Készült: 2024.04.25.23:40:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2012.12.17.), 172. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Adórendszerüket látva, amit terveznek, hadd kérdezzek vissza: mikor veszik már észre, hogy az emberbe és a humán tőkébe való befektetés a legjobb és leginkább járható út? Mindannyian egyetérthetünk talán abban, hogy aki diplomás, az magasabb bért kap többfajta ok miatt. Önök pedig, a másik oldal, egy olyan adórendszert terveznek, ahol már egyébként havi 125 ezernél - és ne feledjük, azért a diplomás-minimálbér 114 ezernél kezdődik - a 2013-ban lévő valóban 16 százalékos egykulcsos adó helyett 25 százalékos kulcsot alkalmaznak.

Önök büntetni akarják a diplomásokat. (Babák Mihály: Úgy van!) És mindaz, ami itt elhangzik egyébként arról, rendkívül álszent és álságos, amikor önök aggódnak azért, hogy mi lesz a felsőoktatással, önök aggódnak azért, hogy mi lesz egyébként az orvosokkal, önök aggódnak ezért, önök, akik egyébként büntetőadóval akarják sújtatni azt, aki egyébként diplomás és magasabb keresete van. (Babák Mihály: Szégyen!) Hát akkor tisztázzák már, hogy mit szeretnének tenni! Tehát büntetőadóval akarják sújtani, és a másik oldalról pedig kifejtik azt, hogy a humán tőke milyen fontos.

(Az elnöki széket Balczó Zoltán, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Ha már itt tartunk egyébként, és ilyen roppant - hogy mondjam (Babák Mihály: Összevissza beszélnek!) - plagizálós időszakban vagyunk, azért zárójelben hozzátenném, hogy ha már egyszer a címének azt adta, mármint magának az interpellációnak a címének, hogy "Befektetés az emberi tőkébe", akkor remélem, elolvasta mindazokat az írásokat, amelyeket mondjuk, Theodore Schultz hasonló című könyvében írt egyébként. Ott látható, hogy amikor az emberi tőkébe fektetünk be, akkor legalább hárman fektetnek be az emberi tőkébe: maga a közösség - ha úgy tetszik, az állam -, a vállalatok és az egyén. Azt igazán nehéz megtalálni, hogy ez a három milyen arányban és hogyan fektet be az emberi tőkébe. Csak azt mondani, hogy az emberi tőkébe befektetni milyen jó, az még csak Theodore Schultz könyvének címe, a borítója; a további részét is célszerű elolvasni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai