Készült: 2024.04.19.21:22:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2017.11.13.), 108. felszólalás
Felszólaló Magyar Levente
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a lehetőséget. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kérem, ne vegye udvariatlanságnak, de mégiscsak meg kell jegyeznünk, hogy meglehetősen megalapozatlannak tűnik az a magabiztosság, amellyel a Magyar Szocialista Párt képviselőjeként beszél az államháztartás, az államadósság kérdésköréről, miután két fontos korszakban is az ön pártja, valamint az ön által képviselt párt elődje csődbe vitte Magyarországot, legutóbb 2002 és 2010 között. Nem tudom, a képviselő úr emlékszik‑e arra, hogy 2002-ben mennyi volt az államadósság, és mennyi volt 2010-ben. Emlékeztetem önt, hogy 2002-ben levitte az akkori Fidesz-kormány 55 százalék körüli szintre az államadósságot, ami 2010-re az önök nyolcéves regnálása következményeként jóval meghaladta a 80 százalékot. Arra is emlékeztetném tisztelettel a képviselő urat, hogy 2010-ben, 2009-ben Magyarország gazdasági-pénzügyi összeomlása, ami az összes uniós tagállam közül elsőként bennünket ért el, nagyrészt annak a katasztrofális és precedens nélküli módon dilettáns pénzügypolitikának volt az egyenes következménye, amit az MSZP 2002 és 2010 között művelt.

Tisztelt Képviselő Úr! Ennek tudatában arra kérem tisztelettel, hogy a Magyar Szocialista Párt részéről nemcsak ön, de a párttársai is nagyobb szerénységgel nyilatkozzanak az államháztartás és az állami pénzügyek kérdéseiről.

Tisztelt Képviselő Úr! Itt azt is megemlíthetném ‑ ennyire régre talán méltánytalan volna visszamenni az időben, de nem tehetem meg, hogy elmegyek ezen aspektus mellett ‑, hogy 1989 előtt az a párt, amelynek ön is tagja volt, az a párt, amelyben ön is fontos tisztségeket töltött be, olyan mértékben adósította el Magyarországot, hogy Magyarország ennek következtében nyögi ma is azt a mértékű államadósságot, amelyet a legtöbb régiós ország, még az egykori kommunista országok is messze maguk mögött tudtak hagyni, és ezt tetézte csak az önök nyolcéves működése 2002 és 2010 között.

Tisztelt Képviselő Úr! 2010 óta a magyar GDP-arányos államadósság csökken, ezt szeretném hangsúlyozni, közel 10 százalékponttal sikerült 2010 óta azt csökkentenünk, megfordítva azt a tendenciát, és egy olyan gazdaságpolitikai fordulatot hajtva végre, ami korábban lehetetlennek tűnt, aminek eredményeképpen ma Magyarország azon kevés uniós tagországok egyike, ahol ez a pozitív trend érvényesül.

De ha nem lenne elég, tisztelt képviselő úr, hogy éppen ön beszél, éppen az MSZP beszél az államháztartás, az államadósság kérdéséről, akkor szeretném azt is a figyelmébe ajánlani, hogy tényszerű tévedéseket tartalmaz a felszólalása, hiszen az Eurostat semmifajta hivatalos döntést az Eximbank besorolásáról még nem hozott.

Tehát az a kérésem, hogy erről tényként még ne beszéljünk egészen addig, amíg ez a döntés ilyen vagy olyan előjellel meg nem születik. Szeretném arra felhívni a figyelmét, hogy az Eximbank nincsen szerződéses kapcsolatban semmifajta offshore céggel, semmifajta Seychelles-szigeteki bejegyzésű céggel nincsen az Eximnek semmifajta hivatalos jogi kapcsolata. Végül szeretném a tisztelt képviselő úr figyelmét felhívni arra, hogy ha legközelebb az Exim hitelportfóliójáról beszél, akkor alaposabban tájékozódjon, hiszen olyan összefüggéseket említett, amelyek nem tükrözik a valóságot, illetve módszertanilag alapvetően értelmezhetetlen az a levezetés, amit itt az állítólagos 700 milliárd kapcsán állított, pontosan nem is értjük, hogy mire gondol.

Tisztelt Képviselő Úr! Arra a módszertani alapvetésre még utolsó szóként felhívnám a figyelmét, hogy az államadósságot az Eurostat és az összes OECD-tagállam GDP-arányosan számolja, tehát abszolút értékeket emlegetni itt, főleg abban az összefüggésben, hogy 2002 és 2010 között alig volt gazdasági növekedés Magyarországon, és azért ez is hozzájárult ahhoz, hogy azok a számok jöjjenek ki abban az időszakban, azt gondolom, méltánytalan. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai