érezné közel magához, és nem tenne lépéseket annak érdekében, hogy a kiskorúakat egy fokozottabb védelemben részesíthessük.

 

(14.50)

 

A harmadik ok pedig az lenne, amit felhoznék, hogy szeretném, ha az ellenzéknél tettekben is megnyilvánulna azon sokszor kiemelt és hangoztatott szándék, hogy egy együttműködésen alapuló demokrácia híve. Én szeretném, ha ez nemcsak a szavakban jelenne meg a jövőben, hanem itt a lehetőség arra, hogy a tettekben is megnyilvánulhasson.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
139 102 2000.05.04. 1:59  93-107

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Nem kívánok vitatkozni ellenzéki képviselőtársammal, hiszen nagyjából összecseng, amit gondolunk, hiszen mind a ketten azon a véleményen vagyunk, hogy a médiatörvényt több szempontból módosítani kell. Mégis, amiért szót kértem, az csak egy időrendi pontosítás lenne, az összefüggéseket ilyen dimenzióba szeretném helyezni, hiszen a médiatörvény európai uniós jogharmonizációt járt, a kormány, még az előző kormány kezdett el erről tárgyalni, az elsők között megnyitott fejezete az európai unós tárgyalásoknak, és a jelenlegi kormány vállalta, hogy az 1999. évben benyújtja a jogharmonizációs törvénymódosítási csomagot, ezt meg is tette, tehát időrendben ez a törvény mindenképpen megelőzi a médiatörvények generális módosítását.

Ez a feladat egy nagy kihívás, és azt gondolom, hogy közösen kell megoldanunk, már csak azért is, hiszen kétharmados törvényről van szó. De első lépés az, hogy ezt a törvényt meg kell tudnunk közösen szavazni, és ebből az összefüggésrendszerből kiemelve - külön természetesen - meg kell változtatnunk a médiatörvényt. A következő napirend is e tárgykörbe sorolandó, és mi is nyitottak vagyunk arra, hogy amennyiben a hatályos törvények valamilyen okból nem tartatnak be - bár meggyőződésem, hogy ez nem a mi felelősségünk, hiszen mi mindig megfeleltünk a betű szavainak és tartalmának is -, készek vagyunk arra, és nyitottak vagyunk arra, hogy közösen módosítsuk.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
139 118 2000.05.04. 7:17  107-129

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Régóta megkezdődött ez a vita, és tartok tőle, hogy még sokáig folytatódni is fog - ez nem rajtunk múlik. A vita során összemosódnak különféle jogi, politikai és morális érvek, érvelések.

Mi a jogi helyzet, a mai napi jogi helyzet? Van egy '96-ban hatályba lépett médiatörvény, amely különféle szabályokat, kötelezettségeket ír elő mindannyiunk számára, jelen esetben amely törvénymódosítás előttünk áll, az a médiakuratóriumok elnöksége megválasztása tárgyában. A jogi helyzet az, hogy lehetőség van jelöltet állítani. Erre lehetősége volt a kormánypártoknak, az ellenzéknek; az ellenzék nem élt a lehetőségével, nem jelölt az elnökségekbe.

A következő helyzet vár megoldásra: az elnökségek bővítése. Erre tettünk javaslatot, de ez elől az ellenzék elzárkózott. Lehetőség van még a kuratóriumok szűkítésére is, hiszen ez költségkímélőbb, és az adófizetők szempontjából is előnyösebb. Erre is megtesszük a kísérleteket. A tárgyalások, illetve a szándékaink eddig nem találtak meghallgatásra az ellenzék oldaláról, és nem tudtunk érvényt szerezni a törvény betartásának.

Az ellenzék ahelyett, hogy a jogi megoldásokat megtalálta, megkereste volna, inkább egy politikai dimenzióba emelte a médiakuratóriumok elnökségének kérdéskörét, és részben parlamenten belüli és parlamenten kívüli eszközökkel nagyította fel ezt a nem igazán fontos problémát. Hiszen - ahogy a képviselőtársamtól, az előterjesztőtől elhangzott - miről is beszélünk? A kuratóriumok 28, illetve 32 főből állnak, az elnökségek ennél szűkebbek; mindössze 4 ember hiányzik ezekből a testületekből.

Az ellenzék a megoldást nem kereste, hanem hol kivonult, hol a parlamentből, hol az általunk kezdeményezett hatpárti tárgyalásokról, a sajtóalbizottság munkájában nem vett részt, parlamenten kívüli eszközöket alkalmazva különféle jogorvoslatokat keresett, Alkotmánybírósághoz fordult, ügyészséghez, cégbírósághoz. A féloldalasan felállított testületek kiállták az alkotmányosság próbáját, törvényesen működnek. Ezt az Alkotmánybíróság döntése és a cégbírósági bejegyzések alátámasztják.

Ezt követően más eszközt is próbált igénybe venni az ellenzék: például külföldi kapcsolatait előtérbe helyezve nem riadt vissza Magyarország lejáratásától, de szerencsére ez nem sikerült, hiszen valamennyi mértékadó forrás, amely a magyarországi sajtó-, médiahelyzetet elemzi, pozitív. Ilyen a '98-as európai uniós országjelentés és a '99-es európai uniós országjelentés. Hasonlóképpen nyilatkozik az Egyesült Államok külügyminisztériuma által kiadott februári jelentés is, amely pontosan tartalmazza, hogy a magyar kormány garantálja a sajtószabadságot, és a vélemények széles köre megjelenhet a magyarországi írott, illetve elektronikus sajtóban. Parlamenten kívüli eszközöktől sem riadt vissza, és ez egy tüntetésben csúcsosodott ki. Örülök annak, hogy visszatértünk a Ház falai közé, és örülök annak, hogy megpróbáljuk a megoldásokat ismét jogi útra terelni, azaz olyan megoldást találni, amely lehetővé teszi a helyzet feloldását.

A magyarországi médiairányítás eurokonform. Semmiféle olyan jelzés nem érkezett, és nem is érkezhet Magyarországnak, amely ezzel ellentétes, hiszen civil szervezetek, társadalmi szervezetek széles köre, reprezentánsai vesznek részt a közszolgálati médiumok irányításában.

A '96-os médiatörvény nem készült fel a jelenlegi állapotokra. Nem készült fel arra, hogy az ellenzék szegmentált lesz, jobboldali és baloldali részből tevődik össze. Azt gondolom, hogy ez nem a mi bűnünk, és azt gondolom, hogy van rá megoldás. A képviselőtársam ezért nyújtotta be ismételt kompromisszumos javaslatát a sok kísérlet után. Bízunk abban, hogy a nagyobbik baloldali párt is képes lesz megváltoztatni a véleményét, hiszen a kisebbik társa pozitívumként értékelte a törvényjavaslat benyújtásának tényét, és elfogadható tárgyalási alapnak tekinti. Mi hosszú távú megoldásokban gondolkozunk, és nem szeretnénk azt, hogy minden egyes választás után újra és újra ilyen heves vita keletkezzen, és újra és újra felesleges energiákat pazaroljanak a politikai élet szereplői, és miután a média hajlamos arra, hogy önmagát figyelje, így ez nagyobb reflektorfénybe is kerül.

Az ORTT esetében sikerült megválasztani a törvény értelmében a testület tagjait; jelöltek is az ellenzéki képviselők, mi, kormánypártiak támogattuk a jelöltjeiket, így felállhatott egy testület. Ezért az a meggyőződésünk, hogy végre sikerülhet pontot tenni imígyen a többi közszolgálati médium irányító testületének is a felállítására.

Végül szeretném elmondani, hogy bárki gerjeszti is, de nincsen médiaháború, és ha rajtunk múlik, nem is lesz médiaháború. Mi a megoldás eszközeit keressük. Nem hatalmi ambíciók vezérelnek bennünket, amikor a közszolgálati médiumok irányító testületeit szeretnénk meghatározni egy végleges formában, hanem az, hogy minden parlamenti pártnak lehetősége legyen arra, hogy az irányításba betekintést nyerjen.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 161 2000.05.25. 2:00  156-174

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Azért kértem két percre szót, mert csak az előterjesztő nevében adott volna ön lehetőséget, így kénytelen vagyok két perc keretében megszólalni.

Pető Iván utolsó mondataira szeretnék elsősorban reagálni, hogy európai uniós kritika érte-e a magyar médiairányítást, avagy sem. E területen soha nem kapott Magyarország kritikát. Azt gondolom, hogy tudatosan félreértelmezi az eddig elhangzottakat. Ha pontosan lehet hinni az újságban megjelenteknek, ami tegnap elhangzott, és amire hivatkozott, abban az van, hogy meg kellene szabadulni a mozdulatlanságtól.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Igen, Sasvári Szilárd azért adta be ezt a javaslatot, hogy végre szabaduljunk meg a mozdulatlanságtól, és lépjünk előre, és legyen a magyar médiakuratóriumi elnökségeknek teljes létszáma. Ez önökön múlik, eddig is önökön múlott. Önökön múlott eddig is, hogy nem egészülhettek ki a kuratóriumok, és önökön múlik az is, mivel kétharmados törvényről van szó, hogy az általunk benyújtott kompromisszumos javaslat végre elfogadásra kerül-e vagy sem.

Úgy látom, hogy a baloldali liberális ellenzéknek érdeke, hogy megmaradjon ez a helyzet. Nem is kívánnak változtatni, hiszen mindig hivatkozási alap lehet arra, hogy Magyarországon egyoldalú az irányítás, ami természetesen nem felel meg a valóságnak, hiszen a kuratóriumok nem csupán egy nyolctagú elnökségből, avagy e javaslat szerinti hattagú elnökségből állnak fel, hanem nagyon harmonikus és nagyon kiegyensúlyozott elnökségekből.

Mi egy ajánlatot letettünk, amely az egyenlő pártbefolyást kezdeményezné a kuratóriumi elnökségekben, és ehhez kérjük az önök támogatását.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 167 2000.05.25. 6:37  156-174

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen a lehetőséget. Nem visszaélve az önök idejével, de szeretnék néhány gondolatot kifejteni Sasvári képviselőtársam indítványáról, illetve a Pető Iván által benyújtott módosító indítványról, hogy miért nem elfogadható számunkra. Mi ismét egy kompromisszumos javaslatot terjesztettünk a Ház elé, hiszen eddig nem volt a baloldali ellenzék abban partner, hogy a hatályos médiatörvény teljes egészében úgy működhessen, ahogy azt annak idején előírta, bár a törvényessége ma sem kérdőjelezhető meg, hiszen az Alkotmánybíróság ezt megfelelő módon alátámasztotta. Tehát kijelenthető, hogy jelenleg is törvényes irányítás alatt áll valamennyi közszolgálati médium.

Mi, amikor e javaslatot beterjesztettük, egy hosszú távú megoldásban gondolkodtunk, ami stabilan, vissza nem térően rendezi e problémát, nincs kitéve a választások okozta bonyodalmaknak, nincs kitéve annak, hogy annak idején, amikor megalkották ezt a médiatörvényt, nem számoltak azzal, hogy egy más arányú parlament jön létre, és egy megosztott ellenzék jöhet létre, ahol baloldal és jobboldal egyaránt megtalálható. Ezért javasoljuk azt, hogy egy működőképes modell jöhessen végre létre itt is, hiszen az ORTT bizonyította azt, hogy lehet így is működtetni, irányítani a közszolgálati médiumokat. A kompromisszumpluszt még abban rejti magában ez a javaslat, hogy az ORTT mintájától eltérően még egy plusztagról le is mond a kormánypárti oldal, hiszen az elnök itt a tagok sorából állna fel, tehát egyenlő arányokat ajánlunk.

Annak a lehetőségét ajánljuk, hogy valamennyi parlamenti párt részt vehessen az irányításban, és ne méricskélés tárgya legyen az, hogy ki mennyire vehet részt, egy picit jobban, vagy egy kicsit kevésbé. A lehetőség, ez a legfontosabb, nem a hatalmi ambíciók kiélése, hiszen az eddigi viták végig azt bizonyították, hogy az ellenzék méricskél, mindenféle arányokat próbál felállítani, hogy egyharmad, kétharmad. E számításokat nagyon nem is értjük, hiszen ellentétben azzal az állítással, hogy bármiféle cinkosságot vállalna a Fidesz a MIÉP-pel, ezt a gyakorlat természetesen nem igazolta, hiszen minden jelentős döntésben, még a médiaügyekben is ellenünk szavazott a MIÉP. Tehát ez az állítás határozottan visszautasítható.

Hosszú távú megoldást kell azért is létrehozni, mert önök is észrevették nyilván, hogy a parlament belső aránya folyamatosan változik. Nem lehet kitenni annak egy testületet, hogy, mondjuk, egy döntéshozás kellős közepén van, és időközben megváltozik, mondjuk, a létszáma: létrejön egy új frakció, kiválnak frakcióból, kizárnak embereket frakciókból. Ezeket nap mint nap megélhetjük. Ezek a döntések akkor ki vannak szolgáltatva annak, hogy állandóan méricskélünk, hogy ki hány százalékkal vehet részt ilyen elnökségben. Azt gondolom, hogy ez az egyenlő arányú javaslat kizárja ezt a lehetőséget.

Miért mondjuk azt, hogy a pártbefolyás nő, és ezt maximalizálni akarja? Azért, mert szintén arányokat méricskél. Milyen szándékot leplez az, aki azt mondja, hogy a mandátumok arányához kell igazítani a képviselet jogát? Nyilván a hatalmi ambíciókat. Azt, hogy több befolyást szeretne szerezni, és nem ért egyet azzal, hogy egyenlő arányban legyen a képviselet. Tehát azt gondolom, hogy ez az érvelés eleve ellentmondásos, amikor egyszer azt mondja a baloldali ellenzék, hogy (Mádai Péter: Az ellenzék!) csökkentsük a pártbefolyást, ugyanakkor azt állítja, hogy mégiscsak olyan arányokban szeretné képviseltetni magát, mint amennyi mandátumot szerzett.

Bizony-bizony, amit Pető Iván mondott, azt a bizottsági vita során én hoztam elő, hogy nem látok lényegi különbséget Csurka István 1990. május 15-én elhangzott álláspontja és az övéké között. Hiszen Csurka István akkor azt mondta - és azóta sem változtatta meg a nézetét -, hogy a sajtóban való hatalomgyakorlást is igazságosan kell elosztani. Nyilvánvaló, hogy ezt a választások eredménye alapján kell elosztani. Aki a legtöbb bizalmat élvezi, annak kell ebben a hatalomban is leginkább részesednie.

Nem látok lényegi különbséget az SZDSZ jelenlegi álláspontja és eközött. Mi ezt az álláspontot akkor sem osztottuk, és az SZDSZ akkor nem osztotta. Nem látom okát, hogy miért kellett ezt megváltoztatni, ha csak azt nem, hogy megváltozott az SZDSZ részvételi aránya is az eltelt időszakban.

 

 

(16.00)

 

Még egyszer azt szeretném kérni önöktől, hogy mérlegeljék, gondolják át a lehetőséget, és ne utasítsák vissza ezt az ajánlatot sem. Próbálják meg elfogadni, és próbálják megtalálni velünk együtt, közösen a megoldást, hogy ne lehessen ez kifelé újra és újra hivatkozási alap arra nézvést, hogy Magyarországon nem kiegyenlített a médiairányítás, ami természetesen - mint ahogy mondtam - egyáltalán nem igaz, hiszen a kuratóriumok létszáma 30 fő körüli.

Abban sincs méricskélés a kuratóriumok tagjainak választásakor, hogy a Katolikus Egyház kicsit több százalékkal képviselje, mondjuk, magát a kuratóriumban, mint a Református Egyház, mert a lakossági arányok ezt indokolnák.

Tehát én azt gondolom, hogy egyszer és mindenkorra a méricskélésről próbáljunk meg lemondani, és egyenlő arányokban a lehetőségét megteremteni annak, hogy a parlamenti pártok felügyelhessék egy bizonyos fokig a közszolgálati médiumokat.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 171 2000.05.25. 0:15  156-174

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. A logikai bravúr megérthető egyetlenegy szempont figyelembevételével, mégpedig azzal, hogy az SZDSZ-nek hogy változott meg a szövetségi politikája az eltelt időszakban.

Köszönöm. (Derültség és taps az SZDSZ soraiban. - Dr. Kis Zoltán: Marcsi, aranyos! Mint a KISZ-ben, úgy csinálta.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
152 292-296 2000.08.23. 6:59  237-361

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): "A Bács megyei olajmaffiának voltam tagja, 1991-től vagyok érintett olajügyekben," - kezdi bizonytalanul első fellépését napjaink, a nagy, meleg nyár zavaros homályából felbukkanó, immár közismert dalnoka. Először zárt körben, titokzatosan bontogatja szárnyait N. ZS., majd a házi kisszínpadon kísérli jól-rosszul megismételni betanult mondandóját. Felbuzdulva dagadó sikerén, a szöveg írói mélybe hajítják. Mondja hát a magáét, bele a kamerába. Aztán kap felkérést az ország Házának bizottsági kisszínpadára is, de nem áll kötélnek, visszavonul, nem akar kiégni - esetleg elégni, felrobbanni? Mi ez, ha nem ócska nyári ponyvaregény?

Az MSZP, fellelkesülve egy magát bűnözőnek nevező egyén zavaros, betanított szövegén, összehívatja a nyár közepén a parlament rendkívüli ülését. Ugyan miért? Elhiszi tán a zagyva mesét? Igen is meg nem is. Az valahogy mindig elsikkad fülük mellett, kiket érint valójában az olajügy. Pedig jócskán sorjáznak az MSZP-s emberek és cégek nevei az igazságszolgáltatás különféle vizsgálatain. MSZP-s képviselőtársaim azt viszont bizton hinni vélik, hogy a mostani titkosszolgálatoknak közük lehet a dolgokhoz. Hiszen ugye teljesen hihetően hangzik, hogy egy titkos ügynök, mondhatni, egy titkos szolga 18 ezer oldal, azaz 1,8 méter magas, 1 métermázsa olajos papírirathalmot ajándékozott egy bűnözőnek.

Ahogy Demeter miniszter úr is mondta volt, a hivatalban lévő nemzetbiztonsági szakszolgálatoknak nincs kapcsolatuk Nógrádi Zsolttal. Keleti úr, Nikolits úr, a Horn-Kuncze-kormány idején, amikor a legjobban burjánzott az olajgate, önök felügyelték a szolgálatokat. Akkor volt összeköttetés a szervezett bűnözés és a nemzetbiztonság között?

Tisztelt baloldali Képviselőtársaim! Az önök idejében olajozott módon milliárdok vándoroltak magánzsebekbe. Mindenki tudta, hogy vannak olajügyek; forogtak, forognak felelősök nevei: Dunai, Horn, Kuncze, Németh Miklós, Békesi - hallhatjuk. (Derültség az SZDSZ soraiban. - Közbeszólás: Annamari!) Miért nem vizsgálták saját kormányzásuk idején az olajügyeket? (Felzúdulás, közbeszólások az MSZP soraiban.) Az olaj foltot hagy; az önök regnálása idején nagy olajpacák keletkeztek, ezeket nem lehet kimosni, eltüntetni - s most önök nagy-nagy igyekezettel próbálják szétmaszatolni.

Mi, fideszesek még találgatások szintjén sem kerültünk kapcsolatba olajügyekkel. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Segíthetek, ha kell!) Nincs okunk hát nyilatkoznunk érintetlenségünkről, és nem is tesszük. Amikor megalakult a polgári kormány, azt mondtuk, kevesebb történt, mint rendszerváltás, de több mint kormányváltás. Tettük ezt többek között azért, mert elhatároztuk, hogy azokat a bűnügyeket, korrupciós ügyeket, amelyeket az előző szocialista-szabad demokrata kormány nem akart felderíteni vagy szándékosan eltussolt, mi feltárjuk. (Bauer Tamás közbeszólása.)

Önök azzal, hogy most összehívták a parlament rendkívüli ülését, a megkezdett vizsgálatokat szeretnék megakadályozni, az igazságszolgáltatást hátráltatni. A parlament feloszlatásával riogatnak, az emberek jogállamban való hitét igyekeznek megrendíteni, alapozván egy feltehetően szervezett bűnözők által vezérelt marionettfigura állításaira. Ám, ha több száz - és mint közismert, nem a mi sorainkban ülő - képviselő érintett olajügyekben, miért nem öt évvel ezelőtt óhajtották volt feloszlatni a parlamentet?

Szocialista képviselőtársaim, tán akaratlanul, de tevékenységükkel a szervezett bűnözésnek asszisztálnak. Ugyan miért? (Herczog Edit bekiabál, szövege egyértelműen nem állapítható meg: "Anyám" vagy "Anyád". ) Mi viszont... (Az elnök csenget. - Moraj.)

 

ELNÖK: Képviselő Asszony! Olyan szót hallottam egy másik képviselő asszonytól, amely annyira méltatlan a parlamenthez - öntől, Herczog Edit képviselő asszony! (Közbeszólás az MSZP soraiból: Rossz a füled!) Elég jó a fülem, bár tüzér voltam, képviselő asszony, ezt a szót meghallottam, amit ön... (Derültség.), ezt a szót meghallottam. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Nagyon kérem, a parlament tekintélyét őrizze meg, és ilyen közbekiabálást, amelyet egy képviselőtársa már megtett, soha többé ne használjon a magyar parlamentben! (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.) Tessék, üljön le!

Folytassa, képviselő asszony!

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Mi viszont kizárólag abban vagyunk érdekeltek... (Folyamatos zaj.)

 

ELNÖK: Képviselő asszony, üljön le, Szalai Annamária pedig folytassa! (Közbeszólások az MSZP soraiból: Micsoda? Hogy beszélsz?! - Ez példátlan, ne haragudjon, elnök úr!)

Megkérem az MSZP-s képviselőket, olyan kifejezést használt a képviselőtársuk, hogy ha én most..., olyan kifejezést használt a képviselő asszony (Herczog Edit: Visszautasítom!), hogy ha elmondanám, a parlament tekintélye még jobban csorbulna. Nagyon kérem, őrizzék meg a türelmüket (Herczog Edit közbeszólása.), és inkább szálljon magába a tisztelt képviselő asszony, de ilyen szót ne használjon többet, amit az előbb reflexióként mondott a felszólaló képviselő asszony beszédjére! (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

Tessék, folytassa, képviselő asszony!

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Mi, fideszesek kizárólag abban vagyunk érdekeltek, hogy ország-világ megtudja, kik az igazi bűnözők, és azok nyerjék el jól kiérdemelt büntetésüket. (Dr. Kis Zoltán közbeszólása.)

"S Ágnes asszony a patakban / Régi rongyát mossa, mossa - / Fehér leple foszlányait / A szilaj hab elkapdossa. / Oh! irgalom atyja, ne hagyj el." Kedves szocialista Képviselőtársaim! Önökről jutottak eszembe Arany János híres balladájának sorai. Az önök múltja, az önök lelkiismerete, akár a daloló bűnözőé, olajfoltos, mindhiába sikálják.

Az igazságszolgáltatás, mint ahogy azt a legfőbb ügyész úrtól, a belügyminiszter úrtól hallottuk, ha sok éves késéssel is, de működik.

MSZP-sek kezdeményezték a mai ülést. Az indítványozók alig fele van jelen. Határozati javaslatukból kiderül: nem kíváncsiak a felelősökre. Ellentétben önökkel, az ország lakosságával egyetemben mi viszont a vizsgálatok végén néven nevezzük őket.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 415 2000.09.26. 1:34  412-432

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Törvény adta kötelezettségünk, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület költségvetését és a költségvetés végrehajtását is a parlament szavazza meg. Ez egy rutin feladatnak is tűnhet, de nem az. Ahogyan hallottuk, a költségvetési bizottság alaposan áttanulmányozta az ORTT tájékoztatóját.

Egyetlenegy "apró" problémára szeretném felhívni a figyelmet; arra, hogy a parlament az 1997. évi költségvetési végrehajtásról még nem tárgyalt. Ismeretes az a tény, hogy akkor a Révész T. Mihály vezette Országos Rádió és Televízió Testület a földi sugárzású frekvenciák elosztásánál egy olyan döntést hozott, amelyet hosszú pereskedés követett, és végül is nem a per döntötte el, hanem a tulajdonosváltás az ügy sorsát. De emiatt a kulturális bizottság sem tudta elfogadni az ORTT 1997. évi beszámolóját. Azt gondolom, most alkalma lesz a testületnek arra, hogy a még rendezetlen dolgokat ismételten elénk tárja, hogy megtárgyalhassuk, és akkor ezt a mulasztást pótolni fogjuk.

Ettől függetlenül azt javasolom, hogy fogadjuk el ezt az 1999. évi költségvetési végrehajtásról szóló törvényjavaslatot. Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 427 2000.09.26. 0:19  412-432

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm. Egyetlenegy pontosítást szeretnék, hogy csak az 1997. év az, ami teljesen bizonytalan, az 1998. évi költségvetés végrehajtását elfogadtuk, csak a beszámolót nem fogadtuk el. Tehát ezért kell ezt pontosan tisztázni.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
163 104 2000.10.16. 5:18  41-133

SZALAI ANNAMÁRIA, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! A kulturális és sajtóbizottság a múlt heti ülésén ellenszavazat nélkül általános vitára alkalmasnak találta a kormány által benyújtott kétéves költségvetési javaslatot. A bizottság egyetértett a kormány azon szándékával, támogatandónak tartotta, hogy egy kétéves költségvetést terjeszt a Ház elé, hiszen ez biztonságot jelent a következő időszakra, egy folyamatos, kiszámítható jövőt jelez elénk. Azt gondolom, azok a célok, amelyek megfogalmazódnak a költségvetés tervezetében, jó szívvel támogathatók minden képviselőtársam által.

Az egyik legfontosabb kitűzött cél az életszínvonal emelése, azaz az, hogy minden állampolgár érezhesse azt, hogy Magyarország gazdasági helyzete javul. Elsősorban a bérek jelentős emelése jelenti ezt a jövőben, egyrészt a minimálbérek magas arányú emelése: a 40 ezer, illetve 2002-ben az 50 ezer forint jelenti ezt; másrészt a közalkalmazottak bére is jelentős változást, illetve növekedést fog eredményezni a jövő évben, illetve az elkövetkezendő két évben. Igaz ez a kulturális szférában dolgozókra is, a közművelődési és közgyűjtemények dolgozóira is. Az átlagkereset-növekedés 2001-ben 8,71 százalékos, illetve 2002-ben 7,75 százalékos növekedést jelent. A közalkalmazotti bértábla ezen növekedés számára garanciát nyújt. A szakalkalmazottaknál pedig bérszorzó növekedésével is számolunk, az eddigi 1,05-ös szorzó helyett 1,20-ra emeli 2001. szeptember 1-jétől a tervek szerint a kormány a közalkalmazottak bérét. Ennek forrását központilag irányozták elő a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma költségvetésében, azaz ha alaposan áttanulmányozzuk a költségvetést, akkor mind a központi, mind az önkormányzati terület tartalmazza ennek a bérpreferenciának, a béremelésnek a forrását.

Harmadrészt jelentős lépés lesz a közszféra, a közalkalmazottak, a közművelődési, közgyűjteményi dolgozók nyugdíjasainak az a tény, hogy a nyugdíjakat is a törvényi előírások felett kívánja a kormány a következő években emelni.

 

(18.00)

 

Mint ahogy ez eddig is így történt, tehát a nyugdíjakat eddig is dinamikusan és mindig infláció feletti mértékben emeltük az elmúlt években, most a törvény szerinti 7,3 százalék helyett 10 százalék fölötti béremelést tervezünk.

Azt gondolom, hogy a közművelődési, közgyűjteményi munka, életpálya is talán biztatóbbá válik az elkövetkezendő években, hiszen már lehet olyan béreket adni az itt dolgozóknak, ami lehetővé teszi a biztos megélhetésüket.

A kulturális tárca költségvetése is dinamikusan fejlődött az elmúlt években. 1998-ban, '99-ben és most, a 2000. évi költségvetést követően 2001-2002-ben is ez a tendencia mutatkozik meg. 2001-ben 12,4 százalékkal, 2002-ben pedig 14,9 százalékkal haladja meg az előző évit a tárca költségvetése. Azt gondolom, hogy a kultúrára a következő időszakban is szép évek várnak. Az intézmények, a kiemelt intézmények biztonságosan tudnak működni a következő években is.

A millenniumi év ugyan 2001. augusztus 20-áig tart, tehát a millenniumi rendezvények támogatása a következő évben is várható, illetve új előirányzat jelenik meg, a Millenniumi Vallási Alap - ez egy 2 milliárd forintos összeg -, amely vallásokhoz kapcsolódó emlékek megőrzésével, új emlékek létrehozásával kapcsolatos kiadások fedezésére szolgál. De a béremelések és a millenniumi programok mellett a beruházások is rendkívüli mértékben folytatódnak, nem állnak le. Így a múzeumi rekonstrukció, a Szent István Bazilika rekonstrukciója (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), a királyi városok rekonstrukciója - és hosszan sorolhatnám tovább, de ezt majd a részletes vitában teszem meg.

Kérem valamennyiüket, hogy ahogy a kulturális bizottság, önök is támogassák a kormány előterjesztését. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 28 2000.11.30. 8:14  3-102

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A sajtó, a média, az audiovizuális politika területén fontos lépéseket tettünk meg az elmúlt években. Hasonlóképpen látja ezt a folyamatot az Európai Unió is, ahogy ezt az utóbbi három országjelentésből megtudhatjuk, annak tükrében nyomon kísérhetjük.

Az európai uniós csatlakozás egyik jelentős kritériuma a sajtószabadság. Minden demokratikus jogállam, így Magyarország alapértéke a véleménynyilvánítás, a sajtó szabadsága. "Magyarország tiszteletben tartja a sajtószabadságot" - rögzíti tényként évről évre az 1998-ban, '99-ben és a 2000-ben kibocsátott jelentés. "A sajtóprivatizáció, majd a médiatörvény liberalizálta a piacot, éles versenyhelyzetet teremtett. Mára" - olvashatjuk - "az írott média, a rádió- és a televízióállomások legnagyobb része magánkézben van, ami kiváló minőségű, cenzúrázatlan, országos és helyi információk széles választékát biztosítja."

E kép már-már idilli. Bár ami a választékot illeti - és itt engedjenek meg egy személyes megjegyzést -, jómagam úgy érzem, mintha egy cipőboltban járván, a polcokon csak minden tizedik ballábas cipőhöz párosulna egy jobbos, és mintha a csúf, rissz-rossz lábbelikből sokkalta több lenne a kínálatban.

De visszatérve az európai uniós értékeléshez, a megnyugtató médiapolitikai és jogi helyzet megállapításán túl a jelentés felhívja ismét a figyelmet egy magunk előtt görgetett, megoldandó kérdésre. Arra ugyanis, hogy az elektronikus médiapiac mindössze 10 százalékát kitevő közszolgálati tévé és rádió kuratóriumából hiányoznak az ellenzéki delegáltak. Mint az közismert, a kuratóriumok hozzávetőlegesen kétharmada civil szervezetek képviselőiből áll. Mintegy egyharmadát jelölik parlamenti pártok, részben kormánypártiak, részben ellenzékiek. A posztok elosztásáról nincs egyetértés az ellenzéki pártok között - írja az Unió jelentése, és egyben javasolja a helyzet mielőbbi orvoslását.

Az idézett, a helyzetet ismerő, értő megfogalmazás remélhetőleg hozzásegíti az ellenzéki pártokat, hogy immár megállapodjanak, és együttesen, közösen kialakított és képviselt személyi javaslatukat végre a parlament elé benyújtsák.

 

(11.20)

 

As soon, as possible - emelte ki a jelentésből Kovács úr. Én is erre biztatnám őt, ha itt lenne most a teremben. Itt az idő, amennyire gyorsan csak lehet, akár máris egyezzenek meg. Bízom benne, hogy ezúttal az ellenzék képes lesz felülemelkedni a belső vitákon, egymással szemben fennálló ellenérzéseken, és az európai uniós integráció mint közös érték végül egyetértéshez vezet.

A sajtópiacon csekély súllyal és befolyással rendelkező közszolgálati médiumok kuratóriuma tekintetében fennálló és könnyen megoldható hiányosság ellenére az országjelentés alapján bátran állíthatjuk, hogy Magyarországon a sajtó, a média helyzete az európai alapelvekkel összhangban áll, a politikai kritériumoknak megfelel.

Tisztelt Ház! A csatlakozási tárgyalás Kultúra és audiovizuális politika című fejezetét azonban, annak ellenére, hogy elsők között nyújtottuk át, még nem sikerült véglegesen lezárnunk. A terület két fontos jogszabályt érintett: a médiatörvényt és az egyes távközlési szolgáltatásokról szóló kormányrendeletet. Történt már előrehaladás az elmúlt évek során, de a médiatörvényt még mindig nem sikerült módosítani. Számos oka van, hogy kritizálhatjuk, de jó pár kivetnivalója akad európai uniós szemszögből is.

A kormány, vállalásunk értelmében, 1999-ben benyújtotta a módosítását. A belpolitikai szempontból kényes kérdéseket, vitákat elkerülendő, olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely kizárólag jogharmonizációs céllal módosította volna a médiatörvényt. Így többek között szabályozná a műsorszétosztás feltételeit, bevezeti az európai mű fogalmát, műsorszerkezeti követelményeket ír elő, s nem utolsósorban szigorítja a kiskorúak védelmét. Komoly hát a tét. Az Európai Unió évek óta kifogásolja, hogy a műsorszétosztást nem szabályozzuk, emiatt szankciókat is alkalmazott már Magyarországgal szemben. Az erkölcsi kár mellett jelentős anyagi veszteség is ért bennünket, valamint kizárták Magyarországot számos nemzetközi kulturális programból, így a Média-II és a Média Plusz-programból.

Az európai mű fogalmának hiánya, az európai művek megfelelő aránya bemutatásának hiánya, amely vonatkozik a közszolgálati és kereskedelmi médiumokra egyaránt, szintén jelentős a tartalmi eltérés az európai és hazai jogrendszer között. Sérelmes a jelenlegi szabályozásunk az Európai Unió aspektusából is, de kárvallottjai a magyar fogyasztók is. A műsorszerkezeti követelmények, azaz az európai normák betartásával csökkenhet talán a jelenleg korlátlanul zajló kulturális és audiovizuális környezetszennyezés.

Az Európai Unió irányelvei szigorú rendelkezéseket tartalmaznak a kiskorúak védelme terén is. A televíziókból árad a brutalitás, az agresszió, olykor a pornográfia. A gyerekek nem tudják megvédeni magukat a veszélyekkel szemben, ezért szükséges a törvényi szabályozás, indokolt esetben a tiltás. A tét: a jövendő generáció erőszaktól, veszélyektől mentesebb környezetének biztosítása. Tét végül a Kultúra és audiovizuális politika fejezet lezárása, azaz közös külpolitikai érdekünk, az európai uniós csatlakozás.

A módosító törvényjavaslathoz kétharmados elfogadás lett volna szükséges, sajnos a két baloldali ellenzéki párt vélt, belpolitikai sérelmeire hivatkozva elutasította azt. A törvényjavaslatot szakmai kritika nem érte, a bizottságok támogatták, a parlament vitája érdektelenségbe fulladt. A baloldali pártok médiapolitikusai a vitákon nem vettek részt, így kivételesen magát a médiát sem izgatta a médiatörvény módosítása.

Az európai uniós jelentés kifogásolja, hogy nem sikerült elfogadni ezt a javaslatot, hiszen ezzel nem valósítottuk meg korábban tett ígérvényünket, vállalásunkat. Én azonban biztató nyilatkozatokat hallottam az ellenzék részéről, az ellenzék komoly, felelős vezetői részéről, így bízom benne, hogy amennyiben a kormány elénk terjeszti ezt a törvényjavaslatot ismételten, akkor partnerek lesznek abban, hogy elfogadhassuk és lezárhassuk végre ezt a fejezetet.

Kérem önöket, valamennyi képviselőtársamat, különösen baloldali ellenzéki képviselőtársaimat, hogy valamennyien járuljunk hozzá Európa egyesítéséhez, hogy aztán együtt örülhessünk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps a MIÉP és az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 4 2001.03.28. 4:37  1-37

SZALAI ANNAMÁRIA, az informatikai és távközlési bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Új szakasz kezdődik el Magyarországon a távközlési, hírközlési szektor életében az egységes hírközlési törvény megalkotásával. A törvény egységes, áttekinthető keretbe foglalja a távközlési törvényt, a postatörvényt és a frekvenciatörvényt. Liberalizálja az Európai Unió direktíváinak megfelelően a távközlési, hírközlési piacot, azzal a céllal, hogy az embereknek, a fogyasztóknak egyre több és jobb minőségű szolgáltatás álljon rendelkezésére megfizethető áron.

A törvény meghatározza egy szabályozott, kiszámítható, a fogyasztók érdekeit szolgáló verseny feltételeit oly módon, hogy egyrészt védi a piacon lévő szolgáltatókat, másrészt támogatja a piacra újonnan belépni szándékozó vállalkozásokat.

A törvény figyelembe veszi a magyar piac sajátosságait, alkalmazkodik annak viszonyaihoz. A koncessziós szerződések révén meghatározó monopóliumok alakultak ki a távközlés területén. A koncessziós jogok a közeljövőben lejárnak, ami nem eredményezi és eredményezheti automatikusan a tiszta versenyhelyzet kialakulását. Éppen ezért szükséges törvényes eszközökkel garantálni a versenybe belépni szándékozók lehetőségeit, valamint szabályozni, ellenőrizni a domináns szereplők működését. Így és csak így érvényesülhet a legfontosabb fogyasztóvédelmi szempont, azaz így jöhet létre szolgáltatók, infrastruktúrák versenye.

A differenciált és egyben diszkriminációmentes liberalizáció stabil jogi környezetet teremt. A kiszámítható szabályozás, jogbiztonság kedvez a meglévő piaci résztvevőkön túl a befektetőknek. Lehetővé teszi, hogy minél több pénz áramoljon a hírközlési, távközlési szektorba. A gyorsuló fejlődés biztosítja az információs társadalom infrastruktúrájának elterjedését.

Tisztelt Ház! A technika, technológia fejlődése rendkívül gyors. Így hosszú távra teljes, részletes szabályozást alkotni nem lehetséges. A törvény éppen ezért a távközlési szektor jogi kereteit határozza meg. A kormányzat, valamint a törvényben nevesített szervezetek feladata, hogy rendeletek, alacsonyabb szintű jogszabályok megalkotásával, a szektor részletes szabályozásának kialakításával kitöltse a törvényi kereteket, illetve folyamatosan karban is tartsa azokat.

A törvény hosszú-hosszú egyeztetések után született meg, melyek során számos szabályozási kérdést vitattunk meg és fogunk még vitatni. A parlament elé terjesztett javaslat egyetértés eredményeként született meg. A törvényjavaslat azzal együtt, hogy kiváltja a postatörvényt, a távközlési törvényt és részben kiváltja a frekvenciatörvényt, alapvetően nem szól például a mobilkommunikáció területéről, hiszen egyrészt e területen nincsen olyan lehatárolt erőforrás, mint a hagyományos távközlési szektorban, másrészt a szolgáltatók között már a fogyasztók által is jól érzékelhető, élénk verseny zajlik, ami a további frekvenciák árverése folytán várhatóan még erősödni fog.

Az egységes hírközlési törvény lényegében nem érinti a médiatörvényt sem. Így nem foglalkozik az abban megfogalmazott, úgynevezett egyhatodos szabályozással, azaz a műsorelosztást végző szolgáltatók piaci viszonyaival.

Harmadrészt, az egységes hírközlési törvény nem foglalkozik és nem is kíván foglalkozni a különféle szakmai csoportok lobbiérdekeivel, nem kívánja szolgálni azokat. Számos érdek sérül, sérülhet a szabályozott verseny feltételrendszerének kialakítása során. Egyetlen érdek nem szenvedhet hátrányt, ez pedig a fogyasztók, a felhasználók érdeke.

Mindezek figyelembevételével az informatikai bizottság várhatóan elfogadásra ajánlja majdan a törvénytervezetet, de általános vitára mindenképpen ajánljuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 8 2001.03.28. 3:07  1-37

SZALAI ANNAMÁRIA, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. (Molnár Gyula: Most valami mást is mondjál!) Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Miniszter Úr! A kulturális és sajtóbizottság elsősorban az ő területét érintő részletkérdéseivel foglalkozott az egységes hírközlési törvénynek, így a médiatörvény, a műsorelosztás, műsorszétosztás, multiplexszolgáltatás kérdéseivel, illetve a frekvenciagazdálkodás kérdéseivel.

Már az előző kormány célul tűzte ki, hogy a távközlési, hírközlési szektor területén valamiféle egységesebb törvényt hoz, ez most sikerült, egységes jogi keretbe tudjuk foglalni a szektor szabályozását. Az egységes hírközlési törvény nem foglalkozik tartalmi elemekkel, és nagyon helyesen teszi ezt, hiszen külön törvény szabályozza a tartalmi kérdéseket, és a jövőben is a médiatörvény lesz hivatott arra, hogy a tartalmi kérdésekkel foglalkozzon. A frekvenciagazdálkodás terén az állam továbbra is fenntartja azokat a jogokat és rendelkezéseket, amelyek a mostani távközlési törvényben vannak. A frekvencia tervezése a továbbiakban is állami feladat marad, a Hírközlési Főfelügyelet megtervezi a frekvenciákat, és az ORTT rendelkezésére bocsátja.

A médiatörvényt lényegében nem érinti az egységes hírközlési törvény. Nem érinti a médiatörvényben rögzített úgynevezett egyhatodos szabályt, amely a műsorelosztást végző szolgáltatók piacát szabályozza. Viszont eleget tesz az egységes hírközlési törvény a médiatörvény azon előírásának, mely szerint egy önálló, külön törvényben kell szabályozni a kábelszolgáltatást, azaz a vezetékes műsorelosztást. A kábellel kapcsolatos rendelkezések szintén harmonizálnak az Európai Unió ajánlásaival, mivel a kábelpiac egyelőre még nem tekinthető releváns piacnak, így nem lehet jelentős piaci előnnyel rendelkező státust elérni még egyelőre.

Az egységes hírközlési törvény lehetővé teszi az információs társadalom infrastruktúrájának minél gyorsabb elterjedését, egyúttal elősegíti a szolgáltatók versenyeit, így a kulturális bizottság kormánypárti többségének meggyőződése, hogy a fogyasztók érdekeit szolgálja, és ez a végső célja. Ezért a kulturális és sajtóbizottság általános vitára alkalmasnak ítélte meg ezt a törvényt.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 124 2001.04.19. 9:57  93-127

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Az egységes hírközlési törvény megalkotása kiemelkedő teljesítménye lesz a magyar jogalkotásnak, lévén a hírközlési, távközlési szektor a magyar gazdaság egyik legfontosabb ágazatának tekinthető, mondhatni húzóágazata.

A törvény egységes szerkezetbe, keretbe foglalja a már meglévő, e területet szabályozó törvényeket, így a távközlési törvényt, frekvenciatörvényt, a postára vonatkozó szabályozást. Legfontosabb célja: liberalizált, az Európai Unió irányelveivel igenis összhangban álló, szabályozott távközlési piac feltételeinek megteremtése annak érdekében, hogy a kialakuló verseny jobb minőségű infrastruktúrát, magasabb színvonalú szolgáltatást eredményezzen. E verseny következtében a fogyasztók, előfizetők lehető legszélesebb köre, talán egyszer mindenki, elérhető, kedvező áron vehesse igénybe az információs társadalom alapvető szolgáltatásait.

A törvénytervezet hosszú, alapos egyeztetéseket követően került most a parlament elé, mely egyeztetéseken szakmai, civil és államigazgatási szervezetek építhették be észrevételeiket, véleményüket, javaslataikat. A törvény amellett, hogy szem előtt tartja az Európai Unió normáit, figyelembe veszi a magyarországi távközlési piac helyzetét, adott állapotát. Magyarországon vannak koncessziós jogosultságok és egyben kötelezettségek, vannak monopóliumok, vannak erőfölényes helyzetben lévő vállalkozások, szolgáltatások, viszont nincs valós verseny. Egyes területeken csupán korlátozott verseny van, máshol pedig csírájában sincs jelen. A liberalizáció, így e törvényjavaslat a felhasználókat szolgálja.

Nem célunk a szolgáltatók sokszor egymásnak is ellentmondó érdekeinek képviselete. Célunk viszont a piacra újonnan belépni szándékozók ösztönzése oly módon, hogy egyúttal garantáljuk a már piacon lévő, az elmúlt évtizedben jelentős beruházásokat eszközlő szolgáltatók védelmét is. A liberalizáció, a magyar piac sajátosságait figyelembe véve csak lépésről lépésre történik, történhet meg, hiszen a fogyasztók ellátása nem válhat a hírközlés, távközlés egyetlen területén sem bizonytalanná. A vezetékes telefonhoz, mobiltelefonhoz, internethez, műsorszolgáltatáshoz, postai szolgáltatáshoz való hozzáférés alapvető jogunk. Csak szabályozott versenypiac teszi lehetővé, hogy ezzel a jogunkkal élhessünk, ne legyünk kiszolgáltatva a monopóliumoknak, s ne állhasson elő olyan helyzet, hogy bármely szolgáltatás veszélybe kerülhessen, netán megszűnjön. Ezért nem elképzelhető és a nemzetközi joggyakorlattal is ellentétes lenne a postai szolgáltatás teljes körének liberalizálása.

Az egységes hírközlési törvény jelentősen szűkíti most a jelenlegi postai monopoljogot, a magyar postai szektor liberalizálásának első jelentős foka. Ebben a folyamatban az egyetemes szolgáltatónak az egyetemes szolgáltatást tulajdonképpen az állam nevében kell garantálnia. A postai szektor fokozatos liberalizálására vonatkozó európai irányelv szerint a fenntartható szolgáltatások körének biztosítása, meghatározása az egyetemes szolgáltatás pénzügyileg kiegyensúlyozott ellátása érdekében indokolt. Az Európai Bizottság által a postai szolgáltatások egységes piacának fejlődéséről kiadott közlemény, az úgynevezett Zöld könyv elfogadottként kezeli, hogy egyes szolgáltatások ellátása tagállamonként változó, meghatározott kritériumok alapján történő kizárólagos jogként biztosított.

 

 

(17.10)

 

Tehát majdnem minden európai tagállamban létezik olyan kör, ahol a fenntartott szolgáltatásokat megnevezik. Pontosan azért teszik ezt, hogy a fogyasztóknak garantált ellátása lehessen minden egyes területen. Ez a szándéka az egységes hírközlési törvény postai szolgáltatásokra vonatkozó fejezetének is.

Hasonlóképpen valamennyiünk érdeke a nemzetbiztonsági szempontok törvénybe építése. Egy kezdetleges, fejletlen távközlési-hírközlési piacon sokszor az állammal, a jogkövető állampolgárokkal, a nemzetvédelmi szervekkel szemben lépéselőnyben voltak, lehettek bűnözők, maffiacsoportok, nemzetellenes szervezetek.

Az 1995-ös, nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény felhatalmazást adott a kormánynak, hogy rendeletben állapítsa meg a titkos információgyűjtés feltételeinek biztosítása érdekében a titkos információgyűjtésre feljogosított szervezetek és távközlési szolgáltatási feladatokat ellátó szervezetek együttműködésének rendjét és szabályait. Az előző kormány e kötelezettségének eleget tett, és az 1998. április 24-i 75. számú kormányrendelet szerint az alapkiépítésű monitoring-alrendszer létesítésének és üzemeltetésének költségei a távközlési ellátó szervezeteket terhelik. Az egységes hírközlési törvény e kötelezettséget már törvényi szintre emeli.

A monitoring-alrendszer kiépítése és működtetése speciális állami, nemzetbiztonsági érdek, de ez adott esetben egybeesik a szolgáltatók érdekével is. S természetesen nem öncélú, hiszen hosszú távon, sőt a mindennapokban is az állampolgárok érdekeit szolgálja.

A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény megalkotásának és a kapcsolódó hivatkozott szabálynak is alapvető célja az állam nemzetbiztonsági érdekeinek védelme. Ez arra kötelezi az államot, hogy az ország szuverenitása, politikai, gazdasági és honvédelmi érdekeinek megóvása céljából nemzetbiztonsági szolgálatokat hozzon létre és működtessen.

Arra való tekintettel, hogy ezen célok megvalósulása alapvető fontosságú ahhoz, hogy a szolgáltatók működhessenek, talán nem túlzás azt állítani, hogy a rendszer létrehozása, működtetése egyben a szolgáltatók érdeke is. Nem idegen a költségek ilyen módon történő szabályozása az európai jogban sem, hiszen a német és az osztrák távközlési törvény is rögzíti, hogy a törvényes lehallgatással kapcsolatos költségeket a szolgáltató viseli.

Tisztelt Ház! Az egységes hírközlési törvény a távközlés-hírközlés mellett a kábelpiacot, azaz a műsorelosztást, műsorszétosztást is szabályozza. Eleget tesz tehát a médiatörvény azon előírásának, mely szerint a vezetékes műsorelosztást, kábelpiacot külön törvényben kell szabályozni.

Az egységes hírközlési törvénynek nem célja a tartalomszabályozás, hiszen ez a médiatörvény feladata. Nehéz ugyanakkor éles határt húzni a technikai-, technológiai-, a gazdasági piacszabályozás és a tartalomszabályozás közé. Az infrastruktúra eszköze a tartalom továbbításának, átadásának. Így talán mondhatni nyugodtan, hogy maga az eszköz is alkalmas a tartalom meghatározására. Kérdéses például a multiplex tevékenység megítélése, hogy egyszerű jeltovábbításnak tekinthető-e, vagy a szolgáltatói tevékenységhez, a rádió- és televízióműsor-szerkesztői tevékenységhez áll-e közelebb.

Alapjog a szabad verseny, de a véleménymonopóliumok kialakulásának megakadályozása szintén. Az Európai Unióhoz hasonlatosan a magyar kábelpiac sem tekinthető releváns piacnak, tehát nem lehet egyelőre a médiatörvényben létező korlátozás következtében jelentős piaci előnnyel rendelkező státust elérni. Az egységes hírközlési törvény a médiatörvény fogalmi rendszerével összhangban törekszik a műsorelosztást, műsorszétosztást szabályozni.

Tisztelt Ház! Meggyőződésem, hogy az egységes hírközlési törvény a szabályozott piaci verseny törvényi hátterének biztosításával hozzájárul a szolgáltatások bővüléséhez, a választéknövekedéshez, a hozzáférés lehetőségeinek szélesedéséhez és árcsökkenés következtében a szolgáltatások tömeges elérhetőségéhez, azaz a fogyasztók, a polgárok életminőségének javulásához.

Ezért ajánlom az ellenzék figyelmébe is, hogy támogassa az egységes hírközlési törvényt, mint ahogy tesszük azt a vezető kormánypártként.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 137 2001.05.09. 10:24  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A magyar válogatott felsorakozik az elődöntő második mérkőzésére. Lassan megkezdődik a meccs, tét: bejutás a legjobbak közé. Nagy a várakozás a nézőtéren, hiszen az előző meccsen furcsa dolgok történtek a magyar csapat háza táján. Míg a válogatott egyik része minden erejét bevetve hősiesen küzdött, addig néhányan mintha elfelejtették volna, hogy címeres mezben vannak. A hazai bajnokságban amúgy pirosban szereplő játékosok néha mintha véletlenül ügyetlenkedtek volna, máskor direkt adták el a labdát, olykor meg belecsíptek, rúgtak, könyököltek játékostársaikba; tán megszokásból azokba, akikkel most egy csapatban játszottak. Az egyik játékos pedig, aki épphogy csak befért a keretbe, egyszer a pálya közepén leállt, nem mozdult többé, s csak üres tekintettel nézett a semmibe. Biztos kihalt madarakat vélt látni.

A lelátón az emberek értetlenül néztek, nem hittek a szemüknek, de nem értette a legesélyesebbnek vélt magyar válogatott különös viselkedését a már biztos helyen bejutott többi csapat sem.

 

(14.50)

 

Megszólaltak sorra a figyelmeztető hangok: ne csodálkozzatok, magyarok, ha nem juttok be az elit csapatok közé! Most előttünk a második lehetőség, még egy lehetőség.

Tisztelt Ház! Második alkalommal került elénk médiatörvény jogharmonizációs célú módosítása. A törvényjavaslat a médiatörvénynek kizárólag azokra a rendelkezéseire vonatkozik, amelyek a közösségi követelményekkel nem állnak összhangban. A médiatörvény megalkotásakor Magyarország az Európai Közösség vonatkozó jogszabályaival harmonizáló törvényt alkotott, ugyanakkor az Európai Bizottság már a törvény hatálybalépésének évében, 1996-ban jelezte, hogy rendelkezései több ponton nem felelnek meg a tagállami rendelkezéseknek.

Amint hallottuk: az elsők között megnyitott fejezetet, a "Kultúra és audiovizuális politika" című fejezetet a mai napig nem sikerült lezárni. Az Európai Unió '98-as és '99-es országjelentése egyaránt kifogásolta a műholdas műsorszórás, illetve műsorszolgáltatás rossz szabályozását, sürgette annak megváltoztatását. A 2000-es országjelentés megállapította, hogy mérsékelt előrehaladás volt tapasztalható az audiovizuális közösségi vívmányokhoz való közelítés terén, és további erőfeszítésekre lesz szükség. A húzódó médiatörvény elfogadása fontos lépés lehetne ebbe az irányba.

Mit is tartalmaz ez a törvényjavaslat? Egy-két részletét államtitkár úrtól hallottuk. Én csupán három fontos elemét szeretném itt kiemelni. Az egyik a műsorszétosztás szabályozása. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a műsorszétosztás távközlési szolgáltatásnak minősül. Ez a tevékenység nem tartozik a médiatörvény hatálya alá, így az ORTT-nek nincs hatásköre az ellenőrzésre.

A törvénytervezet a médiatörvény hatályát kiterjeszti a műsorszétosztásra, és önálló fejezetben is szabályozza e tevékenységet. A jövőben e tevékenységre is vonatkozik az ORTT általi nyilvántartásba-vételi kötelezettség. A bejelentési kötelezettség betartását az ORTT az államigazgatási eljárás szabályai szerint, bírság kiszabásának lehetőségével felügyeli majd. A nyilvántartásba-vétel alapján pedig lehetővé válna a szétosztott műsor figyelése és szankció alkalmazása a jogsértő műsorszétosztóval szemben.

Közismert tény az, hogy Magyarországot nemcsak erkölcsi kár, hanem anyagi kár is érte amiatt, hogy a műsorszétosztást nem szabályozzuk, bár a tagjelöltek közül Magyarország egyedüliként részt vehetett a Média elnevezésű filmes programban, de már kizárták a Média II programból, és nem nyer felvételt a Média Plusz programba sem, amiatt, hogy Magyarországról az HBO Polskát továbbítják. Sajnálatos ez, és remélem, hogy a médiatörvény megszavazásával módosítani tudunk ezen a tényen is.

A másik fontos elem az európai művek arányára vonatkozó kvóta bevezetése és az ezzel összefüggő módosítások sora. Az irányelv szabályozza a tagállamok egyes műsorszerkezeti követelményekkel kapcsolatos kötelezettségeit, előírja, hogy a műsoridő több mint fele - mind a közszolgálati, mind pedig az egyéb műsorszolgáltató esetében - európai műveknek jusson.

Ezeket a követelményeket az irányelv kiegészíti az európai mű fogalmának megadásával. A médiatörvény jelenleg az irányelvtől eltérő műsorszerkezeti követelményeket támaszt, csupán a közszolgálati műsorszolgáltatót kötelezi arra, hogy évi műsoridejének legalább 70 százalékát európai gyártású műsorszámokból szerkessze, a kereskedelmi televíziókat pedig nem.

A törvényjavaslat bevezetné az értelmező rendelkezések körébe az európai mű fogalmát, valamint az egyes műsorszolgáltatási követelmények hatályos rendelkezéseinek módosítása mellett az irányelv által meghatározott műsorszerkezeti kvótákat, mind a közszolgálati, mind pedig a kereskedelmi televíziók tekintetében is. Ezzel egyidejűleg hatályon kívül helyezi a közszolgálati televíziók számára a magyar művek előnyben részesítését előíró rendelkezéseket.

A harmadik legfontosabb elem - mint az már többször elhangzott - a kiskorúak védelme. "Apák bűnéért sokszor sír a gyermek." - mondta Dante. Audiovizuális környezetünk súlyosan szennyezett. A törvényhozók felelőssége, a mi felelősségünk, egyben alkotmányos kötelezettségünk, hogy megtisztítsuk azt. Rajtunk múlik, hogy meg tudjuk-e óvni a jövő generációját, hogy ne kelljen sírniuk a felnőttek bűneiért.

Ezért is és természetesen az irányelveknek megfelelően szabályozza, foglalja egységbe a kiskorúak védelmét a leendő médiatörvény.

A jelen médiatörvényben ugyan elszórtan találhatók a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezések, de ezek tartalmukban nem felelnek meg az irányelv normáinak. Ezt szeretnénk közös felelősséggel módosítani.

A törvénytervezet alapelvi szinten, önálló címként, összefüggően szabályozza a kiskorúak védelmét szolgáló rendelkezéseket, ezzel összefüggésben a kategóriába sorolást, az egyes kategóriák legfontosabb ismérveit és az azoknak megfelelő műsorszámok közzétételének általános feltételeit, illetve - mint azt már hallottuk - bizonyos esetben a tiltását.

Tisztelt Ház! Mint ahogy többen említették előttem, a törvényjavaslat kizárólag a médiatörvény azon részeit kívánja megváltoztatni, amelyek nem harmonizálnak az Európai Unió szabályaival, hogy elkerüljük a belpolitikai csatározásokat. Az Európai Unió és más rangos nemzetközi szervezetek jelentései egyaránt megállapították, hogy az utóbbi három évben Magyarországon a sajtó szabad, a médiapiaci verseny élénk, a közszolgálati médiumok irányítási, a közszolgálati és kereskedelmi médiumok felügyeleti modellje megfelel az európai modellnek. Mindenféle, ezzel ellentétes állítás, téves. Így a törvény ezen szakaszai nem szorulnak változtatásra.

A törvényjavaslat bizottsági és nyilvános vitáin a baloldali ellenzék fellépése éppen ezért nagyon nehezen érthető, Örkény egyik egypercesét juttatja eszembe. A jelenet a múlt század második felében talán egy balatoni strandon játszódik. Hősünk belép egy üzlethelyiségbe, és így szól:

"- Kezét csókolom. Lehet itt felfújható gumimatracot bérelni?

- Mit mond?

- Rossz helyen járok? Pedig azt mondták, hogy ebben a zöld bódéban van a Belkereskedelmi Minisztérium strandlerakata.

- Ez itt a Belkereskedelmi Minisztérium strandlerakata. De mi csak nyugszékeket, vízisít és felfújható gumimatracot adunk bérbe.

- Nagyszerű. Nekünk két gumimatracra lenne szükségünk.

- Egy szavát sem értem. Sprechen Sie deutsch?

- Nicht deutsch.

- Tudok egy kevesek franciául. Vu sprechen franszé?

- Nicht franszé.

- Hát milyen nyelven lehet magával beszélni?

- Sajnos, csak magyarul."

A párbeszéd hosszan folytatódik, már-már filozófiai mélységeket ölt, hősünk nem adja föl.

"- Mit szólna hozzá, ha két nyugszéket kérnék?

- Tessék parancsolni. Van napellenzős, napellenző nélküli.

- Nagyon helyes. No most, hogy állnak a vízisível?

- Az három méretben létezik. Melyiket adjam?

- Semelyiket. Én ugyanis két gumimatracot szeretnék.

- Két micsodát?

- Különös. Úgy látszik, ezt az egyetlen szót sehogy se tudjuk megérteni.

- Milyen szó ez?"

És folytathatnánk tovább.

Tisztelt Ház! Ennek a novellának az a címe, hogy "Sokszor a legbonyolultabb dolgokban is jól megértjük egymást, de előfordul, hogy egészen egyszerű kérdésekben nem".

Tisztelt Baloldali Képviselőtársaim! Meggyőződésem, ennek ellenére, mégis képesek vagyunk egy nyelven beszélni. Kérem, tegyék végre félre belső problémáikat, vélt sérelmeiket! Vegyék fel a címeres mezt! Segítsenek abban, hogy közös célunkat, az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk feltételeit teljesíthessük!

Az Európai Bizottság figyelmeztetett, ne őket hibáztassuk, ha másodszor sem sikerül a médiatörvényt módosítani. A Fideszen, rajtunk nem fog múlni a siker. Kérem az ellenzék felelős magatartását, hiszen egy térfélen küzdünk. Ezúttal ne szalasszuk el a lehetőséget!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 143 2001.05.09. 1:21  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm. Az Alkotmánybíróság valóban azt mondta, hogy a kuratóriumok jelenleg törvényesen működnek, hiszen kisebb kockázat az, hogy féloldalas egy kuratóriumi elnökség, mintsem az, hogy ne legyen elnöksége a közszolgálati médiumoknak.

 

 

(15.10)

 

 

Még egy pontosítás szükséges. A médiumok felügyelete teljes egészében megfelel az európai normáknak, mint mondottam, senki nem kifogásolta azt. A hivatkozott európai uniós jelentés szó szerint a következőt mondja: "A közszolgálati televíziót és rádiót kuratóriumok felügyelik, amelyben a posztok egyharmadára egyenlő esélyekkel jogosultak a kormánykoalíció és az ellenzék képviselői. Annak következtében, hogy a posztok elosztásáról nincs egyetértés az ellenzéki pártok között, jelenleg három kuratóriumból kettőben csak kormánypárti tagok vannak." Tehát ez a helyes idézet az európai uniós országjelentésből.

Még egy pontosítást szeretnék tenni. Többször elhangzott az Európai Bizottság közelmúltban tett látogatásáról vélemény, ott is a tényekre kellene korlátozódnunk. Nekem szerencsém volt részt venni a kibővített európai bizottsági ülésen, ahol Prodi úr elmondta, hogy nem a bizottság felelőssége lesz az, ha Magyarországon nem tudnak megegyezni az ellenzéki pártok.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 165 2001.05.09. 0:08  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Egyetlenegy apró kérdésem lenne. Ausztriában nem szabad a sajtó, mert nincsenek kereskedelmi tévéadók?

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 175 2001.05.09. 0:45  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Hegyi Képviselőtársam! A címeres mez ki van osztva - a választók osztották ki, nem mi osztjuk. A választók abban érdekeltek, hogy ha bekapcsolják a rádiót, a televíziót, abban legyen adás, legyen jó adás. És olyan műsor legyen benne, ami megóvja a gyermekeinket az agressziótól, az öncélú erőszaktól.

A választók még abban is érdekeltek, hogy részt vehessünk európai uniós programokban, a támogatásokból kivehessük a részünket. A magyar választópolgároknak végső soron az az érdeke - hiszen ezt a közvélemény-kutatások is igazolják -, hogy tagjai lehessünk az Európai Uniónak.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 187 2001.05.09. 0:35  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szabó urat szeretném egy kicsit pontosítani. A médiatörvény jelen módosítása nem írja azt elő, hogy 70 százalékos legyen az európai művek részaránya, csak az az irányelv, hogy a többsége ilyen legyen, tehát nem kívánjuk sem a közszolgálati, sem a kereskedelmi televíziókra érvényesíteni azt, hogy a műsorok 70 százalékban európai uniós és egyéb európai országokból származzanak. Bár ha ezzel kapcsolatban szeretnének módosító indítványt tenni, szerintem arról érdemes lenne tárgyalni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 201 2001.05.09. 1:14  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársak! A médiairányítás és a médiafelügyelet teljesen eurokonform, semmiféle befolyással nincs a műsorok tartalmára. Hegyi képviselőtársam bizonyára vagy nem jól ismeri a médiatörvényt, vagy egy szocialista óhajt fogalmaz meg azzal - tán árulkodik is -, hogy azért fontos önöknek ez a téma annyira, mert direkt szeretnék befolyásolni a televízióműsorok tartalmát. (Hegyi Gyula: Nem mondtam ilyet!) Szerencsére túljutottunk ezen az időszakon.

Akinek lehetősége van arra, hogy valamiféle formában a műsorok kereteit szabályozza, az mi vagyunk, a törvényhozás. Ezért kérem önöket, most közösen koncentráljunk arra, hogy például a műsorszerkezeti követelményeket hogyan változtatjuk meg, és például hogyan tudjuk befolyásolni azt, hogy ne legyen korcs a jövő nemzedéke. Olvastam egy amerikai pszichológusnőtől egy számomra emlékezetes idézetet. Ő azt mondja, hogy két dologtól féltettem a gyermekeimet a televíziónézés során: attól, hogy tanulnak belőle, és attól, hogy nem.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 221 2001.05.09. 0:45  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Szanyi képviselőtársamra szeretnék kicsit reagálni. Azt mondja, hogy rosszul harmonizálunk bizonyos törvényeket. Ebben a konkrét törvényben a 97/36. számú EGK-irányelvvel módosított 89/552. számú EGK-irányelv az alap. Nagyon kérném Szanyi képviselő urat, hogy ha úgy látja, hogy nincs összhangban ezekkel az irányelvekkel a törvény, avagy esetleg van még olyan új irányelv, amelyet a törvényalkotó nem vett volna észre, bár beépítette már az elmúlt fél év alatt is a változásokat, akkor módosító indítványokat nyújtson be, akárcsak Szabó úr, ha fel akarja emelni az európai kvótákat.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 227 2001.05.09. 1:55  126-236

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Szanyi Tibornak szeretném elmondani, hogy a "Kultúra és audiovizuális politika" fejezet lezárásának az a feltétele - elmondom neki majd akkor is, ha négyszemközt találkozunk, mert közben elhagyta az üléstermet -, hogy megszavazzuk ezt a törvényt. Én megnyugtatnám őt távollétében is, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt meg fogja szavazni ezt a törvényt, tehát a mi részünkről sikeresen be lehet fejezni a tárgyalások ezen szakaszát, és le tudjuk zárni a svéd elnökség ideje alatt.

A másik, amire reagálni szeretnék, de szerintem inkább a részletes vita tárgya lenne, természetesen ez a törvény nem zárja ki azt, hogy a gyerekeknek jó műsorokat lehessen előállítani, és a gyerekek jó műsorokat nézhessenek a televízióban. Ha egyes képviselőtársaink szerint ez a törvény nem felel meg ennek, akkor azt persze természetesen készek vagyunk megvitatni, én abban is partner vagyok, hogy olyan szabályozás legyen, hogy a híradóban, semmiféle hírműsorban ne lehessen agresszív, erőszakos jelenet, ami károsítja a kiskorúak fejlődését.

Ami a kizárólagos közvetítési jogokat illeti, azért ott is egy félreérthető dolgot mondott Szanyi Tibor. Ugyan a kormány kapott felhatalmazást arra, hogy listát készítsen, de ennek a szabályozásnak van egy új eleme, annak érdekében, hogy a jegyzék tartalma a lehető legdemokratikusabban legyen összeállítva, ha az ORTT az általános pályázati feltételekhez kapcsolódó nyilvános meghallgatás lehetőségével, az események ilyetén minősítését az érdekeltek bevonásával segítheti.

Tehát ennek ismeretében kellene majd a részletes vitában erről beszélni.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 245 2001.05.09. 1:02  236-344

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Molnár képviselőtársunkkal a Postáról szóló vitát az általános vita több szakaszában már lefolytattuk, szerintem új elemet ebbe már nem tudunk hozni. Mi a Postát egy potenciális, olyan intézménynek tekintjük, amely alkalmas lesz a jövőben modern hírközlésre, távközlésre, és ezért gondoljuk azt, hogy egységes szerkezetben kell szabályozni a távközlési törvényt, a postatörvényt, a frekvenciatörvényt.

Az tény, hogy egy teljes liberalizáció a posta területén még nem valósulhat meg, de nagyon jelentős lépések történnek, és az első jelentős lépéseket éppen ez a törvény teszi meg. Az európai postai szektor fokozatos liberalizálására hivatott irányelv is elismeri azt, hogy a fenntartható szolgáltatásokat meg kell és meg lehet nevezni, tehát ezzel nem térünk el az európai átlagtól.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 251 2001.05.09. 1:40  236-344

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tiszteletre méltó ez a kigyűjtés, bár a statisztika akkor lenne teljes, ha tartalmazta volna a Szocialista Párt által beadott módosító indítványok hátterét is. Ezt én hiányoltam az összeállításból, mert felfedezhettük volna egyéb cégek érdekeltségeit, mint Matáv, Deutsche Telecom, UPC, és sorolhatnánk hosszasabban tovább a beadott indítványok hátterét.

Dicséretnek is vehetném a ránk vonatkozó részét, ami a Fideszt illeti, hiszen mi valóban az általános vita elején elmondtuk, hogy nagyon lobbiérzékeny ez a törvény, és szeretnénk elkerülni azt, hogy ebben a stádiumában kerüljenek be olyan érdekek, amelyek hosszú távon a fogyasztókat sértik, illetve a saját alapelveinkkel ellentétesek. Adtunk be még számos egyéb módosítást, személy szerint én például hatóságnak is nyújtottam segédkezet azzal, hogy jobbítsuk a törvényt, úgyhogy még ez is hiányzott az ön statisztikájából. Kérem, munkatársait kérje meg arra, alaposabb elemzést készítsenek erről, hogy konkrétabban tárgyalhassunk.

Félretéve a viccet, azt gondolom, valóban számos olyan módosító indítvány jelentkezett a törvény kapcsán, ahol egész erősen kilóg a lóláb, de ezért vagyunk mi és ezért van az informatikai bizottság és utána a parlament, hogy ezeket kiszűrje, kirostálja, és csak azok váljanak a törvény részévé, amelyek a törvény alapvető célját szolgálják. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

(17.30)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 291 2001.05.09. 1:08  236-344

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szintén nem először merül fel a monitoring-alrendszer kiépítésének és működtetésének költségéről szóló polémia. Ismételten el szeretném mondani, hogy az előző kormány időszakában született egy olyan kormányrendelet, ami ezt már imígyen szabályozta, a jelenlegi egységes hírközlési törvény csak törvényi szintre emeli a kormányrendeletet. A kormányt akkor a nemzetbiztonságról szóló törvény hatalmazta fel arra, hogy megalkossa ezt a szabályozást, és e szabályozás alapján a tevékenység megkezdését követően 12 hónapon belül köteles saját költségén kiépíteni a monitoring-alrendszert. Nem egyedülálló egyébként ez a szabályozás Európában, számos példa található erre: Németország, Ausztria és Franciaország többek között, ahol hasonló a kötelezettség-vállalás, mint az egységes hírközlési törvény tervezetében.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 295 2001.05.09. 0:13  236-344

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Az említett kormányrendelet 1998. április 24-én kelteződött, tehát akkor már nem csak egy szolgáltató volt a piacon.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 305 2001.05.09. 2:05  236-344

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, nem feltétlenül kell misztifikálni a monitoring-alrendszert és a nemzetbiztonsági szolgálatok működését, és nem célszerű ilyen mereven szétválasztani az állami érdekeket, a szolgáltatók érdekeit és a fogyasztók érdekét. Azt gondolom, ebben az esetben az államnak nem öncélja az, hogy kiépíttesse és működtesse ezeket a monitoring-alrendszereket, hanem ez egyben a szolgáltatók érdeke is és végül is érdeke a fogyasztóknak is. Azt kérném önöktől, hogy ezt a hármas egységet egyben próbálják meg kezelni, és nem kell feltétlenül abból a téves feltételezésből kiindulni, hogy a szolgáltató automatikusan át fogja terhelni ennek a költségeit.

Egyébként nem teljesen egyedi az a példa, hogy törvény ír elő kötelezettséget, hasonló típusú dolgot találhatunk egy egészen közeli területen: a médiatörvényben van például egy olyan előírás, amelyet azóta is sokat vitatunk, nem is biztos, hogy végrehajtható, de az egyik paragrafusában szerepel az, hogy a távközlési szolgáltatónak a hálózatát valamilyen módon, valamilyen körülményeknek megfelelően kell kiépítenie. Hogy ez most egy jól definiált fogalmi kör-e vagy nem, az egy másik kérdés, viszont alapvetően akkor is előírta a jogalkotó, hogy mit kell teljesítenie a szolgáltatónak ahhoz, hogy a piacon szerepet vállalhasson. Úgyhogy nem idegen ez a saját szabályozásunktól sem.

Még egyszer arra erősítenék rá: higgyék el, nem öncél a nemzetbiztonsági érdekek érvényesítése, hanem valamennyiünk közös célja. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 162 2001.06.12. 2:31  161-166

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem hiába övezte félelem a népi hiedelemvilágban a fagyosszentek esetleges eljövetelét. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Pongrác, Szervác és Bonifác azonban az idén egy hónappal a naptári idő előtt, más húsvétkor bekopogtatott a termelők háza tájára, és súlyos károkat okozott a nyugat-dunántúli, főleg a zalai gyümölcsösökben, ahol a kora tavaszi meleg hatására már virágozni kezdő gyümölcsfák, úgymond, fagyhalált szenvedtek.

Az országos és helyi meteorológiai, valamint tételes fagykárfelmérési adatokból megállapítható, hogy fél évszázada nem ért ilyen mértékű, fagy által okozott kár gyümölcsültetvényeket a térségben. Összesen hat napon keresztül volt nulla Celsius-fok alatt a hőmérséklet, ebből az április 15-ei volt a legsúlyosabb, ugyanis a széllel szállított fagy ellen a hagyományos módszerekkel nem volt lehetséges a védekezés.

A természeti katasztrófa mértékű károsodás az alma, a körte és a korai csonthéjasok esetében eléri a 70-80 százalékot, a kajszi- és dióültetvényeken pedig 100 százalékos a kár. A megyei szakmai szervezetek előzetes felmérése szerint megállapítható, hogy a zalai termelőknek legalább 1 milliárd forint feletti effektív kára keletkezett. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az eltelt tíz évben 600 hektár feletti korszerű alma- és körteültetvény jött létre, és Zala megye a központja lett a korszerű gyümölcstermesztés információs rendszerének. A modern tárolókapacitások által tárolt gyümölcs jól ismert áruvá vált a nagy áruházláncokban. Az idei kár így nagy mértékben veszélyezteti az intenzív gyümölcsrekonstrukciós program megvalósítását és a jelentős állami támogatással létrehozott ültetvények szakszerű művelését.

A 70 százalékot elérő, sőt meghaladó terméskiesések esetében a rendkívüli árvízi helyzethez hasonló természeti katasztrófakár-rendezés lenne célravezető, félő ugyanis, hogy soron kívüli állami beavatkozás nélkül a termelők csődhelyzetbe kerülhetnek.

Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, milyen lehetőséget lát a gyümölcstermelők kárának enyhítésére, illetve milyen új és hatásos védekezési koncepciót kellene alkalmazni ahhoz, hogy a jövőben ilyen súlyú katasztrófa ne következhessen be. Várom válaszát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 166 2001.06.12. 0:51  161-166

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az tény, hogy az elmúlt ötven évben nem volt ilyen mértékű fagykár, és ez nemcsak Zalára, hanem Győr-Moson-Sopron, Somogy és Vas megyére is igaz. Zalában azért fokozottabb a helyzet, mert az intenzív gyümölcsrekonstrukciós program miatt nagy terheket vettek magukra az egyéni gazdák.

Abban egyetértünk, hogy a fagykár tényleges mértékét a nyári ültetvényfelmérések után lehet majd pontosan megállapítani, és ezután lesz indokolt az egyedi kárrendezés, amire az FVM-nek vannak közvetlen és közvetett eszközei is. Ehhez kérném az államtitkár úr, illetve a minisztérium segítségét. Bízom abban, hogy ez az egyedi kárrendezés sikeres lesz, és segíteni tudnak a gazdákon. Ezért a válaszát elfogadom.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
240 163 2001.11.12. 1:34  162-165

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Nagykanizsán az utóbbi évtizedben jelentős számú munkaerőt foglalkoztató gyárak, üzemek szűntek meg, de helyettük újakat sajnos nem sikerült letelepíteni a városban. Ennek következtében a régióban Nagykanizsán a legmagasabb a munkanélküliség, holott a város kiváló közlekedés-földrajzi feltételekkel rendelkezik, az 5. számú korridor mentén fekszik.

Ezt az adottságot felismerve az elmúlt évben egy nyugati ingatlanfejlesztési cég jelentkezett Nagykanizsán, egy közös ipari park és logisztikai központ kialakítására. Ideális megoldás lett volna egy hármas konzorcium létrehozása, amelyben a város 45 hektár saját területtel, az állam az ezzel szomszédos 55 hektáros hajdani laktanyaterülettel, a külföldi vállalkozás pedig a fejlesztéshez szükséges anyagi források biztosításával szerepelt volna. Az ÁPV Rt. ajánlatot tett a volt laktanyaterület apportálására, azonban ettől a konstrukciótól elzárkóztak. A város számára egyre sürgetőbb lenne új munkahelyek teremtése, termelőüzemek létesítése.

Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, lát-e lehetőséget arra, hogy a kormány a helyi kis- és középvállalkozások bevonásával, új alternatíva kidolgozásával, a volt laktanya területére alapozva ismét ajánlatot tegyen, segítséget nyújtson az ipari park beindításához. Kérem szíves válaszát. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 132 2001.11.26. 1:36  127-141

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A jogharmonizációs törvény módosító indítványai valóban kizárólag korrekciós javaslatokat tartalmaznak, és örülök neki, hogy végre egy szakmai vita folyik a törvénnyel kapcsolatban, hiszen az elmúlt időszakban erre nem volt lehetőség.

Bauer képviselőtársamra azért szeretnék röviden annyiban reagálni, hogy az uniós szabályozás lehetőséget ad arra, hogy a tagállamok médiaszabályozása meghatározott nyelvi kvótát írjon elő a műsorszerkezeti követelmények között. Ennek megfelelően a francia nemzeti szabályozás is tartalmaz olyan előírásokat, amelyek az eredetileg a nemzeti nyelven készített műsorszámok kötelező legkisebb arányának biztosítását írják elő követelményként a műsorszolgáltatók számára. Azt gondolom, hogy nekünk nemcsak jogunk, hanem kötelességünk is élni ilyen lehetőséggel, amit nem zár ki egy uniós szabályozás.

Lehetőség van tehát arra, hogy az eddigiekben a magyarországi gyártású műsorszámok tekintetében egy meghatározott kvóta helyett a törvény az eredetileg magyar nyelven gyártott műsorszámok kötelező arányát állapítsa meg. Az, hogy a magyar szabályozás ne éljen ezzel a nemzeti kultúra védelmét biztosító eszközzel, nem lehetne indokolható. Minden felelős magyar parlamenti képviselő szerintem hasonló véleményen kell hogy legyen.

Egyébként pontosító kapcsolódó módosító indítványt jómagam is adtam be ehhez.

Köszönöm.