Készült: 2024.04.24.08:33:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2012.11.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány egy régi, egészen a kormányváltásig visszanyúló adósságáról fogok most beszélni önöknek, amelynek kapcsán már sokszor felszólaltam itt a parlamentben. Ez nem más, mint a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásához nyújtott állami támogatások rendszerének átalakítása.

Gyakorlatilag a rendszer számos szereplője, munkáltatók és munkavállalók egyaránt, az Állami Számvevőszék, sőt legutóbb a kormány is elismerte azt, hogy a jelenlegi rendszer, ami 2007 óta van hatályban, számos problémával rendelkezik. Egész egyszerűen itt egy hatékonytalan, diszkriminatív rendszerről van szó, amely teljes mértékben szakmailag elhibázott alapokon nyugszik. Ennek ellenére a kormány immár két és fél éve tétlenül nézi azt, hogy ez a rendszer működjön, számos kellemetlenséget, hatalmas problémát okozva mindazoknak az embereknek, akik vállalják azt, hogy megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak.

Hogy csak egy nagyon kirívó igazságtalanságot említsek a rendszerrel kapcsolatban, az az, hogy az erre szánt költségvetési források 80 százalékát huszonegy védett szervezet kapja, és a rehabilitációban érdemi eredményeket felmutató alternatív munkaerő-piaci szolgáltatásokat is nyújtó szervezetek csak elenyészően kicsi összegekkel gazdálkodhatnak.

Ráadásul az európai fogyatékosügyi stratégiának is ellentmond ez a rendszer, hiszen semmilyen módon nem ösztönzi arra a benne részt vevő munkáltatókat, hogy visszavezessék az integrált munkaerőpiacra a megváltozott munkaképességű embereket. Önök, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, két és fél éve tétlenül nézik ezt.

Utána valami megváltozott, és hirtelen kaotikus kapkodásba kezdtek, de az új rendszer kialakításába már nem vonták be azokat az embereket, akik érintettek, illetve akik őket képviselik. Számtalanszor tiltakoztunk már az ellen, hogy folyamatosan levelező tagozaton kommunikálnak a civilekkel, az Országos Fogyatékosügyi Tanácsot nem hívják össze, és az úgynevezett társadalmi egyeztetés keretében nagyon korlátozott kommunikációt folytattak le az érintettekkel.

A jelenlegi tervezet kidolgozásába alig vonták be őket, és amikor átírták a rendelettervezetet, akkor még a civileknek kellett a sarkukra állniuk azért, hogy az átírt változatot egyáltalán megnézhessék.

Gyakorlatilag itt egy 36 oldalas szövegről van szó. Önök egyetlenegy napot hagytak arra az érintetteknek, hogy ezt átolvassák. Ez egy tömény szakmai, jogi szöveg, ezt egy nap alatt nagyon nehéz feldolgozni. Ennek ellenére a civilek sikerrel vették az akadályt. Magam is megnéztem azt, és garantálhatom, hogy számos probléma van benne.

Az egyik az, hogy gyakorlatilag az éves keret jelen állapotban a hatórás foglalkoztatáshoz is kevés. Az pozitív, hogy az egy főre jutó konkrét támogatási összegek kikerültek, de hangsúlyozom, hogy a keret nagyon kicsi. Ha ez nem változik, márpedig miért változna, gyakorlatilag mozgástér nincs a költségvetésben, akkor gyakorlatilag a rendszer esetleges új előnyei nem fognak tudni érvényesülni, és egy olyan jövőbeni rendszer sejlik fel a szemeink előtt, amelyben csak a kevésbé sérült személyeket foglalkoztatják alacsony képzettséget igénylő munkában, határozott időre, részmunkaidőben, és semmilyen módon nem motiválják azt, hogy például a magasabb végzettségű megváltozott munkaképességű embereknek is legyen munkája.

Ráadásul ebbe a keretbe bele kell férnie a munkahely átalakításával járó költségeknek is, ami teljesen nonszensz, hiszen az nagyon sokba kerül, és gyakorlatilag még a hatórás foglalkoztatáshoz is kicsi ez a keret. Külön negatívum, hogy az egészségkárosodás mértéke gyakorlatilag nem lesz befolyással arra, hogy milyen támogatást kapnak a munkáltatók. Ráadásul maximum 3 évig lehet majd támogatást igényelni határozott idejű munkaviszony mellett. Kérdezem én, tisztelt államtitkár úr, hogy utána mi lesz ezekkel az emberekkel.

Ráadásul most november 6-át írunk, és önök ezt az új rendszert január 1-jével kívánják bevezetni. Gyakorlatilag ez a rendelet a Közlönyben még nem jelent meg, és az látható, hogy ez a kapkodás számos ember számára, az érintettek számára komoly problémát okoz. Nem lehet gyakorlatilag csettintésre egy ilyen rendszert megváltoztatni, miután önök két és fél évig tétlenül nézték azt, hogy a teljesen hatékonytalan, régi rendszer, amelyet mindenki kritizált, önök maguk is kritizálták, működik.

Szeretném külön felhívni a figyelmet arra, hogy ebben az évben már új pályázatok lebonyolítására nyilvánvalóan nincs idő, hiszen, még egyszer mondom, november 6-át írunk, és ha a pályázati időszak átnyúlik a jövő évre, akkor ki tudja, hogy mikor kerül sor a pályázatok megkötésére. Ez azt jelenti, hogy akkor folytatódik az elmúlt években megfigyelt gyakorlat, hogy késik a pályázatok kiírása, késik a pályázati pénzek kifizetése, és gyakorlatilag légüres térben lebeg az egész, az összes szervezet, amely megváltozott munkaképességű embert foglalkoztat, napról napra él?

Tehát én arra kérem a kormányt, tisztelt államtitkár úr, hogy hagyjon ésszerű időt a foglalkoztatóknak az új rendszerre való felkészülésre, legkevesebb fél évvel tolják el az új rendelet hatályba léptetését, mert csak így lehet elkerülni a hosszabb támogatás nélküli időszakot. Ez nem csak a megváltozott munkaképességű (Az elnök csenget.) emberek érdeke.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai