Készült: 2024.03.28.10:37:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2007.10.09.), 180. felszólalás
Felszólaló Ékes Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES ILONA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat a társadalom két nagy körét érinti, úgymint a civil szervezeteket és az egyházakat.

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A javaslatot együtt nézve az Országgyűlés előtt fekvő más törvényjavaslatokkal azt láthatjuk, hogy a kormánynak az a célja, hogy úgy módosítsa az egyház-finanszírozás nagy, egymást kiegészítő rendszerét, hogy minél több pénzt vegyen el az egyházaktól. Ezt bizonyítja, hogy a kormány nem bocsátkozott érdemi párbeszédbe az egyházakkal ebben a kérdésben sem. Egy más törvényben módosítják az 1 százalékos kiegészítés számítási módját, amelynek következtében több mint 2 milliárd forintot vonnak el az egyházaktól.

Már akkor tudtuk, hogy maszatolás zajlik, amikor a kormány úgy nyújtotta be ezt a törvényjavaslatot, hogy közben még nem született megállapodás az 1 százalékos rendszer tartalmi változtatását illetően. Most már azt is tudjuk, hogy végül a kormány nem is állapodott meg az egyházakkal, hanem diktatórikus módszerekkel próbálja most a változtatásokat lenyomni a torkukon.

Nem tudom elképzelni, mi az oka annak, hogy a kormány még nyílt alkotmánysértést is vállal, csak hogy akaratát keresztülvigye az Országgyűlésen, hiszen az 1 százalékos rendszer a vatikáni szerződésben lett lefektetve, és mint nemzetközi szerződéssel nem lehetne ellentétes ez a javaslat. Márpedig a vatikáni szerződés világosan rögzíti, hogy az egyházi 1 százalékkal szemben az állam egyetlen alternatív felajánlási lehetőséget biztosíthat csak - és nem kettőt, mint ahogy azt a jelen javaslat tartalmazza. Nem véletlenül: mindannyian jól tudjuk, minél nagyobb a választási lehetőség, annál nagyobb annak az esélye is, hogy az egyházi 1 százalékot nem az egyházak kapják. Úgy tűnik, elfeledkezik a kormányzat arról, hogy a törvény ezen részének célja az egyházak állampolgári támogatásának biztosítása. Márpedig ha megnézzük, hogy a költségvetési törvényjavaslat milyen alternatív támogatási célokat jelöl meg 2008-ra - parlagfű-mentesítés és a gyermekszegénység elleni küzdelem -, elég nehéz választás elé állítják a polgárokat, hiszen ki ne támogatná a gyerekszegénység elleni küzdelmet.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség álláspontja az, hogy ennek a törvényjavaslatnak nem a valódi problémák megoldása a célja, hanem valami egészen más. A valódi cél az egyházak újabb megsarcolásának pozitív köntösbe bújtatott előkészítése és az egyházaknak a civil világgal való szembeállítása.

Ha ugyanis a kormánynak a valódi problémák megoldása lett volna a célja, akkor nem hagyhatta volna figyelmen kívül, hogy az elmúlt hónapokban hány sajtóorgánum tárt fel 1 százalékos felajánlásokkal való visszaélést. A visszaélések megelőzésére, felszámolására a javaslat ugyanakkor semmilyen rendelkezést nem tartalmaz, semmilyen szűrőt nem épít be. Sőt, meg sem nyitja azokat a paragrafusokat, ahol ezt a képviselők módosító javaslatokkal pótolhatnák.

(17.10)

Pedig a téma nem új keletű, mi magunk is többször foglalkoztunk a kérdéssel. A kormányzat a felvetéseinkre mindig azt jelezte: látják a problémát. Akkor miért is marad el a cselekvés? Érdekes, hogy Gyurcsány Ferencnek ekkor még nem volt fontos a közélet kifehérítése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt a javaslatot vissza kell vonni, és ha valóban elkötelezettek a probléma megoldásában, akkor egy olyan javaslatot hozassanak vissza a kormánnyal, amely mind a civilek, mind az egyházak álláspontját tükrözi, nem sért nemzetközi szerződést, és olyan biztosítékokat is tartalmaz, amelyekkel meggátolható az 1 százalékos biznisz további burjánzása.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai