Készült: 2024.04.19.21:19:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Tóbiás József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Van egy ország, ahol sajnos nemcsak álmomban jártam. Ez az ország a Fidesz Magyarországa, amely a valóság és egy szürreális hatalom álmainak, inkább lázálmainak a keveréke. (Moraj a Fidesz soraiból: Jaj!) A Fidesz egy éve megmutatta, hogy milyenné lehet egy ország, ahol a hatalom pillanatnyi birtokosai számára minden érdeket felülír a hatalomhoz való ragaszkodás.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Moraj a kormánypártok padsoraiban. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Amikor a Fidesz Magyarországáról beszélünk, akkor egy végtelenül kettéhasított országot látunk magunk előtt, egy olyan országot, ahol a hatalom elvette a mindennapok biztonságát és kiszámíthatóságát.

Már nemcsak azt nem tudják a Fidesz Magyarországában, hogy mi lesz öt-tíz év múlva, hanem a holnap is bizonytalanná vált, sőt gyakran a tegnap is újra- és újraíródik. Ez az ország pedig küzdene a kettéhasítottság ellen, harcol azért, hogy engedjék élni, és hisz is benne, hogy képes újraegyesíteni magát. De közben ez a fideszi hatalomnak nem érdeke, mivel láthatólag úgy tartják: a szerethető, kiszámítható hatalom az a gyengeség jele, egy háborúban pedig nem lehet gyengének lenni. De nem háború van, még ha annyira szeretnék is ezt láttatni velünk. Még a Fidesz Magyarországában sincs háború, hanem végtelen, központi akarat által vezérelt megosztottság van.

Magyarország kettéhasadt, pedig kettéhasadt országban nincs sem társadalmi biztonság, sem közbiztonság, sőt demokrácia híján jogbiztonság sincs. Mi úgy véljük és tudjuk, hogy egy kettéhasított ország újraegyesíthető. Ehhez olyan alapvető demokratikus értékekre van szükség, mint a szabadság, a jogbiztonság, az esélyegyenlőség és a modernizáció.

Sajnos a Fidesz Magyarországában az elmúlt egy évben megtapasztalhattuk, milyen, amikor alapvető értékünket, a szabadságot veszik el tőlünk, amikor a munkavállalókat kiszolgáltatottá teszik, amikor nyugdíjasként el akarják venni megszerzett és a törvény szerint járó jogainkat, amikor a munka és munka között különbséget tesznek, csak hogy megspórolják a munkabér árát. Nincsen szabadság ott, ahol a médiát korlátozzák, ahol az emberek feje fölött írnak alkotmányt, ahol elveszik a magánnyugdíjpénztárakban gyűjtött pénzeket. Csak azt érzik az emberek a mindennapjaikban, hogy nem lehet ez ellen semmit sem tenni, a hatalom arroganciája ellen újra meg kell tanulniuk védekezni.

Az elmúlt hetek azt mutatták, hogy ha szervezett körülmények között nem engedi a hatalom, hogy a társadalom elmondhassa a véleményét, akkor marad az utca, a sztrájk, a demonstráció, a tüntetés, a civil engedetlenség. Persze azt is megmutatja a társadalom, hogy sokkal intelligensebb, mint a hatalom, mivel nem arrogáns, nem bosszúálló és nem pökhendi, hanem csak azt mondja, hogy nem így, ez így nem mehet tovább.

Talán két évtizeddel a rendszerváltozás után nem gondoltuk, hogy újra beszélni kell a jogbiztonságról, de a Fidesz Magyarországában azt is meg kell ismernünk, hogy milyen az, amikor a hatalom visszaél, átírja visszafelé a társadalommal kötött szerződéseket, amikor szétszaggatja a mindennapok garanciáját. A társadalom a maga kulturált formájában és módján erre is elmondja: elég, ezt így ne tovább!

(13.40)

Az esélyegyenlőség alapvető eleme kell legyen minden társadalomnak, még a Fidesz Magyarországának is, de önök mégsem ismerik el ezt az alapvető társadalmi jogot. Az önök világában vannak kivételezettek, ez a kisebbség, és vannak kitaszítottak, ez a többség. Az önök világában a kitaszítottak elszenvedői a kivételezettek gyarapodásának, de azért, hogy a kitaszítottak ne vegyék észre helyzetüket, folyamatosan egymással szembefordítják őket.

Bűnbakot csinálnak rokkantnyugdíjasból, bérből és fizetésből élőből, a munkáját elvesztő emberből, a rendőrből, a tűzoltóból, a szegényekből, és még sorolhatnám. Csak azt nem veszik észre, hogy lassan már tízmillió bűnbak lesz ebben az országban, akik valamiért felelősek lesznek. Azonban a társadalom átlát ezen, higgyék el! Azt gondolja a fideszi hatalom az emberekről, hogy ők önzőek, és csak a maguk problémáit látják? De tévednek, mert a bányász kiáll a rendőr mellett, a pedagógus a tűzoltó érdekeit is védi, a dolgozók a munka nélkül lévőkért is aggódnak.

A társadalom a Fidesz Magyarországában is összeáll, és azt mondja: elég a kettéhasítottságból. Magyarország egyetlen esélye a modernizáció, de a hatalom nem engedi meg, nem segíti azt, pedig történelmi pillanat van: mégpedig hogy a gazdasági válság után melyik ország lesz képes hamarabb a startvonalra állni, és lehagyni fejlődésben a többieket. Ezzel kellene foglalkoznia a hatalomnak, nem a hatalom öncélú megtartásával.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök álmainak Magyarországában egy végletesen leszakított ország áll, és ez konzerválódik. A valóság Magyarországa meg akar küzdeni a békéért, az együttműködésért, és (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) biztonságot akar.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP, szórványos taps az LMP padsoraiból. - Soltész Miklós: Gyurcsány nem tapsolt!)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai