Készült: 2024.03.29.12:10:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2000.11.08.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A versenyjog a gazdasági élet szabályozásának egyik alapkódexe. A gazdaság szereplőinek a piaci versenyben az egymással szembeni magatartási kereteit határozza meg. Az 1996-ban elfogadott versenytörvény anyagi jogi normái két nagy csoportba oszthatók: egyrészről a tisztességtelen piaci magatartást tilalmazó, másrészről pedig a versenykorlátozások elleni fellépést lehetővé tevő szabályokra. Ezen túlmenően a törvény részletezi a versenyügyekben eljáró Gazdasági Versenyhivatal jogállását, továbbá a hivatal versenyfelügyeleti eljárását is.

A most előttünk fekvő törvényjavaslat lényegében a versenykorlátozások anyagi jogának egyes szabályait, eljárási szabályokat, végül a Gazdasági Versenyhivatal munkatársainak jogállását kívánja módosítani. E változtatás célja az, hogy az új versenytörvény alkalmazásának tapasztalataira is építve a jogszabályt továbbfejlessze. Hangsúlyozni kell, hogy a hatályos versenytörvény alapvetően megfelelően tölti be a funkcióját, ezért gyökeres változtatásra ma nincs szükség. Javítani azonban a bevált jogszabályokon is lehet, sőt kell, szem előtt tartva ugyanakkor a jog állandóságához, változatlanságához fűződő alapvető jogbiztonsági érdekeinket is. Célunk a versenyjog hatékonyságának javítása, vagyis a piaci verseny fenntartása, a fejlesztésre alkalmas jogi környezet tökéletesítése.

A javaslat lehetővé teszi a Gazdasági Versenyhivatal aktívabb fellépését a jogsértő vállalkozásokkal szemben. Annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjon fellépni a hivatal, egyes területeken szigorítjuk az anyagi jogi normákat, például ezek a normák kiterjednek a kartelltilalmakra; a jogsértések felderítésének eszköztárát szélesíti a javaslatunk, például bevezeti az ágazati vizsgálat intézményét is. A versenyfelügyeleti eljárás hatékonyságát javítja, például módosítja az eljárási határidőket; és végül a jogsértőkkel szemben alkalmazható jogkövetkezményeket és szankciókat egyértelműbben határozza meg, például maximálja a kiszabható bírságot.

A javaslat fő célkitűzése a jogsértések elleni határozott és célirányos fellépés lehetőségének a biztosítása. A hatósági beavatkozás révén a piaci verseny nyíltabbá válik, a jogkövető vállalkozások esélyei pedig javulnak a versenyben, hiszen az állam a jogsértők által képzett akadályokat elhárítja. Számos rendelkezés közvetlenül azt a célt szolgálja, hogy a vállalkozások számára kiszámíthatóbb legyen a jogi környezet, ezáltal a jogtisztelő vállalkozások számára könnyebbé válik a jogkövetés. Így például a javaslat olyan közlemények kiadását teszi lehetővé, melyek a Gazdasági Versenyhivatal jogalkalmazási elveit előre ismertetik. Utalni szeretnék továbbá azokra a szabályokra, amelyek a Gazdasági Versenyhivatal munkatársainak anyagi elismerését is javítják.

A javaslat által érintett területeken közvetlen jogharmonizációs kötelezettségünk nem áll fenn. Mindazonáltal a közösségi versenyjog megoldásai, illetve a közösségi versenyügyekben eljáró Európai Bizottság és Bíróság jogalkalmazási tapasztalatait messzemenően figyelembe vettük.

A javaslat előkészítésében a Gazdasági Versenyhivatal szakértői aktívan részt vettek, továbbá kikértük a versenyjoggal foglalkozó szervezetek, a vállalkozások érdekképviseleteinek és a tudomány képviselőinek is a véleményét, és köszönöm is aktív részvételüket ebben a javaslat-előkészítésben.

Összefoglalóan azt mondhatom, hogy a javaslat eredményeképpen egy alapjaiban változatlan, de számos fontos kérdésben továbbfejlesztett versenytörvény áll majd a piaci verseny védelmének a szolgálatában. Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy ezt a javító, jobbító szándékunkat támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai