Készült: 2024.04.23.08:33:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.), 193. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Csak pár dolgot tennék tisztába, először a tényekkel kezdeném. Alkotmánymódosítást nem lehet kivételes és sürgős eljárásban tárgyalni. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Hoppá!  Tordai Bence: Ez a lényeg…) Tehát ez egy alapvető tárgyi tévedés… Bocsánat, csak szerintem, ha van két perc arra, hogy az ország nyilvánossága előtt megvitassunk ügyeket, akkor arra érdemes odafigyelni, hogy nem mondunk olyat, ami tényszerűen nem igaz. (Kocsis-Cake Olivio közbeszól.)A másik, hogyha figyelte a kormányinfót, amit azon a miniszter úr mondott, az most is irányadó. Az Index, ha már itt korábban propagandamédiáról volt szó, akkor elkezdte az önkormányzati kampányt. Semmi köze nincs semmilyen alkotmánymódosításnak a főpolgármester-választáshoz. Az Index a baloldali ellenzék jelöltjét tolva megpróbál ebből a fake newsból valamilyen buborékot fújni, és ezzel befolyásolni  nyilván a kormány számára nem kedvező irányba  a főpolgármester-választást. Én javaslom, hogy ezeknek a fake news-buborékoknak ne üljön föl a képviselő úr.

A másik, ami egy alkotmányelméleti dolog, hogy önök mindig azt mondják, hogy az alkotmánymódosítás probléma lenne. Az alkotmány rugalmassága és az alkotmány stabilitása két külön dolog. Az alkotmány stabilitása egy érték, a magyar alkotmány viszont nemzetközi összehasonlításban egy rugalmas alkotmánynak minősül.

Én felhívom arra a figyelmet, hogy egyébként a brit történeti alkotmány egy elég szép, elég hosszú időre visszatekintő alkotmány, ott még a brit parlamenti képviselők kétharmadának szavazatára sincs szükség az alkotmánymódosításhoz. A magyar alkotmány ennél kevésbé rugalmas, kétharmados többséghez kötődik az alkotmánymódosítás és az új alkotmány elfogadása, tehát a 2011-es Alaptörvény és az azóta bekövetkezett alkotmánymódosítások legitimitása egész egyszerűen, a józan ész talaján állva nem vitatható. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai