Készült: 2024.03.28.09:31:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2005.05.17.), 224. felszólalás
Felszólaló Rózsa Endre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÓZSA ENDRE, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta a T/15887. számú törvényjavaslatot, és általános vitára alkalmasnak tartja. Ha visszatekintünk az elmúlt tíz évre, akkor elmondhatjuk azt örömmel, hogy 1997-et követően a 2005-ös év az, amikor a második legnagyobb számú beruházásra kerül sor az oktatás területén. Az összes címzett támogatás tekintetében ez rendkívül kedvező a közoktatási ágazatra vonatkozóan, hiszen a 78 címzett támogatásból 33 érinti a közoktatást.

Még szemléletesebb ez a szám, ha kimondjuk azt, hogy a vízgazdálkodási ágazat 20 beruházással, a kulturális ágazat 14 beruházással, az egészségügyi 8 beruházással érintett a címzett támogatások tekintetében.

(19.30)

Rá kell mutatni arra is, hogy az elmúlt pár évet tekintve szám szerint és arányát tekintve is növekszik az oktatási ágazatot érintő beruházások száma a címzett támogatások tekintetében. Míg 2003-ban 15 címzett támogatás volt a közoktatás területéről, 2004-ben 27, 2005-ben ez a szám már 33. Ez azt jelenti, hogy a 2005. évi címzett beruházások közel 43 százaléka, pontosabban fogalmazva: 42,3 százaléka a közoktatás területére terjed ki. A 28 címzett beruházás összes költsége 58,6 milliárd forint, ebből a közoktatási ágazat 16,6 milliárddal részesül, ez pedig közel 30 százalék, 28,3 százalék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdemes a beruházások területi lefedettségét is megvizsgálni. A beruházások - természetesen a közoktatás területéről szólok - 15 megyét és a fővárost érintik, mindössze 4 olyan megye van, amely e tekintetben nem részesül a címzett támogatásokból. A legtöbb beruházás Pest megyére terjed ki, ahol szám szerint 4, Budapesten, Baranya megyében, Szabolcs-Szatmár megyében pedig 3-3 címzett támogatás van. Az államtitkár úrtól is hallottuk azt, hogy Budapest és az agglomeráció területe ilyen szempontból kiemelten fontos. A beruházások több mint egyharmada jut a községekre. Ez mindenképpen pozitív dolog, és ilyen szempontból a kistelepülések közoktatására is kellő figyelmet fordít az előterjesztés.

A közoktatás különböző profiljait tekintve is érdemes megvizsgálni a törvénytervezetet: 4 óvodafejlesztés van, 12 általános iskola, 8 szakközépiskola, és a beruházások között szerepel több kollégiumi rekonstrukció, tanuszoda-bővítés, napközi otthonos óvoda fejlesztése. Úgy gondoljuk, ez mindenképpen pozitív, hiszen ez a képzési szerkezet széles skáláját érinti. A beruházások összköltségét tekintve, ha megvizsgáljuk azt az arányt, amelyet az önkormányzatok biztosítanak a fejlesztésekhez, ez közel 10 százalék.

Az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta a beterjesztett javaslatot, általános vitára alkalmasnak tartjuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 3. számú mellékletben szereplő öt beruházás már folyamatban lévő címzett támogatásokat tartalmaz, melyeket azért nyújtottak be az önkormányzatok, mert jogszabályi változások miatt kell módosítani a beruházásokat. Mindegyik olyan, amely előremutató, és ilyen szempontból kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák ezen beruházások módosítását is.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai