Készült: 2024.03.29.12:47:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 60. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy emlékeztessem önt arra, hogy a tavalyi, 2010. évi országgyűlési választások kampányának egyik központi eleme volt a közbiztonság kérdése. Emlékeztetem önt arra, hogy 2008-ban, 2008 tavaszán Sajóbábony település képviselő-testülete a polgármester úr vezetésével és a jegyző úr vezetésével megkereste az Országgyűlést, az Országgyűlés akkori elnökét, a honvédelmi és rendészeti bizottságot és az alkotmányügyi bizottságot. Ebben a megkeresésben abban az ügyben kértek segítséget, hogy a tulajdon biztonságát szigorú törvények meghozatalával garantálja az Országgyűlés, hiszen a levélben leírták, hogy a kisebb súlyú tulajdon elleni jogsértéseknek semmi következménye nem volt, leírták, hogy a terményt eltulajdonították, a füstölőbe feltett kolbászt, sonkát minden következmény nélkül elvitték. Ebben az időszakban a jegyző hatáskörébe tartozott ezeknek a jogsértéseknek a kivizsgálása.

Képviselő Úr! A Fidesz a kampányában azt ígérte, hogy a közrendet, a közbiztonságot helyreállítja Magyarországon. Azt ígértük, hogy szigorú törvényeket hozunk. Ennek érdekében ezt az ígéretünket betartottuk, hiszen többek között úgy, ahogyan ön is említette, a parlament elfogadta a szabálysértésekről szóló törvény módosítását. Ennek a szigorításnak az értelmében lehetővé vált a tulajdon elleni szabálysértések elkövetői esetében az elzárás büntetés végrehajtása, amelyet a bírósági titkárok szabtak ki.

Tisztelt Képviselő Úr! Nagyon szomorúnak tartom azt, hogy ennek a helyzetnek a kialakításáért egyértelműen a Magyar Szocialista Párt által vezetett kormányok a felelősek. Az elmúlt, a 2002 és 2010 közötti időszak politikája következtében jutott el az ország odáig, hogy ilyen helyzet előadódott Magyarországon.

A másik pedig, amit szintén szomorúnak tartok, hogy a Magyar Szocialista Párt képviselői itt az Országházban... (Folyamatos zaj az MSZP soraiban.) - és önök sem szavazták meg ezt a szigorítást, a szabálysértési törvény módosítását nem támogatták. Úgy látszik, önöknek kormányon sem volt fontos a közbiztonság, a tulajdon biztonsága, és ellenzékben sem fontos. Nagyon sajnálom, hogy önök így gondolkodnak. Önök kormányon sem képviselték az emberek érdekeit, és ellenzékben sem képviselték.

Ami pedig a konkrét számokat illeti, szeretném elmondani önnek, amit ön említett, hogy a fiatalkorúak esetében az elzárás büntetés bevezetésének indoka az volt, hogy gyakorlatilag a korábbi szankcióknak semmiféle visszatartó ereje nem volt. Ami pedig az őrizetbe vételt illeti, erről a rendőrség akkor dönt, ha fennáll a veszélye annak, hogy az elkövető újabb elzárással sújtható szabálysértést követne el, vagy ha feltehető, hogy az őrizetbe vétel kellő visszatartó erővel fog bírni. A rendőrség emellett a gyorsított eljárás lefolytatása érdekében történő őrizetbe vételt a külföldiekkel, az úgynevezett utazó elkövetőkkel, a hajléktalanokkal, valamint a mezőgazdasági jellegű, főként külterületi termény-, illetve falopások elkövetőivel szemben tartja indokoltnak.

Engedje meg, hogy néhány számot is mondjak: 2010. augusztus 19-étől, tehát a hatálybalépésétől 2011. május 12-éig 3436 tetten ért elkövetőnek a gyorsított bírósági eljárás lefolytatása érdekében történő őrizetbe vételére került sor, amelyből 3260 esetben indult ténylegesen gyorsított eljárás, a tulajdon elleni szabálysértés elkövetése miatti eljárás alá vont fiatalok közül mindössze 5,7 százalék, vagyis mindösszesen 237 fő lett őrizetbe véve. A bíróságok gyorsított eljárásban az elkövetők 92,7 százalékát marasztalták el, az elmarasztaltak 48,3 százalékával szemben elzárást állapítottak meg a bíróságok.

(14.50)

Tisztelt Képviselő Úr! Ezek a módosítások, a szabálysértési törvény módosítása is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarországon ma a tulajdon nagyobb biztonságban van, mint az önök kormányzása idején.

Kérem önt, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai