Készült: 2024.03.29.12:42:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 40-42. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:12


Felszólalások:  Előző  40 - 42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Bár úgy gondolom, hogy Házszabály szerint önnek teljes mértékben igaza van, de nem szeretném, hogy nagyon paprikás legyen itt a hangulat, úgyhogy ha gondolja, képviselő asszony, szívesen átadom a szólás lehetőségét, úgyhogy ha gondolja, mondja el a véleményét, én el tudom ön után is mondani a magamét.

Parancsoljon! (Taps az MDF és a Fidesz soraiban.)

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP) (Hangosítás nélkül): Nagyon kedves, de én is el tudom ön után mondani. Ha már fölfáradt, legyen kedves… Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Nos, hát akkor... Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy olyan kérdést szeretnék érinteni felszólalásomban, ami eddig nem nagyon volt hangsúlyos az eddigi hozzászólások során, bár államtitkár úr is utalt erre a bevezetőjében, és az MSZP vezérszónoka is érintette a kérdést, de részletesen ezzel a témával az eddig felszólalók nem nagyon foglalkoztak. Ez pedig az otthonteremtés, az otthonteremtési támogatások kérdése.

Úgy tűnik, abban nincs véleménykülönbség közöttünk, kormánypárti és ellenzéki képviselők között, hogy fontos cél a családok támogatása e tekintetben is. Fontos, hogy támogatást adjunk ahhoz a családoknak, hogy egy új lakásba tudjanak költözni, egy új lakást tudjanak vásárolni, építeni, vagy akár csak egy fél szobával, egy szobával nagyobbat tudjanak vásárolni, esetleg a korábban megépített, a családtól megörökölt házuk tetőterét be tudják építeni, és ezzel a növekvő, gyarapodó családnak, a növekvő gyerekeknek méltó elhelyezési feltételeket-körülményeket tudjanak biztosítani. Úgy tűnik tehát, ebben nincs véleménykülönbség közöttünk, hogy fontos cél ennek a támogatása.

Honnan indultunk 1998-ban? Hiszen tudjuk jól, hogy az embereknek, a családoknak nagyon kevés pénzük van arra, nagyon kevés családnak van pénze arra, hogy saját erőből oldja meg ezt a sok-sok millió forintos áldozatvállalást és beruházást igénylő programot. Ehhez bizony hitelekre van szükség; állami támogatásokra és hitelekre. Bizonyára önök is emlékeznek rá, hogy nem is olyan nagyon régen, hét évvel ezelőtt, 1998-ban amikor valaki használt lakást akart vásárolni, akkor 25 százalékos kamattal kapott ehhez kölcsönt.

Az Orbán-kormány négy év alatt leszorította ennek a kamatnak a mértékét a használt lakás vásárlása esetén 8 százalék alá, új lakás vásárlása esetén pedig 3 százalék alá. Emlékszem még azokra a reklámokra 2002-ből, ahol 2,7 százalékos kamatra ígértek új lakás vásárlása esetén hitelt már a bankok. Nagyon sok építkezés indult el, nagyon sok család tudott új otthonhoz jutni, nagyon sok család álma vált valóra, amikor legalább fél szobával, egy szobával nagyobb lakásba tudott költözni, vagy új otthont tudott magának teremteni vásárlás vagy építés révén. 270 ezer család volt az, aki az otthonteremtési támogatás részeként új otthonhoz jutott, és az új otthonhoz hitelt vett fel. Erre majd visszatérek később, mert erre vonatkozóan van egy kutatás, aminek az eredményei talán kevéssé ismertek itt, a parlamentben, tehát talán érdemes lesz velük egy kicsit részletesebben is megismerkedni.

Azt hihették a magyar családok, hogy lényegében az a folyamat, ami elindult 2000-ben és kibontakozott 2000-2002 között, folytatódni fog 2002 után is. Joggal gondolhatták ezt, hiszen a szocialisták vezető politikusai sorra-másra ilyen nyilatkozatokat tettek.

Hadd idézzek néhány önöknek, hátha már nem emlékeznek rá! Medgyessy Péter 2002. április 5-én a Közgazdaság-tudományi Egyetemen a következőket mondta: “A fiataloknak a lakáshitel az egy jó dolog. Mi tovább fogjuk csinálni.ö Aztán néhány nappal később, április 18-án ugyancsak az MSZP miniszterelnök-jelöltje mondta a következőt: “Semmit sem akarunk megszüntetni, semmit sem akarunk elvonni az emberektől, hanem tovább szeretnénk bővíteni a kedvezményes lakáshitel-támogatásokat.ö De tudnék idézni tőle már a kormányváltás időszakából is, amikor a támogatások megtartását, sőt bővítését ígérte.

Ugyanígy Szili Katalin, az önök mostani házelnöke mondta a következőket április 10-én a Kossuth rádióban: “Nem szüntetjük meg a kedvezményes lakáshitelt, sőt kiterjesztjük a bérlakásokra is.ö Hogy hogyan s miként, erről azóta is csönd van. Horn Gyula, Burány Sándor nyilatkozatait idézhetném e tekintetben, akik szintén a korábbi kedvezmények megőrzését, sőt bővítését ígérték a választási kampányban.

Kormányváltás történt: ez a kérdés fölmerült a kormányváltás után is. Pál Tibor, aki akkor a Belügyminisztérium politikai államtitkára volt, egy, az otthonteremtési támogatások bővítésére vonatkozó kérdés kapcsán a következőket mondta itt a parlamentben július 3-án: “Természetesen tiszteletben tartjuk - és ezt már sokszor el is mondtuk itt, a parlamentben és máshol is - a lakástámogatással kapcsolatban tett korábbi, hosszú távú kormányzati kötelezettségvállalásokat. Ezeket nem kívánjuk megváltoztatni. Ezt sokszor elmondtuk és jeleztük.ö - mondta a Belügyminisztérium politikai államtitkára; még egyszer mondom, már a kormányváltás után, tehát kormányzati pozíció birtokában. Csabai Lászlóné még olyasmit is mondott - igaz, hogy ez egy kicsit később hangzott már el -, hogy vége a meglepetések korának. Legalábbis az otthonteremtési támogatási rendszer vonatkozásában.

És önök nemcsak az új lakást építők, vásárlók szempontjából tettek ígéreteket, jelentős vállalásokat, hanem azt is ígérték, hogy bérlakáshoz fog jutni minden 2002-es igénylő. Ez az önök választási programjában szerepel, hogy 2006-ra mindenki, aki bérlakást igényelt 2002-ben, bérlakáshoz fog jutni. Szerepelt az ígéretek között évi 8 ezer bérlakás megépítése is; erre majd egy kicsit később visszatérek. Nos tehát, ígéretből volt bőven.

Aztán eltelt egy kis idő, és mit láttunk? Azt láttuk, hogy a kormány már 2003-ban olyan döntéseket hozott, aminek a következtében kevesebb hitelt lehetett fölvenni. Csak szeretném emlékeztetni önöket, hogy korábban 30 millió forintos hitelt lehetett fölvenni használt lakás vásárlására. Önök ezt két lépcsőben 5 millió forintra csökkentették. Tehát csökkentették a felvehető hitel nagyságát. Növelték a kamatot, pedig a kamat csökkentését ígérték, rövidítették a felvehető hitel futamidejét, és az esetek jelentős részében az emberek többsége számára megszüntették a lakáshitelhez kapcsolódó adókedvezményt.

 

(11.40)

Erre értette nyilván Csabai Lászlóné, hogy vége a meglepetések korának. Mi lett volna, ha önök meglepetésre készülnek? Mi lett volna, ha esetleg a rendszer szűkítését szerepeltették volna a választási programjukban?

A bérlakásépítés kapcsán pedig, miként mondtam, évi 8 ezer bérlakást ígértek. Tudjuk, hogy 2001-ben 5500 szociális bérlakás épült meg Magyarországon, és 2002-ben 7 ezer fölött volt a megépített bérlakások száma. Önök évente ennek a számnak a növelését ígérték, évi 8 ezret ígértek. Ehhez képest mi a valóság? Az első teljes kormányzati évben, 2003-ban megépítettek és átadtak 719 szociális bérlakást, az idei, a 2005. évi költségvetésben pedig már egyetlenegy fillér sem volt szociális bérlakás építésére - ígéretek és tettek.

Mindemellett pedig elindítottak egy hazug kampányt, mondhatnám azt is, hogy egy gyalázatosan hazug kampányt. A kampány legfontosabb állítása az volt, hogy azért kellett megváltoztatni a hiteltámogatások rendszerét, mert ezt a hitelt, a korábbi otthonteremtési hitelt, amit a polgári kormány vezetett be, csak a gazdagok tudták igénybe venni. Vissza is éltek ezzel - mondták önök ezt sokszor.

Nos, miként vélekedik erről a Gazdaságkutató Részvénytársaság, amelyik 2004 májusában készített egy tanulmányt? Önök ezt olvashatják a Figyelő egyik októberi számában. Hadd idézzem önöknek ennek a tanulmánynak, ennek az elemzésnek a legfontosabb állításait, ami világosan cáfolja, hogy önök nem mondtak, már megint nem mondtak igazat!

Nem a gazdagok biznisze volt az államilag dotált lakáskölcsönöket fölvenni - írja a Gazdaságkutató Intézet. A lakosság 7 százaléka, mintegy 270 ezer család vett fel kedvezményes hitelt. A kutatás egyértelműen cáfolja, hogy zömében a vagyonosabb réteg képviselői éltek a kölcsön lehetőségével, mint ahogy az sem igaz - írják a kutatók -, hogy a hitelezési rendszerből a legalacsonyabb jövedelmű csoportok teljesen kimaradtak. Jól mutatja ezt az a tény is, hogy az áltagos kölcsön értéke 3,6 millió forint volt, új lakás vásárlására átlagosan 4,4 millió forintot, használt lakás vásárlásához 3,8 millió forintot, míg lakásfelújításhoz átlagosan 1,6 millió forintot vettek fel. Csak a hitelfelvevők 23 százaléka vett fel 5 millió forintnál nagyobb összeget, ennek is az átlaga egyébként 6,7 millió forint volt.

A nyerészkedés céljából, tömegesen felvett hitelekről keringő hírek sem megalapozottak - írja a kutatási jelentés. S végül kiderült az is, hogy a támogatási rendszer elsősorban a vidéki városokban és a községekben lakó, 3-4 fős családoknak kedvezett. Megdőlt ezáltal az a tézis is, amit önök előszeretettel hangoztattak, hogy csak a gazdag fővárosiak vehették igénybe ezeket az otthonteremtési támogatásokat. Záró megjegyzésként a kutatás azt állapította meg, hogy ha ezek az állami támogatások nem lettek volna, ha ezeket a kedvezményeket ezek a családok nem vehették volna igénybe, akkor valószínűleg ezeknek a beruházásoknak a nagy része nem valósult volna meg, tehát nem költözhettek volna ezek a családok új otthonba, nem cserélhették volna el kisebb lakásukat nagyobbra. Ezek a tények.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Miközben önök, az önök vezetői, kormánypárti politikusok sorra-rendre gyalázták a polgári kormány otthonteremtési támogatási rendszerét, aközben azért egyvalamiről nem feledkeztek el. Arról nem feledkeztek el, hogy még mielőtt a támogatási rendszert szigorították volna, előtte azért a kormány tagjainak többsége a kedvezményes hitelt fölvegye, mert Kovács László is, Csabai Lászlóné is, Kökény Mihály is, Magyar Bálint is, és még mások is ezeket a kedvezményes hiteleket nagy összegben, még mielőtt önök a támogatási feltételeket szigorították volna, bizony felvették. Jó példája volt ez is annak, ami az önök három és fél éves kormányzati munkájára általában is jellemző, hogy vizet prédikáltak, és bort ittak.

Remélem, hogy e tekintetben is a következő ciklus változást hoz majd az emberek életében. Változást hoz, hiszen beszédesek a számok: míg a polgári kormány otthonteremtési programja keretében 270 ezer család jutott különböző nagyságú kedvezményes hitelhez, addig az önök Fészekrakó-programja keretében mennyinél is tartanak most? 16-18 ezernél? A ciklus végéig jó, ha ennek a nagyságnak a 10 százalékát elérik. Világosan mutatja ez a két szám is a két kormány otthonteremtési politikája közötti világos és egyértelmű különbséget.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40 - 42  Következő    Ülésnap adatai