Készült: 2024.04.24.08:26:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2012.03.06.), 55. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Európai ügyek bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF, az európai ügyek bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tegnapi napon az európai ügyek bizottsága is megtárgyalta a migrációs törvényt és az ebből adódó európai uniós jogharmonizációs kérdéseket. Tulajdonképpen vita nélkül az európai ügyek bizottsága 17 igen szavazattal megszavazta és általános vitára alkalmasnak tartotta magát a törvényjavaslatot.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy az előadó maga részéről kifejtette és elmondta, hogy Magyarország a migrációs kérdésben nem elsődlegesen célállomás. A Gaudi-Nagy Tamás képviselőtársam által elmondottakkal kapcsolatban szeretném kihangsúlyozni, hogy azok a magyarországi törvények, amelyek 2007 folyamán a magyar parlament előtt voltak és elfogadásra kerültek, én úgy érzem, hogy magából a migrációs törvényből adódóan elég határozottak és elég kemények. Én úgy gondolom, hogy nem egyfajta felpuhítása folyik magának a törvénykezésnek a jogharmonizációból adódóan, hiszen maguk az európai irányelvek is kimondják, hogy a harmadik országból érkező, magasan kvalifikált személyek esetében szeretne egyfajta könnyítést adni, tehát nem úgy, ahogy Gaudi-Nagy Tamás a maga részéről fogalmazott, hanem ezeknek szeretné megadni azt a lehetőséget, hogy egy ötéves időtartam után ugyanazokkal a jogokkal tudjanak élni, mint az európai állampolgárok.

Ismerve az Európában és a világban zajló migrációs kérdéseket, én úgy érzem, és határozottan ki merem jelenteni, hisz az akkori törvénykezésben jómagam elég sok módosító indítvánnyal részt vettem, hogy egy határozott, kemény migrációs törvénnyel rendelkezik Magyarország, és ellentétben azokkal az európai uniós fejleményekkel, lépésekkel, amelyek tapasztalhatók az elmúlt időszakban, időszakból is, kevésbé érintik Magyarországot, hisz Magyarországot a migráció kérdésében nem egy általános célpontként lehet megfogalmazni.

Szeretném külön kihangsúlyozni, hogy maga a törvénykezés foglalkozik magával az önként visszatérő vagy adott esetben hatóságilag a visszatérésre kényszerítő kérdéskörrel is. Úgy érzem, hogy a magyar álláspont, a magyar törvénykezés ebben is elég határozottan fogalmaz meg kritériumokat. Itt a büntetlen előélet kérdései tulajdonképpen megtalálhatók a magyar migrációs jogrendben.

Talán abból a szempontból viszont valamilyen mértékben az adminisztráció kérdésében segítés, ami az elmúlt időszakban Magyarországon is több alkalommal történt, itt most nem kívánom a tibetieket vagy egyéb más országból érkezőket említeni, akik valóban bizonyos kérdéskörökben kell hogy valamilyen adminisztrációs könnyítést is tulajdonképpen kaphassanak; én úgy érzem, hogy ebben a kérdésben az európai ügyek bizottsága a 17 igen szavazattal, egyhangú döntéssel ebből a szempontból nagyon jó döntést hozott.

Az Európa Tanács-tagságból, az ENSZ-tagságunkból, az európai uniós tagságból adódóan Magyarországra is vonatkoznak a migrációs nemzetközi szervezetek által meghatározott lépések, kötelezettségek, és én úgy érzem, hogy Magyarország ennek eddig is maximálisan eleget tett, és ezekkel a jogharmonizációs kérdésekkel, átültetésekkel társulunk ahhoz a belső problémához, amelyet az Európai Unió eddig nem tudott kellőképpen kezelni, és ezekkel az irányelvekkel viszont helyre tud tenni.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

(12.30)




Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai