Készült: 2024.03.29.14:13:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2001.03.28.), 275. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Most is a budapestiekről fogok beszélni. Hogy ezt miért teszem és milyen jogon, azt már korábban megindokoltam. Tehát csak a lényeget idézem fel.

A kérdés az, hogy a budapestiek hatalmas tömegeinek valóban kell-e, éppen az alapszolgáltatásokat illetően, adósságok között vergődve élniük. A múltban sem volt mindenki gazdagabb, de a lakbérért, a gázért, az áramért, a vízszolgáltatásért ekkora hátralékok mégsem halmozódtak fel. Vajon ezért ma valóban az emberek szegénysége az egyértelmű felelős? De ez nem ad választ sem az autósok parkolási bírságainak milliárdos adósságára, sem arra, hogy a vízdíjak hátralékának több mint 50 százalékát gazdálkodó szervezetek okozzák.

Nézzük hát tágabb hatókörben is ezt a súlyos problémát! Ez a szemlélet pedig azt mutatja, mintha a szolgáltató szervezeteknél is hiba lenne. Mintha a díjbeszedésre nem lenne elegendő figyelmük, energiájuk. S mindez talán azért lehetséges, mert nincs erre vonatkozóan megfelelő szabályozás és mechanizmus.

Miként képzelhető el, hogy valaki képes autót venni, működtetni, parkolási díjat fizetni viszont nem? Talán úgy, hogy eddig a BM központi hivatala nem adhatta ki az autó tulajdonosának az adatait a parkolási társulásoknak, így azok még csak egy felszólítást sem küldhettek. Így, aki akarta, fizette a parkolási bírságot, aki nem akarta, nem. Ma már szó van az adatcsere lehetőségéről, ami behajthatóbbá teszi a bírságot. A vízművek felelőssége is kirívó. Azért is, mert a vonatkozó rendelet értelmében a vízművek személyre szóló számlát állít, de a személlyel nincsen kapcsolatban. A felelőssége csak az úgynevezett főmérőkig terjed, ami egy-egy egész lakóközösség fogyasztását mutatja. Ettől nem lehet eljutni a személyes fogyasztásig.

 

 

(19.30)

 

Olyannyira nem, hogy egy-egy lakás tartozásáért az egész ház, az egész lakóközösség vízcsapját kell elzárni. Ez persze közfelháborodást okoz, joggal, a részvénytársaság fél, hogy a tömegkommunikáció meghurcolja. Marad inkább az adósság. Azt pedig ki értheti meg egyáltalán, hogy a vízművek tartozásának több mint 50 százalékát nem is a civilek, hanem gazdálkodó szervezetek okozzák. Hogyan lehetséges, hacsak nem rossz a jogszabály, hogy a gazdálkodó szervezettől a vízdíj ne legyen behajtható? Ugyanez a lakbérekre, a szövetkezeti lakások közös költségeire is áll.

Nem kell alaposabb elemzés annak felismerésére, hogy a szolgáltató szervezetek állami vállalatokból úgy lettek részvénytársaságok, hogy bennük és körülöttük, gazdasági közegükben, szemléletükben, szabályozórendszerükben a múlt még mindig, a mai napig is él. Ennek nem az lehet a megoldása, ami ezekben a napokban olvasható volt, hogy a vízművek kemény fellépésre készül, nem az lehet a megoldása, hogy néhány önkormányzat halált megvető bátorsággal vállal néhány kilakoltatást.

Erre talán az lehet a szolgáltató szervezetek részéről a megoldás, hogy figyeljünk egy kicsit jobban a budapestiekre, figyeljünk rájuk annyira, hogy ne tegyük ki őket a kilakoltatás, a víztelen élet rémének, azaz teremtsünk a szolgáltató szervezetek számára olyan gazdasági közeget, szabályozórendszert, hogy mindenkihez közvetlen kapcsolat fűzze, hogy mindenkitől, a nyugdíjastól is, a jómódú autóstól is, a gazdasági szervezetektől is már az egy hónapi elmaradást is számon kérje. Mindannyiunknak, minden pártnak, minden önkormányzatnak, minden szolgáltató szervezetnek azon kell lennie, hogy Budapest polgáraitól az alapvető életfeltételeket adósság okán megvonni ne kelljen.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai