Készült: 2024.03.29.08:23:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2011.02.22.), 218. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Hörcsik Richárd, az európai ügyek bizottságának elnöke már szólt előttem ma egy igen fontos témáról, amely több módosító javaslatot is érint. Az alkotmánykoncepció szövegében Magyarország alkotmányos folytonosságának megtestesítőjeként szerepel a Szent Korona. Én mint ennek a bizottságnak az alelnöke már a második ciklusban, fontosnak tartom, és helyesnek tartom, hogy a koncepció szövege a Szent Koronát említi, hiszen ezzel hazánk keresztény gyökerei is említésre kerülnek. Szent István korában a keresztény hit felvétele jelentette számunkra az Európához való tartozást, az Európához való tartozásunk határozott és egyértelmű kinyilvánítását és ezzel azt az erőt is, ami megtartott bennünket.

Magyarország létezése óta Európa szerves része. Az európai értékrend egyik legfontosabb eleme a kereszténység, a kereszténység egyetemes megmaradása közösséget formáló, és fejlődést biztosít a jövőt építő szellemi értékekre. Európa lényegi megtartó ereje az értékelvűségben van, a kizárólag gazdasági gondolkodás gyökértelen, éppen azzal lenne kevesebb szellemiségében, ami az európaiság egyik alapvető lényegi elemét adja, a görög, zsidó, római humanista értékek mellett, ez a kereszténység. Ezért a jövőt az értékközösség jelenti, amire az értékelvű Európai Közösség megálmodói is alapoztak, és ami a magyarokat több mint ezer éven át megtartotta; Adenauer, Schuman, De Gasperi örökségének szellemében tartotta meg.

Köztudott, hogy az európai alkotmány készítésekor is felmerült, hogy az európai keresztény gyökerekre utaljon a dokumentum szövege, de végül nem volt konszenzus az alkotmány létjogosultságáról sem. Mindezek ellenére több tagállam alaptörvényében szerepel a keresztény értékekre mint alapokra utaló kitétel. Számunkra is legyen példa ez, a német, a lengyel alkotmány szövege is említi Istent, a máltai alaptörvény például konkrétan is kimondja, hogy Málta vallása római katolikus, amelynek oktatását kötelezővé is teszi az állami iskolákban. A görög alkotmány első mondata deklarálja, hogy a törvény a szent, egylényegű és oszthatatlan háromság nevében született, valamint ugyancsak a Szentháromságot nevesíti az ír alaptörvény is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Robert Schuman, az Európai Unió egyik alapítója szerint az európai demokráciának kereszténynek kell lennie vagy el fog tűnni.

(14.10)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselők! Legyünk büszkék keresztény-keresztyén értékeinkre, és emeljük be azokat az alkotmány szövegébe. A magyar korona országainak alapjait, nem előzmények nélkül, Szent István király helyezte arra a kősziklára, ami megtartotta nemzetünket több mint ezer éven át, a gyökerek vállalása az összetartozást fejezi ki, jövőbe mutató reménységet ad, amely több mint optimizmus, mert egy jól megalapozott, reménységet és erőt sugárzó, biztos jövőkép az, ami Magyarországot az elkövetkező időkben a felemelkedés útjára tudja állítani. Ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy azokat a módosító javaslatokat, amelyek ebben a témakörben megszülettek, támogassák.

Az is fontos, hogy valóban, a történelem folytonosságát biztosítanunk kell akkor, amikor az alkotmányunkban megfogalmazzuk a Szent Koronára való utalást, hiszen nem rekedhet meg a jogalkotás fejlődése, a jogalkotás fejlődésében vissza kell utalnunk ezekre az értékeinkre is, és be is kell emelnünk ezeket az értékeket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai