Készült: 2024.03.29.07:25:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 74. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottságban 13 igen szavazat, 10 ellenszavazat és 1 tartózkodás volt az előterjesztett zárszámadási törvény és az Állami Számvevőszék jelentése kapcsán. Számomra nem meglepő, hogy kormánypárti képviselőtársam nem nyilvánít véleményt, bár javára kell mondanom, hogy egyedüli megszólaló volt a kormánypárti oldalról, de inkább csak a mundért védte, érdemi észrevételt nem fogalmazott meg a felvezetett témával kapcsolatban.

Ellenzéki képviselőtársaimmal elsősorban arra kerestük a választ, hogy a kormány költségvetési előirányzata és annak módosítása megfelel-e az agrárgazdaság szabályozási és fejlesztési igényeinek.

 

(11.50)

 

A költségvetés megítélésében is igaz, hogy a puding próbája az evés. Miközben a 2000. évi zárszámadási törvényben a kormány 250 milliárd forint módosítást vezetett elő, érthetetlen, hogy a változásokat a 2002. év tekintetében nem vezette át. Úgy gondolom, az utólagos foltozgatás gyakorlata rendkívül negatív, az infláció messze magasabb, mint amit a kormány tervezett; a 6,3 százalékhoz képest a 9-10 százalék rendkívül jelentős eltérés, és a mezőgazdasági termelők támogatása vonatkozásában is rendkívüli kiesést jelent. Ilyen tekintetben elvárható lett volna, hogy ezeket a folyamatokat következetesen átvezesse a kormány a költségvetésen.

Az állami kezességvállalás mértéke megdöbbentő a költségvetésben; majdhogynem korlátlanul akarja a kormány növelni ezt a számot, ahogy itt elhangzott, 800-900 milliárd forintos értékre, ami messze több, mint a korábbi kormány által az utódra rakott teher. Nagyon következetlen politika az, amikor valaki megbírálja a másikat amiatt, hogy mondjuk, a metróügyben különböző terheket rakott a következő kormányra, ugyanakkor ő sokszoros terhet hagy a későbbi kormányra.

A költségvetési törvénnyel kapcsolatban további általános észrevételem az, hogy a költségvetés módosítási turmixa mellett a pénzügyi salátatörvény is jelentős, a költségvetés bevételi és kiadási oldalát érintő változásokat tartalmaz, mindezek által a kormány szándékai rendkívül nehezen nyomon követhetőek. Mint említettem, 250 milliárd pluszbevétele van a kormánynak, ugyanakkor azt halljuk a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől, hogy a folyó ügyek intézésében mintegy 57 milliárd forint hiánnyal küszködik. Ezért adódik az, hogy a pályázatok elbírálása a mezőgazdaságban két-három hónapot késik, és azok, akik ültetvényt szeretnének telepíteni, nem tudják, mitévők legyenek, problémák adódnak a szaporítóanyag-beszerzésnél, egyebeknél.

A források elosztásának vonatkozásában is azt érzékeljük, hogy hiánygazdálkodás folyik a kormány egyik tárcáján belül, hiszen láthatjuk például a napjainkban meghirdetett almatámogatás tekintetében, hogy néhány megyének jár ez a támogatás, de úgy látszik, első-, másod- és harmadrangú állampolgárok vannak ebben az országban, mert más megyékben gazdálkodó termelőnek - ugyanúgy kistermelőnek, mint nagyobb termelőnek - ezek a támogatások nem járnak.

Ha azt hiszik képviselőtársaim, hogy egyedi példákat mondok, vannak olyan dolgok, amelyek nem is kerülnek igazán nyilvánosságra. Például a támogatási forráshiányok betömése kapcsán 4,5 milliárd forintos átcsoportosítás történt az elmúlt hetekben az ültetvénytelepítés megvalósítására, így ugyanazok a hiánygazdasági jelek mutatkoznak az agráriumban, hiszen néhány megyében kiegészítették, más megyékben pedig a termelők esetében egyszerűen csökkentették a támogatási mértékeket, ami az azonos mérce vonatkozásában szintén komoly gondokat vet fel.

Varga Mihály pénzügyminiszter úrtól hallottuk, hogy kimagasló eredmények voltak 2000-ben a gazdaságban. Természetesen ennek nagyon örülünk, ugyanakkor látni kell világosan, hogy a nemzetgazdaság egyes ágazatai között nagyon ellentétes tendenciák érvényesülnek. A mezőgazdaság vonatkozásában ezek az örömteli számok nem mondhatók el, hiszen a termelés 7 százalékkal csökkent, a beruházás 14 százalékkal csökkent, a foglalkoztatás 10 százalékkal csökkent, 160 ezer állampolgár élelmiszerpiacát adtuk át az európai uniós konkurenseknek. Ezek a tendenciák elfogadhatatlanok, és a mezőgazdasági bizottságban egyértelműen megfogalmazódott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ez a költségvetési módosítás ilyen tekintetben elfogadhatatlan.

Köszönöm a szót, elnök asszony. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai