Készült: 2024.04.18.04:07:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2001.11.29.), 296. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenlévők közül talán csak Mécs Imre és Weszelovszky képviselő úr volt tagja az első szabadon választott parlamentnek 1990-ben. (Mécs Imre: Lezsák Sándor.) Nem, Lezsák Sándor nem volt képviselő abban a ciklusban. Gondolom, még mind a ketten jól emlékeznek arra az örömre és megilletődöttségre, amit a rendszerváltás kezdete jelentett, és arra, hogy milyen magától értetődő volt akkor mindenkinek abban az Országgyűlésben, bármelyik oldalán üljön is a parlamentnek, hogy mit jelent az alkotmány tiszteletben tartása, mit jelent a hatalmi ágak függetlensége. Valamennyiben úgy gondolták akkor, akik tagjai voltak annak az Országgyűlésnek, hogy ez olyan közös kincse az új demokrácia építőinek, amit mindenkinek tiszteletben kell tartania.

Azóta sok víz lefolyt a Dunán is, és azóta a Fidesz-kormány igazságügyi államtitkárától - hangsúlyozom, nem akármelyiktől, az igazságügyi államtitkárától - a következő nyilatkozatot lehet hallani. "Az alkotmányban vannak kőbe vésett paragrafusok, és vannak technikai jellegű szabályok, amelyek egy adott politikai döntés eredményei. Így került be 1997-ben az alaptörvénybe a többes szám is a táblabíróságok felállítása kapcsán. Ez a többes szám az, ami nem tekinthető kőbe vésettnek." Tehát van az alkotmányban olyasmi, amit be kell tartani, és van az alkotmányban olyasmi, amit nem kell betartani, hiszen a Fidesz-kormány a bírósági szervezetről szóló törvény módosításakor, amikor egy ítélőtáblát állít fel, azt is csak 2003-ban, tudatosan eltért attól, ami az alkotmányban le van írva, hogy: ítélőtáblák.

Annak idején az ellenzék kifogásolta ezt a megoldást, a Fidesz-kormány azt mondta: nem számít. Íme, a Fidesz-kormány álláspontja - Fidesz-kormányt mondok, hiszen Hende államtitkár úr ugyan MDF-es, de már a Fidesz-listán van neki a biztos helye -: van kőbe vésett része az alkotmánynak, meg nem kőbe vésett része az alkotmánynak. Nem tudom, emlékeznek-e, tisztelt képviselőtársaim, hogy a jelenlegi kormánypártok hogyan tiltakoztak akkor, amikor Bokros Lajos akkori pénzügyminiszter nyilvánosan kesergett, hogy az Alkotmánybíróság döntése megköti az ő kezét. Meg kell mondanom, hogy ez a kesergés mint kesergés jogos, mert lehet ezen keseregni, de azért Bokros Lajos sem ment el odáig, hogy az alkotmány rá ne lenne kötelező. Idáig csak Hende Csaba jutott el, hogy az alkotmány, amelyre esküt tett mint államtitkár, rá nézve nem kötelező.

Aztán ugyanez az államtitkár úr azt is képes előadni nekünk egy nyilatkozatában, hogy: "sajnálom, hogy a sajtó kettős mércével mér, és amikor ellenzéki politikus vagy ügyvéd minősíti az ügyészség tevékenységét, abban nem talál kivetnivalót, ám ha a kormány egyes tagjai tényszerűen vitatják a bíróság döntéseit, azonnal megengedhetetlen nyomásgyakorlásról beszélnek."

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, mindenkinek világos, hogy a hatalommegosztás elve azt jelenti, legalábbis szerintem, de azt hiszem, hogy sokunk szerint, hogy a bíróságokat, a bíróságok ítéleteit ebben az országban mindenki bírálhatja, bírálhatja a sajtó, bírálhatja egy ügyvéd, csak a végrehajtó hatalom tisztségviselői, miniszterek, miniszterelnök nem bírálhatják; hozzáteszem: szerintem országgyűlési képviselők sem bírálhatják, és mindenki más bírálhatja.

Ez a kormány úgy gondolja, ahogy az államtitkár úr mondja, hogy "a kormányfő itt is csupán konkrét ügyben gyakorolt kritikát, mert a bíró nyilvánvalóan hibázott." Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök, az igazságügy-miniszter bíróságokat bírál. El tudja képzelni, Weszelovszky képviselő úr vagy Mécs képviselő úr, hogy ha az első szabadon választott parlamentben az akkori kormány valamely tagja bírósági ítéletet bírált volna, különösen ha a második szabadon választott parlamentben a szocialista-szabad demokrata kormány valamely tagja bírósági ítéleteket merészelt volna bírálni, micsoda felhördülés fogadta volna azt!

 

(19.50)

 

Ma azonban a Fidesz vezette kormány Fidesz-MDF-es igazságügyi államtitkára ezt szabadon megengedi magának, és ezek után egy héttel később még mindig államtitkár.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai