Készült: 2024.04.26.01:50:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2017.04.24.), 20. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Boldog István közbeszól. ‑ Dr. Staudt Gábor: Te is elhiszed? ‑ Az elnök csenget.) Jól látszik, valóban egyre nagyobb a nyomás Magyarországon, és ennek elsősorban az az oka, hogy egyre többen szeretnék elérni, hogy változtassa meg a kormány a politikáját egyes stratégiai területeken. Ezek a viták sok területet érintenek az energiaáraktól az adópolitikáig, de a legsúlyosabb nézeteltérések valóban leginkább a bevándorlás kérdésében vannak, ezért érdemes végignézni, megvizsgálni, hogy hol is állunk.

Tudjuk azt, hogy a migrációs válság nem enyhül, tartósan kell vele számolnunk, és ha Európa egészét nézzük, akkor azt látjuk, hogy a világnak ez a része, amelyet egyébként annyira szeretünk, változatlanul átjáróház. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az Európai Bizottság a határok megerősített védelme helyett változatlanul azon töri a fejét, hogyan ossza szét a terheket az egyes tagországok között, egyébként függetlenül attól, hogy azok milyen álláspontot visznek a migránsok befogadását illetően. A terhek szétterítésének fő módja változatlanul a kvótákon ala­puló betelepítési programok bevezetése. A magyar álláspont ügyében a két fő támaszt változatlanul a két évvel ezelőtti konzultáció, illetve a tavaly őszi népszavazás jelenti. Ezeken a magyarok világosan elmondták, hogy a bevándorlási szabályok szigorítására van szükség, és hogy a maguk részéről hallani sem akarnak a betelepítési kvótákról. Ezt a véleményt 3,3 millió ember szavazata szentesítette, annak ellenére, hogy mind a baloldal, mind a Jobbik mindent megtett azért, hogy sokan ne vegyenek részt ezen a népszavazáson.

Mindezek ellenére, a népszavazás ellenére az Európai Bizottság továbbra sem vonja vissza a javaslatot, a betelepítési javaslatot. Amint a migrációs biztos nem olyan rég fogalmazott, nincs kifogás, minden tagországnak teljesíteni kell a kötelességeit a bevándorlók szétosztásával kapcsolatban. Önök is le tudják ellenőrizni, ezt mondta az Európai Bizottság fő tisztségviselője. Rövidesen döntés várható a kvótaperben, amit a kormány azért indított, mert Brüsszel 1300 bevándorló betelepítését, azonnali betelepítését követeli. Ez az 1300 fős döntés egy egyszeri döntésen alapul, de jól tudjuk, hogy van egy javaslat egy felső létszámküszöb nélküli, kötelező érvényű eljárásról is, amelyhez egyébként még pénzügyi szankciókat is rendelnének, így egyáltalán nem mindegy, hogy a kvótapernek mi lesz a végkimenetele, az 1300 főre vonatkozó eljárás ugyanis a korlátlan betelepítési program közvetlen előszobája lehet. Ilyen körülmények között, tisztelt képviselő urak és hölgyek, egyáltalán nem lehet azon csodálkozni, hogy az Európai Parlament baloldali többsége újra elővette úgymond Magyarországot, és teljes össztüzet zúdított a kormányra, újraindul az a cirkusz, amit a médiatörvény vitája vagy az Alaptörvény vitája során egyszer már végignéztünk.

Tisztelt Ház! Csak hogy tisztán lássuk, hogy milyen álláspontot visz az Európai Parlament, amely ezen a héten előveszi Magyarországot, érdemes megnézni a pár nappal ezelőtt elfogadott európai parlamenti állásfoglalást. Ez felgyorsítaná a betelepítéseket, megkönnyítené a családegyesítéseket, kiterjesztené a menekültek fogalmát a gazdasági bevándorlókra is, ezzel gyakorlatilag felszámolná Magyarország és Európa védekezési lehetőségeit. Ezt a jelentést az itt ülő pártok képviselői csont nélkül megszavazták, az a helyzet, hogy megszavazta az MSZP, megszavazta a DK és megszavazta az LMP is meg az abból kivált képviselők is. Itt szeretnénk felszólítani ezeket a pártokat, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot, a magyar családokat, hogy miért szavazták meg ezt az állásfoglalást, miért támogatták meg újra a betelepítési kvótát. A leginkább botrányos az egészben az, hogy ezen pártok képviselői eközben azt állítják, hogy a jelenleg futó konzultációban lévő kérdések nem is aktuálisak, miközben éppen ezekről a fajsúlyos kérdésekről szólnak.

Ilyen morális állapotban van a baloldal, miközben egyébként a Jobbik is megtámogatja. Brüsszelben támogatják a betelepítést, idehaza meg letagadják a választók előtt és félrevezetik a magyarokat, ez a helyzet. Ezen háboroghatnánk egyébként naphosszat, de ehelyett inkább minden magyar állampolgárt arra kérünk, hogy vegyen részt a konzultációban, és álljon ki a kormány álláspontja mellett, amely a határok megerősítéséről, a közösségeink védelméről szól, és többek között arról is, hogy legyen nagyobb az átláthatóság azon külföldről pénzelt szervezetek körében, amelyek jelentősen támogatják a bevándorlást.

(12.00)

Szeretnénk a kormány nevében köszönetet mondani annak a több százezer állampolgárnak, akik már az első napokban visszaküldték a konzultációs ívet. A magas részvételi hajlandóság azt mutatja, hogy a magyarok nagyon is jól tudják, hogy a nemzeti függetlenség kérdése nem lehet napi pártpolitikai megfontolások martaléka. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai