Készült: 2024.04.19.21:34:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2004.04.07.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Klára (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:12


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCSNÉ DR. HORVÁTH KLÁRA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A mai nap folyamán számtalan érvet, ellenérvet, számot hallottunk az időskorúakkal kapcsolatban, én ezt a témát az önkormányzatok szempontjából szeretném megvilágítani, és néhány szót e tekintetben szólni.

A kor nagy kihívása úgy az állam, mint a helyi önkormányzatok számára az elöregedő társadalmi szerkezet által generált problémákra való megfelelő válasz megtalálása és annak gyakorlati alkalmazása. Az állam megadja a szükséges szabályokat, amelyek előírhatnak kötelező, illetve alkalmazható megoldásokat. Az időskorúak megsegítésének helyi lehetőségeit a többször módosított 1993. évi III. törvény foglalja össze. Új eleme a jogszabálynak, hogy a szociális rászorultság egyöntetű beállítása érdekében mérőszámokat vezetett be, amelyektől pozitív irányban lehetőségük van eltérni a helyi önkormányzatoknak anyagi lehetőségeik, döntésük szerint. A rászorulási mérőszámok alapja, a mindenkori öregségi nyugdíj mértéke külön rendeletben évente kerül meghatározásra.

Néhány szót az ellátási formákról. Lehetősége van az önkormányzatnak időskorúak járadéka megállapítására, amelynek 90 százalékát az állam megtéríti az önkormányzat részére. Lehetőség van az idősek részére szociális támogatások igénybevételére, amire ugyanúgy, mint egyéb más személyeknek, szintén lehetőségük van. Az Sztv. előírásai szerint a szociálisan rászorulók részére a személyes gondoskodást az állam és az önkormányzatok biztosítják. A személyes gondoskodás keretébe tartozó szociális ellátási formák: az étkeztetés, házi segítségnyújtás, családsegítés.

A személyes gondoskodás keretébe szakosított ellátások is tartozhatnak, amelyek lehetnek ápolást, gondozást nyújtó intézmény, rehabilitációs intézmény, lakóotthon, átmeneti elhelyezést nyújtó intézmény, illetve nappali ellátást nyújtó intézmény. A szakosított ellátás keretében a legtöbb önkormányzat, így Bábolna is az idősek nappali ellátását valósítja meg. Az idősek nappali ellátásának legnépszerűbb formája az idősek klubjának megalakítása, amely egyszerre biztosítja az idős rászorulók nappali ellátását, és szabadidejük aktív, hasznos eltöltését.

Bár a jogszabályi környezet arra utal, hogy a klub az önmaguk ellátására részben képes emberek gondozását szolgálja elsősorban, ennél azért jóval több valósul meg, hála az e területen dolgozóknak. Az ő tevékenységüknek köszönhetően Bábolnán például különböző rendezvényeket, foglalkozásokat tartanak az időskorúak részére, megünneplik a különböző nemzeti ünnepeinket, családi eseményeket. Örömmel mondhatom, kapcsolódva Simon Gábor előző felszólalásához, hogy az IHM pályázatának keretében internetlehetőséget nyert ez az otthon, ahol az idősek megismerkedhetnek a számítógépes használattal, illetve internetezhetnek. (Lázár Mózes felé:) A tisztelt képviselőtársam ott, a sarokban nagyban mosolyog magában, de szeretném elmesélni egy megyei idős néninek az elmondását, miszerint ő a múlt században még a petróleumlámpa fényénél nőtt fel, és most a Kanadában élő bátyjával internetezik. Én tiszteletre méltónak tartom, mert mi, középkorúak is számtalan esetben a számítógép és az internet rejtelmeiben még nem igazán tudunk eligazodni.

E területhez kapcsolódik még az ápolást, gondozást nyújtó intézmények, illetve a települési önkormányzatok alapellátási feladataik ellátása érdekében szociális szolgáltató központot hozhatnak létre, e szolgáltatások integrált formában történő megszervezésére. Valamennyi önkormányzat számára adott a lehetőség, hogy a törvény vonatkozó előírásait kiegészítve új eljárási formákat definiáljon, állapítson meg. Bábolnán erre több példa akad. Ilyen például, hogy gyógyszertámogatást nyújtunk a kiadások mérséklésére, jellemzően az időskorúak támogatására.

Szintén az időskorúak támogatására nyújt egy plusz anyagi forrást az év végi ünnepek idején az igényelhető karácsonyi támogatás. Településünkön 2001-től bevezetésre került az úgynevezett életkezdési támogatás, amely szintén önálló segítségnyújtási forma. Ez bizonyítja azt, hogy az önkormányzat a korfa mindkét végén elhelyezkedő lakosságot igyekszik támogatni anyagi lehetőségeihez mérten. Ugyanis Bábolnán minden újszülött lakos a születése pillanatában 100 ezer forintra lesz jogosult, amelyből 20 ezer forintot megkap a születésekor, 30 ezret az óvodába lépéskor, 50 ezret pedig az iskolakezdés nehézségeire vehet fel támogatásként a szülő.

 

(13.30)

Úgy gondolom, hogy az idős nagyszülőknek is egy megnyugvást jelent az, hogy az unokáikról ilyen formában is gondoskodik az önkormányzat. Úgy vélem, hogy az általam elmondott példák nem egyedi jellegűek, számtalan önkormányzat végzi, teszi ezeket a feladatokat akár jogszabályi kötelezettség alapján, akár önkéntes feladatvállalással. Mindannyian kötelességünknek érezzük az időskorúakról való gondoskodást, hiszen a bennünket felnevelő nemzedék biztos, nyugodt öregkorának megteremtése alapvető erkölcsi kötelességünk. Nem mehetünk el az idős lakosaink, állampolgáraink mellett, amikor szükségük van támogatásunkra.

Tisztelt Képviselőház! Itt szeretném feltenni a kérdést kedves képviselőtársaimnak, hogy a napi gyakorlatban találkoznak-e az időskorúakkal, ismerik-e napi, egyedi problémáikat. Ismerik-e a pusztákon élő nyugdíjasok, rászorulók problémáit? Mint polgármester, a napi gyakorlatban tudnék mesélni az unokáját egyedül nevelő, időskorú néni életéről, aki nem a nyugdíja miatt aggódik, hanem azért, hogy mi lesz majd az ő unokájával, ha netán vele valami probléma történik, hogyan tudunk róla gondoskodni.

Úgy gondolom - ahogy Béki képviselőtárs is beszélt erről -, hogy az időskorúakat nem lehet egy egységes tömegként kezelni, számtalan egyedi probléma van. Mások a problémái a fővárosban, a kistelepüléseken és a pusztákon az időskorúaknak. Az általam korábban elmondottak alapján szeretnék rámutatni arra, hogy sok esetben egy jó szó, egy kedves mosoly, egy kézfogás sokat segít - természetesen az anyagi jólét, az egzisztenciális biztonság megteremtése mellett - az idős lakosaink életében. Úgy vélem, hogy ebben az önkormányzatok nagyon sokat tehetnek, és természetesen tesznek is. Mint gyakorló polgármester kijelenthetem - úgy gondolom, más önkormányzati vezetők nevében is -, hogy a továbbiakban is gondoskodni kívánunk felelősséggel, lelkiismeretesen idős lakosainkról.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai