Készült: 2024.04.16.13:26:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2014.11.18.), 16-18. felszólalás
Felszólaló L. Simon László (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

L. SIMON LÁSZLÓ, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mérhetetlen szomorúsággal vesszük tudomásul, hogy a jobbikosok is egyre több performanszot adnak elő a parlamentben. Szeretném képviselőtársamat arra az időszakra emlékeztetni… (Szilágyi György: Beszélj már normálisan!) Lehetséges, hogy beszéljek?

ELNÖK: Képviselő úr, L. Simon László képviselő úrnál van a szó. A futballszurkolói erényeit ne most próbálja megcsillogtatni, és maradjon csöndben!

L. SIMON LÁSZLÓ, a Miniszterelnökség államtitkára: Nagyon boldog lennék, ha képviselőtársaim nem a stadionban éreznék magukat, ha már Szilágyi képviselőtársam a stadionról beszélt. Mindenesetre szeretném emlékeztetni valamennyiüket arra, hogy volt ennek az országnak olyan kormánya az elmúlt két és fél évtizedben, amelyik kormánynak a baloldali külügyminisztere következetesen Bratislavát mondott Pozsony helyett, arra hivatkozva, hogy tiszteletben kell tartanunk a szlovákok érzékenységét. Mi akkor is azt mondtuk, hogy Pozsony régi magyar város, még akkor is, ha Szlovákia fővárosa. Mi tiszteletben tartjuk a szlovákok érzékenységét és szuverenitását, de jogunk van ahhoz, hogy az egykori magyar koronázó várost Pozsonynak hívjuk. És ha Bécset Bécsnek hívjuk, az ugyanolyan módon természetes, és nem azt mondjuk magyarul, hogy Wien, hanem azt mondjuk, hogy Bécs. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi kormányzó koalíció tagjai számára soha nem volt kérdéses az, hogy a magyar dolgokat, a magyar városokat, a magyar tájegységeket magyarul hívjuk, és hogy a magyarok vagy a kisebbségi létben lévő nemzettársaink, köztük a székelyek is jogosan használhassák a saját jelképeiket, a saját értékeit, és használhassák anyanyelvüket.

A jelenlegi magyar kormány támogatja a nemzeti kisebbségek, így természetesen az erdélyi magyarok nemzeti és közösségi szimbólumainak használatát, a magyar és a székely zászló szabad használatát. És természetesen abban az esetben, ha ezt bármilyen módon támadás éri, adott esetben a többségi nemzetrészek részéről a szomszédos országokban, ha az európai jogokkal ellentétes jogkorlátozó lépéseket tesznek, akkor a magyar kormány ahogy eddig, ezután is hallatni fogja a hangját.

Ebben a Házban nekünk fölvetni ezt a kérdést, maradjunk annyiban, képviselő úr, hogy minimum nem ildomos; abban a Házban, ahol a Magyar Országgyűlés elnöke, Kövér László a székelyek melletti szimpátiáját kifejezve a Ház falára kitűzte a székely zászlót. Ebben a Házban, ahol fideszes képviselőtársaink a saját irodájukban vagy adott esetben a címert megjelenítve a saját zakójukon minduntalan a székely testvéreinkkel való együttérzésüket fejezik ki, és egyértelművé teszik ragaszkodásukat a nemzet múltjához, összetartozásához, abban a Házban, ahol az előző kormányzati ciklusban a Fidesz-KDNP szövetsége beterjesztette a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényt, velünk szemben bármit is fölvetni és számon kérni, hogy udvarias legyek, azt mondom, hogy minimum nem ildomos.

Egyébként pedig, ha valóban az történt, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség hivatalosan föllépett olyan szurkolók ellen, akik székely zászlót lengettek egy magyar stadionban, azt nem tartjuk helyesnek. Ezt nem tartjuk helyesnek! Azt gondolom, senkinek nem sérti az érzékenységét az, ha egy magyar futballmeccsen egy-egy kisebbségnek vagy a magyar nemzet részét képező kisebb közösségnek a jelképei megjelennek. Ha az én parlamenti irodámba bejön, képviselő úr, akkor azt látja, hogy a nemzeti lobogó mellett az én szűkebb hazám, Fejér megye címeres zászlója látható, ezzel is jelezve azt, hogy az identitásomnak része a Fejér megyéhez való tartozás, és azért is fontosnak tartottam a megyei zászló elhelyezését, mert abban az ország egy nagyon fontos jelképe jelenik meg, a Fejér megyei címeres zászló közepén az a jelenet látható, amikor Szent István fölajánlja az országot Szűz Máriának. Ez Fejér megye címere.

Tisztelt Képviselőtársam! Azt tudom mondani, hogy a Fidesz-KDNP szövetsége elkötelezett az erdélyi magyarság ügye mellett, elkötelezett a székelység ügye mellett, és minden lépést meg fog tenni annak érdekében, hogy a székelyek a saját jelképeiket, szimbólumaikat a saját országukban és másutt is büszkén és boldogan használhassák, és hogy az ezzel ellentétes jogkorlátozó lépéseket visszaszorítsuk. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai