Készült: 2024.04.26.01:17:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2005.04.11.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony, elnézést kérek. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ön volt szíves említeni néhány olyan dolgot a gazdaságpolitikáról, ami a tényeket illeti. Természetesen a gazdaság helyzetének megítélése egy valós gazdaságpolitikai feladat: a gazdaságpolitika irányítóinak el kell dönteniük, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján milyen következtetéseket vonnak le.

Arra azonban szeretném felhívni a figyelmet, hogy e terem falain belül és e terem falain kívül egészen más vélekedések vannak a gazdaságról. Itt a teremben időnként kétségtelenül eluralkodik - különösen az egyik frakcióban - a válsághangulat, de szerencsére az országban ezt nem osztják, a gazdaság szereplői pedig különösen nem. Tehát ilyen módon természetesen az nem okoz olyan nagy gondot, hogy a képviselők adrenalinszintje felmegy, ettől még a gazdaság szerencsére jól működik.

Nézzük meg, hogy mik jellemzik most a tényeket! (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Nézd meg az adatokat!) A gazdaság egészségesen fejlődik, és fenntartható növekedési pályán halad. Azt gondolom, hogy ez a legfontosabb dolog. Ha azt nézzük, hogy melyek azok a tények, amelyek a 2004-es adatokat talán a legjobban jellemzik, akkor azt lehet mondani, hogy 2003-tól a gazdaság átállt egy olyan növekedési pályára, amelyet a beruházások és az export vezérelnek. Ez nagyon fontos, mert 2000-ben történt egy olyan váltás, 2000-2001 fordulóján, amely rossz irányba vitte a gazdaságot - felpörgött a fogyasztás, gyorsabban nőttek a keresetek, mint ahogy ezt a teljesítmények lehetővé tették, ez óhatatlanul feszültségekhez vezetett. De ez a helyzet 2003 közepétől megfordult, és körülbelül a tavalyi év végére, azt lehet mondani, hogy a gazdaság újra növekedési pályára állt, a beruházások és az export élénkült.

Hozzáteszem azt is, hogy a lakáshitelezés igazságosabbá vált, ez a lakossági megtakarítások növekedését jelentette, és a bérpolitika is alkalmazkodik a gazdasági növekedés üteméhez. A tavalyi évben 4 százalékkal nőtt a gazdaság, tehát a bruttó hazai termék 4 százalékkal nőtt, ez lényegesen meghaladja az Európai Unió átlagát, és különösen meghaladja az eurózóna átlagát. És ha azt vesszük, hogy tavalyelőtt 3 százalékkal nőtt a gazdaság, akkor ez egy jelentős dinamikabővülés, ami Európában kevés országban adódott. Hozzáteszem azt is, hogy az idei kilátások ennek a közelében vannak, tehát minden bizonnyal 3,5-3,8, akár 4 százalékkal nőhet a gazdaság.

(13.40)

Nagyon fontos, hogy ennek a szerkezete - ahogy már említettem - megfelelő. Termelési oldalról nézve azt látjuk, hogy az ipari termelés 2004-ben 8,3 százalékkal nőtt, az export a gazdaság, ezen belül az ipar húzóerejét adta, és nagyon lényeges, hogy a feldolgozóipar termelése is igen gyorsan emelkedett, majdnem két számjegyű növekedést produkált. Az exportértékesítés még ennél is gyorsabban nőtt. A magyar gazdaság tehát ki tudta használni a konjunkturális lehetőséget, és hozzáteszem, hogy a magyar gazdaság pénzügyi egyensúlya is javult, ahogy azt frakcióvezető úr is említette. Az államháztartási hiány tavaly az előző évhez képest 1,7 százalékponttal csökkent; ez az egyik legnagyobb mérséklődés az Európai Unióban. Ebből is látszik, hogy nagyon jelentős keresletcsökkentést hajtott végre a gazdaság. Az Európai Unió módszertana alapján számított hiány tavaly 4,5 százalék volt, ezenkívül az államadósság is a 60 százalékos szint alatt van.

Egyetlenegy dologban szeretném korrigálni a tisztelt frakcióvezető-helyettes úr által elmondottakat: az eurózóna átlagában az államadósság 71,3 százalék, a miénk pedig 57 százalék fölött van egy picivel.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai