Készült: 2024.03.28.14:36:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

313. ülésnap (2013.10.21.), 227. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ, a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Menczer képviselő asszony hozzászólására reagálva mondom, hogy ő hangsúlyozta - és helyesen -, hogy a hatóságnak két fő bevételi forrása van, a saját bevételek és a költségvetési támogatás. Ezekkel kapcsolatban azt a megjegyzést kell tennem, hogy ezeknek a megalapozottságáról nem győződtünk meg.

Az egyikről meggyőződhetünk, hiszen amit a központi költségvetésből kap, ez a bizonyos 70 milliárd forint, nyilván megalapozott, mert ha ezt törvényben rögzítik, akkor ez ott lesz, és oda fog menni a címzetthez. Azonban a saját bevételek megalapozottságára vonatkozólag nincs a birtokunkban olyanfajta vizsgálat, elemzés, jelentés, vélemény, mint amit a központi költségvetéssel kapcsolatban a Számvevőszék vagy a Költségvetési Tanács végez. Tehát ilyen értelemben kicsit homályban tapogatózunk. A hit pályájára tévedünk, önök elhiszik, hogy ezek megalapozottak, mi meg esetleg kételkedünk ebben, mert a költségvetés esetén nem elég hinni, itt meg is kell győződni bizonyos tényekről.

A képviselő asszony sok számot ismertetett, egészen pontos számokat, tizedes pontosságig menő számokat. Amikor egy költségvetés készül, akkor látni kell a kiadások világos célját: miért akarok kiadni közpénzt? Mert itt közpénzekről van szó. Ha világos a cél, és a kiadás halaszthatatlan, akkor azt meg kell finanszírozni. Ott nem nagyon lehet latolgatni. Azt meg kell finanszírozni, és azt a bevételt elő kell teremteni vagy a költségvetésből, vagy a saját bevételekből.

Azonban föl kell tenni minden jelentős kiadásnál a kérdést: világos ez a cél? Tényleg ezt akarjuk? Itt elhangzottak a reklámkiadásokról, tanulmányok írásáról példák, és lehetne a példákat sorolni.

(19.10)

Vajon azt a tanulmányt tényleg el kell készíteni? Azt a reklámot tényleg el kell készíteni? És ha igen, akkor mennyiért kell elkészíteni? Képviselő asszony azzal zárta a hozzászólását, hogy takarékos és hatékony gazdálkodás. Ne haragudjon, ez egy kinyilatkoztatás! Emögött milyen ismeretek húzódnak meg, hogy ezt ön kijelenti? Végzett ön ilyen számításokat? Látott ilyen számításokat?

Egyébként a hatékony költségvetési gazdálkodás az Európai Unió pénzügyi rendeletében ez egy kiemelt költségvetési elv, a sound financial management, ez egy kiemelt költségvetési elv, de ott megnézik, hogy az a kiadás, amit terveztek, a hatékonysági kritériumoknak megfelel-e, tehát adott egységnyi kiadás mögött álló produktum vagy adott produktum minimális ráfordítással. Ezek szakmai kérdések, ne haragudjon! Ezt kinyilatkoztatni lehet, ön is mond valami kinyilatkoztatást, aztán az vagy úgy van, vagy nincs úgy. Ezek kemény szakmai kérdések. Ezek után azt gondolom, hogy a kiadások mögött mi nem látjuk azt a fajta mérlegelést, azt a fajta vizsgálatot, hogy minden kiadás világos célokat szolgál, minden kiadásra csak annyit, és nem kevesebbet kell fordítani. Ezek a számok nincsenek a birtokunkban, ezért nem lehet igazán ezt a költségvetést ilyen kontextusban elfogadásra ajánlani.

Végül egy pontosító megjegyzést hadd tegyek Novák képviselőtársam felszólalásához. Azt mondta a képviselő úr, hogy kiszedték, úgymond kiszedték a központi költségvetésből a média-költségvetést. Nem szedték ki, megörökölték, ez egy húszéves történet. Az eredendő bűn az volt, amit a 90-es években csináltak - de ne bántsuk az akkoriakat -, akkor csinálták ezt a szerencsétlen megoldást, amit a szociálliberális kormányok minden további nélkül tudomásul vettek, és nem kétharmados többséggel, hanem 72 százalékos többséggel sem voltak hajlandók megoldani ezt a kérdést. Tehát ebben az értelemben meg kell védenem kicsit a kormánykoalíciót, mert ők nem szedtek ki semmit, hanem nem csináltak vele semmit. Úgy, ahogy volt, minden további nélkül folytatják azt a rossz gyakorlatot, ami szerint itt most egy mini költségvetéssel - idézőjelben mini költségvetéssel - állunk szemben, és nem együtt tudjuk tárgyalni a központi költségvetés egészével, megsértve azt az egyetemes költségvetési elvet, az egység és teljesség elvét, amit Magyary Zoltántól Mariska Vilmoson át az egykori híres magyar jogászok, tudósok, az első államháztartási tankönyv szerzői 140 évvel ezelőtt leírtak teljesen világosan, az Európai Unió ma is alkalmazza. Kérem szépen, ott tartunk, hogy ezeket a kijegecesedett és teljesen kristálytiszta költségvetési elveket sem hajlandó a Magyar Országgyűlés, a magyar kormány érvényesíteni.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai