Készült: 2024.03.29.01:48:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (2007.02.27.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Van-e olyan boldog ország, ahol nincsenek súlyos bűncselekmények? Nem, nincsenek ilyen országok. A nálunk boldogabb Belgiumban, Svájcban vagy Norvégiában is bizony néha nagyon súlyos bűncselekményeket követnek el, amelyek bizony felborzolják a kedélyeket.

Magyarországon a rendszerváltást követően, azt hiszem, ebben egyetértünk, a legsúlyosabb bűncselekmény a móri rablógyilkosság - mit rablógyilkosság? -, mészárlás volt. Tudjuk mi történt, a rendőrség nyomozott, nyomozás alapján az ügyészség vádat emelt, majd a bíróság minden fokon elítélte a tetteseket, nevezetesen Kaiser Edét.

A múlt hét eseményeiből kiderült, hogy Kaiser Ede, legalábbis a móri mészárlás ügyében ártatlan, és napirend előtti felszólalásomra azért kerül sor, mert azt hiszem, mindannyian egyetértünk abban, hogy ha Magyarországon most lenne halálbüntetés, akkor Kaiser Ede már nem élne. Van-e olyan bűncselekmény, amely jobban indokolná a halálbüntetést, mint a móri mészárlás ügye? Semmi illúziónk, semmi kétségünk nem lehet afelől, hogy ha Magyarországon a hatályos törvény ma még lehetővé teszi a halálbüntetést, Kaiser Ede már nem élne, és amikor most kiderült, hogy Kaiser Ede ebben a bűncselekményben legalábbis ártatlan, széttárnánk a kezünket, és csak sajnálkozni tudnánk.

Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetsége mint liberális párt, a kezdetektől fogva fellépett a halálbüntetés ellen, és az elvi megalapozottság mellett, ami most Kaiser Edével történt, ez egy cáfolhatatlan bizonyíték a halálbüntetés ellen, cáfolhatatlanul bizonyítja, hogy jól döntöttünk akkor, amikor annak idején a halálbüntetést töröltük a büntetési listánkból.

Amikor erről a Kaiser-ügyről és a sorozatos tévedésekről beszélünk, két elemre hadd hívjam fel az Országgyűlés figyelmét. Az első az, hogy ott, ahol emberek dolgoznak vagy akár gépek is dolgoznak, ott, ahol egyáltalában folyamatok történnek, a tévedés sajnos nem kizárható, még akkor sem, ha törekednünk kell arra, hogy a tévedés lehetőségét a lehető legkisebb mezőbe szorítsuk. Nem érzem, hogy helyes lenne, ha itt, a parlamenti ülésteremben egy más államhatalmi ág munkáját bármilyen kritika érné. Ezt nem is teszem meg, mert még egyszer: a tévedés előfordulhat.

Azonban egy mondat elhangzott egy magas rangú bírói vezető szájából, amire úgy érzem, érdemes visszatérni, ez a mondat úgy hangzott, hogy "kérem szépen, a bíróság hozott anyagból dolgozik".

Úgy érzem, hogy ez a mondat nem elfogadható, mert persze, a bíróság a világon mindenütt a vádindítványból és a védelem indítványaiból dolgozik, és a rendszerváltást megelőző bírói gyakorlatnak az egyik legfontosabb gondja az volt, hogy gyakorlatilag minden ügyészi indítványt - nem mindegyiket, de a legtöbbet - a bíróság kész ténynek vette és elfogadta. Ha elfogadnánk ezt a "kész tényből dolgozunk" elvet, akkor persze, a bíróság az ügyészségi iratokból dolgozik, az ügyészség a rendőri anyagból dolgozik - akkor minek van ez a hosszú folyamat, ha nem azért, hogy ezek egymás tevékenységét, ha kell, felülbírálják? Egy szakértő mondta, szerintem helyesen, hogy ha ez így lenne, akkor csak a rendőrkutya felelős minden egyes tévedésért, mert attól kezdve a rendőrség a kutyára van utalva. Ez nem elfogadható, ezért van egy ilyen hosszú procedúra, egy ilyen hosszú eljárási rend, hogy a tévedéseket ki lehessen szűrni, és ne lehessen másokra hivatkozni.

A másik, amit a tévedéssel kapcsolatban szeretnék mondani, hogy mondják, hogy nyomás volt a rendőrségen. A politikától szerintem nem volt nagy nyomás, a médiákból valóban van, de kérem, ezt fogadják el. Mint ahogy minden országban egy súlyos bűncselekménnyel a média első helyen, kiemelt helyen foglalkozik, most megmondhatjuk, hogy ez ne legyen így, de így lesz. Ami fontos, hogy a rendőrség, az ügyészség és a bíróság ellenálljon ennek a vélt vagy valós nyomásnak, és a lehető legjobban végezze a munkáját.

De, tisztelt Országgyűlés, visszatérve a halálbüntetésre, azt javaslom, hogy ha már ez a tévedés így kiderült, akkor ne csak Kaiser Ede és az ő családja, hanem mindannyian örvendezzünk annak, hogy Magyarországon nincsen halálbüntetés.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai