Készült: 2024.03.28.14:40:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 242. felszólalás
Felszólaló Dr. Wiener György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Babák képviselőtársammal három pontban vitatkoznék. Először is megjegyezném azt, hogy nem elrontott valamit a kormányzat, hanem az Alkotmánybíróság a maga aktivista megközelítésével az alkotmány 34. §-ának (2) bekezdését - ezt már többször elmondtam - másként értelmezte, és ennek következtében döntött úgy, hogy a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésére vonatkozó szabályt kizárólag kétharmaddal lehet elfogadni.

(19.20)

A második megjegyzésem az lenne, hogy nagyon jelentős a kormányoldal kompromisszumkészsége, számtalan verziót vetettünk fel, ezeket a verziókat a másik oldal, az ellenzék egytől egyig elutasította, ennek következtében nem lehet azt állítani, hogy van egy merev kormányzati álláspont, és a másik oldal valamilyen rugalmas megközelítést alkalmazna, hanem a helyzet ennek pontosan az ellenkezője.

A harmadik megjegyzésem az volna, hogy valóban, a Fidesz és a KDNP számára a megyerendszer, Szent Istvánra való hivatkozással, úgy tűnik, hogy egy megdönthetetlen tabu, annak ellenére, amint ezt az általános vita során többször is kifejtettem, hogy éppen a Fidesz vetette fel a regionalizálás szükségességét. De nézzük csak meg, hogy mi is az az összekötő kapocs Szent István és a mai helyzet között? A "megye" szó. Hiszen léteztek a királyi vármegyék a XIII. század közepéig, azután létrejöttek a nemesi vármegyék 1848-ig, azután létrejöttek a polgári törvényhatóságok, azután létrejött a vármegyerendszer helyébe lépő államszocialista megyerendszer, majd 1990-től egy olyan megyei konstrukció született, amelynek semmi köze nem volt egyetlenegy korábbi megoldáshoz sem.

Tehát egyedül a "megye" szó az, ami mintegy szentség jelenik meg most, korábban nem, a Fidesz számára, mert egyébként kontinuitásról ezen a területen egyáltalán nem lehet beszélni. (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) Teljesen egyértelmű, hogy mindig lezajlott egy fejlődés, egy modernizáció, most úgy ítélem meg, hogy a regionalizáció az a szint, amelyik az újabb fejlődési fokot jelenti.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai