Készült: 2024.04.25.07:40:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 208. felszólalás
Felszólaló Koltai Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOLTAI ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a korábbi évek kedvezőtlen tapasztalatai miatt ez év április-májusában is elvégezte a kereskedelmi forgalomban kapható tejek vizsgálatát. A 150 pasztőrözött tejmintára kiterjedő ellenőrzés az idén is megdöbbentő eredményt hozott. A szóban forgó termékek csaknem fele, 44,7 százaléka nem felelt meg az előírásoknak. Különösen aggasztó, hogy az esetek 48 százalékában a tejek hasznosanyag-tartalma és egyéb beltartalmi értékei nem feleltek meg a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, és eltértek a csomagoláson feltüntetett értékektől.

A jelentés megállapította: a tej természetes összetételéből következik, hogy nagyobb mértékű szárazanyaghiány csak a víz tejhez keveredésével képzelhető el, és nem zárta ki a tej szándékos vizezésének gyanúját. Ez a probléma évek óta visszatérő, egyre súlyosbodó tendenciát mutat, különösen néhány gyártó esetében. Történik mindez annak ellenére, hogy a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség minden évben megbírságolja az érintett cégeket, az érintett cégek pedig minden évben azt állítják: haladéktalanul intézkedtek a hiányosságok kiküszöbölése érdekében.

Az idén októberben a főfelügyelőség utóellenőrzést tartott azon termékek esetében, amelyeknél az év eleji vizsgálat hasznosanyag-eltérést állapított meg. A vizsgálatok ezúttal a pasztőrözött tejek mellett kiterjedtek az UHT dobozos és az UHT féltartós tejekre is. A vizsgált paramétereket ezúttal kibővítették a tejek fehérjetartalmának meghatározására is. A vizsgálatok ezúttal is megdöbbentő eredményeket hoztak.

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség jelentésének részletes táblázatából kitűnik, hogy két gyártó, a SOLE Hungária Rt. Szeged és a SMART Kft. Kecskemét tejeinek átlagos fehérjetartalma mélyen alatta marad a tej természetes fehérjetartalmának, illetve a csomagoláson feltüntetett értéknek. Szakértők ezzel összefüggésben felvetik annak a gyanúját, hogy a fenti gyártók esetében a gyártási előírások szándékos megsértésével van dolgunk. Ha ez igaz, akkor ez azt jelenti, hogy néhány gyártó tudatosan, szándékosan és rendszeresen hamisítja a tejet, becsapja és megkárosítja a fogyasztókat, ráadásul tisztességtelen piaci előnyhöz jut.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nem képezheti vita tárgyát, hogy a tej kedvező élettani hatásai miatt a tejfogyasztás népegészségügyi szempontból fontos kérdés. Meggyőződésem, hogy a fentiekben vázolt, súlyosan hátrányos következmények elkerülése megköveteli az illetékes hatóságok gyors és határozott fellépését a nem megfelelő minőségű tej előállítóival szemben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mielőtt az országosan tapasztalható probléma olyan méreteket öltene, amely visszafordíthatatlan. Kérem válaszát! (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai