Készült: 2024.03.28.15:14:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2009.06.08.), 210. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság április 28-ai ülésén elég hosszas vitában elemezte a beterjesztett törvényjavaslatot. A bizottság kormánypárti többsége a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta, elsősorban azért, mert két működő egyetem, az Andrássy Gyula Egyetem és a Közép-európai Egyetem sorsát a felsőoktatási törvény az előterjesztő képviselő úr által említett határidőhöz kötötte, de ez a határidő már egy korábbi határidő kitolásából, meghosszabbításából származott, és mindenképpen indokoltnak tartottuk azt, hogy a két működő egyetem léte ne kétéves határidőhöz kötve szerepeljen a felsőoktatási törvényben, hanem legyen egy hosszú távú, kiszámítható szabályrendszer közötti feltételrendszer, amelyben ez a két intézmény működhet. Ez tehát a hatályos felsőoktatási törvényből adódó kötelezettsége az Országgyűlésnek, és azért, hogy ezt a kérdést előrehozták, az előterjesztőknek a köszönetünket fejezhetjük ki.

Ugyanakkor az államtitkár úr által említett feszültségeket mi magunk is jeleztük az oktatási és tudományos bizottság ülésén. Elmondtuk, hogy elképzelhetetlen a számunkra egy olyan rendszer, amelyben a magyar állam által elismert okleveleket bármelyik felsőoktatási intézmény - ha nemzetközi jellegű, ha nem nemzetközi jellegű -, tehát a magyar állam által elismert felsőoktatási okleveleket csak akkor adhasson ki, ha ugyanazoknak az akkreditációs követelményeknek, minőségi követelményeknek megfelel a nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény is, mint amilyeneknek a hazai intézményeknek meg kell felelniük. Ez a követelmény nem zárja ki azt, hogy ha bizonyos esetekben - a Hankó Faragó képviselő úr által említett minősítések esetében - például egy elismert nemzetközi hírű egyetemen valaki egyetemi tanári rangot szerzett, akkor taníthasson hazai magyar intézményben is. Az ehhez hasonló gondok megoldására természetesen szükség van, de a magyar felsőoktatási rendszer védelmét mindenképpen garantálni kell. Ha a jelenlegi akkreditáció akadálya annak, hogy fejlődjön a magyar felsőoktatási rendszer, akkor az akkreditációt kell korszerűsíteni, és nem feltétlenül az egyetemek, főiskolák egy csoportjával szemben a minőségi követelményeket csökkenteni.

Bejelentettük az oktatási bizottság ülésén, hogy feltétlenül szükségesek lesznek módosító javaslatok ahhoz, hogy az általunk megfogalmazott követelményeknek ez a törvényjavaslat megfeleljen, és a későbbiek során el tudjuk fogadni. Ahogyan Hankó Faragó képviselő úr ezeket említette, a módosító javaslataink egy részét már be is terjesztettük, hogy képviselőtársainknak is módjuk legyen a bizottsági ülésre a javaslatok alapján felkészülniük.

Amit még feltétlenül megoldandónak tartunk, szintén említette Hankó Faragó Miklós képviselő úr: nem értettünk egyet már a bizottsági ülésen sem azzal, hogy külön törvény szabályozza ennek az úgynevezett nemzetközi jellegű felsőoktatásnak az ügyeit, és találjunk technikai megoldást arra, hogy a hatályos felsőoktatási törvény egy fejezeteként, részeként legyen az új szabályozás. Nem tesz jót a magyar felsőoktatásnak, ha nem ugyanazt a joganyagot kell minden egyes intézményben alkalmazni. Természetesen ez a jogszabály, ez a törvény módot nyújt arra is, hogy bizonyos esetekben kivételeket tegyünk.

Mindezek alapján a bizottság többsége támogatta a törvényjavaslat általános vitáját. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai