Készült: 2024.04.18.02:07:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2009.03.24.), 145. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:27


Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Csak a liberális frakciónak címzett megjegyzésekre vonatkozóan szeretnék egy korrekciót és egy megjegyzést tenni, hogyha lehetséges. Az egyik az, hogy amikor Bárándy Gergely kolléga úr arról beszél, hogy örül, hogy megváltozik az SZDSZ álláspontja, merthogy ezek után hajlandók vagyunk büntetőtörvénykönyv-módosítást támogatni, akkor szeretném felidézni az emlékezetében azt, hogy 2003-ban támogattunk ilyen törvénymódosítást azért, mert úgy gondoltuk, hogy bár nem voltunk biztosak benne, alkotmányos kockázatokat akkor is láttunk abban a törvényjavaslatban, de nem tartottuk alapvetően alkalmatlannak arra, hogy egy elfogadható kísérletet hajtsunk végre egy büntetőtörvénykönyv-módosítással.

Ez történt 2003-ban. Én magam is igennel szavaztam a javaslatra, nemcsak erre, hanem azt követően, miután világossá vált, hogy az Alkotmánybíróság egyre szűkebb keretek közé szorítja a büntetőjogi törvényi tényállás módosításainak lehetőségét, mi azt mondtuk, egyetértünk azzal is, hogy ha nem megy a büntetőjog eszközeivel, akkor próbáljuk meg a polgári jogi eszközökkel változtatni a jelenleg fennálló helyzetet és gyakorlatot. Önálló törvényjavaslatot nyújtott be Eörsi Mátyás kollégám a frakció nevében, emlékezetem szerint a ciklus vége előtt valamivel, de ha tévedek, akkor ezért elnézést kérnék. Egyiknek sem tudom most a számát pontosan fölidézni, de azt hiszem, akik itt a teremben vagyunk, és ismerjük nagyjából az erre vonatkozó szabályozást, emlékszünk mindannyian ezekre a javaslatokra.

A másik dolog pedig az, ami a bírói gyakorlatra vonatkozó hatást illeti, természetesen nem gondoltam én sem azt, hogy akár az OIT keretei között olyan módon, ahogyan az egyébként természetesen a bírói függetlenség elvével összeegyeztethetetlen lenne, bármit is tegyünk, de amikor a Legfelsőbb Bíróság elnökjelöltjét meghallgatta a bizottság is, több frakció is, akkor igenis úgy gondolom, lehetett volna érdeklődni afelől, hogy vannak-e tervei a Legfelsőbb Bíróság elnökének arra vonatkozóan, hogy mondjuk, egy jogegységi - a Bárándy kolléga úr által is emlegetett jogegységi - határozatot esetleg kíván-e elérni.

(14.30)

Erre - biztos vagyok benne - lehetett volna kérdést feltenni. Természetesen a jelölt döntötte volna el, hogy akár kíván-e róla nyilatkozni. Azt gondolom, ez nem sértette volna a bírói függetlenséget - hogy egy példát említsek. Bocsánat az időtúllépésért.




Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai