Készült: 2024.04.25.23:35:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2000.09.05.),  267-283. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 24:03


Felszólalások:   267   267-283   283      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Felhívom tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy a Házszabály értelmében kivételes eljárásban történő tárgyalás elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők négyötödének szavazata szükséges. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e az előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalásával. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - 87 igen, 81 nem, 1 tartózkodás.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem határozatképes a Ház. Kérem a frakcióvezető urakat, hogy a határozatképesség érdekében tegyenek intézkedést, és kérjék meg képviselőtársainkat, hogy a folyosóról is jöjjenek be.

Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy azért kezdtük el 17 óra 20-kor a szavazást, mert 17 óra 20-ig az alkotmányügyi bizottság is befejezte tevékenységét.

Ismételten kérem, hogy foglalják el a helyüket, megint megkíséreljük a szavazást. Felhívom tehát tisztelt képviselőtársaim figyelmét, hogy a kivételes eljárásban történő tárgyalás elfogadásához a jelen lévő képviselők négyötödének szavazata szükséges.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e az előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalásával. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 134 igen szavazattal, 109 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalását nem fogadta el.

 

Tisztelt Országgyűlés! A tegnapi napon lezártuk a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének feloszlatásáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitáját. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslatok érkeztek, most a részletes vitára bocsátásra kerül sor.

Indítványozom tehát, hogy a H/2969. számú országgyűlési határozati javaslat részletes vitára bocsáttassék. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy szavazzanak a részletes vitára bocsátásról! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 157 igen szavazattal, 114 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot részletes vitára bocsátotta.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A részletes vitára szerdán délután kerül sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Múlt heti rendkívüli ülésünkön került sor az úgynevezett olajügyek kivizsgálásával kapcsolatos feladatokról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitájára. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslatok érkeztek, ezért most a részletes vitára bocsátásról határozunk. Indítványozom tehát a H/2961. számú előterjesztés részletes vitára bocsátását. Kérem képviselőtársaimat, hogy szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 282 igen szavazattal, 1 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az országgyűlési határozati javaslatot részletes vitára bocsátotta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztés részletes vitájára pénteken kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportja a Házszabály 98. § (5) bekezdése alapján kérte, hogy az Országgyűlés határozzon a Magyar Bálint és más képviselők által előterjesztett, a kétszintű minimálbér bevezetéséről szóló H/2876. számú országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről. Az indítvány tárgysorozatba-vételét a foglalkoztatási bizottság augusztus 29-i ülésén elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 98. § (5) bekezdése alapján a tárgysorozatba-vételről az Országgyűlés az előterjesztő legalább ötperces felszólalása után határoz. A tárgysorozatba-vétel tárgyában képviselőcsoportonként egy képviselő, valamint az elsőként jelentkező független képviselő legfeljebb két perc időtartamban felszólalhat, majd az előterjesztő a felszólalásokra ugyancsak legfeljebb két perc időtartamban válaszolhat.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőket, ki kíván szólni. Megadom a szót Kovács Kálmán képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportjából, ötperces időtartamban. Öné a szó, képviselő úr.

 

KOVÁCS KÁLMÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az, hogy Magyarországon a minimálbér összege igen alacsony, azt hiszem, mindannyiunk előtt általánosan ismert; az is, hogy ez a bér tulajdonképpen nem elegendő ahhoz, hogy tisztességes életkörülményeket biztosítson olyan embereknek, akik egyébként munkával kívánják megkeresni a kenyerüket.

Ugyanakkor a kormánynak az a javaslata, amely egyetlen lépésben 40 ezer forintra kívánja felemelni a minimálbért, újabb társadalmi igazságtalanságot szül ebben a formájában, átgondolatlanul, pusztán csak a minimálbérek emelésére vonatkoztatva. Hiszen mindannyian tudjuk, hogy elsősorban a közszférában, a közalkalmazotti, köztisztviselői körben, az egészségügyben, a pedagógustársadalomban nagyon sokan vannak, akik a tervezett minimálbérhez közeli jövedelmi szinten dolgoznak napi 20-24 órában - a pedagógusokról van szó - és a kiegészített házi munkákban, előkészületekben.

A közalkalmazotti, köztisztviselői körben pedig - a napi természetesen heti volt, bocsánat -, azt gondolom, mindannyian tudjuk, hogy az előmeneteli rendszer nem is teszi lehetővé, hogy a közalkalmazottat foglalkoztató jelentősen eltérjen a bérkategóriától. Ennek az a következménye - még egyszer mondom -, hogy igen jelentős társadalmi és foglalkoztatási feszültséget okoz a kormány javaslata ilyen átgondolatlan formában.

 

(17.30)

 

Ezért a Szabad Demokraták Szövetsége javítani kíván ezen a javaslaton, és a 80 ezer forintos havi összegben megállapított diplomás minimálbérrel egyfajta társadalmilag jobban elfogadható, igazságosabb elosztási rendszert kíván megvalósítani.

Úgy gondoljuk, hogy a közszférában dolgozó felsőfokú végzettségűek minimálbérének összegét - amennyiben a kormány a minimálbér összegét általánosan 40 ezer forintban kívánná megállapítani - 2001. január 1-jétől kezdődően havi 80 ezer forintban javasoljuk megállapítani. Ahhoz kérjük képviselőtársaink támogatását, hogy napirendre kerüljön ez a javaslat.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban. - Balczó Zoltán: És a forrásokat!)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Domokos László képviselő úr a Fidesz képviselőcsoportjából jelezte hozzászólási szándékát. Öné a szó, képviselő úr, két percben.

 

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm. Miniszterelnök Úr! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A minimálbér mértéke az elkövetkezendő időszak egyik legfontosabb kérdése. Az adótörvények vitájában és természetesen a költségvetésben is sor kerül majd ennek megvitatására. A kormány előterjesztése szerint a minimálbér mértéke a jövő évtől a jelenlegi 25 ezer 500 forintról 40 ezer forintra növekedne. A kormány a növekedés előnyeit így kívánja megosztani a közszférával.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt fontosnak tartja a minimálbér-emeléssel kapcsolatos párbeszédet. A minimálbér megállapítására az Országos Munkaügyi Tanács, tehát az állam mellett a szociális partnerekkel kiegészült fórum jogosult. A minimálbér megállapítása e párbeszéd eredményeként alakulhat ki, amelynek teret kell engedni a parlamentben.

Emlékeztetném a képviselőtársamat arra, hogy a közszféra alkalmazottainak többségét képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és Stumpf István kancelláriaminiszter között tavaly olyan megállapodás jött létre, hogy a béremelés mértéke az inflációval, továbbá a nemzeti jövedelem növekedésének felével egyezzen meg. Nekünk is érdekünk, hogy ennek a célnak az elérése teljesüljön. Így tartható fenn a növekedés üteme, és így beszélhetünk most a minimálbér-emelés kérdéséről is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Párt támogatja a kiigazítást a gazdasági fejleményekre tekintettel, de úgy véljük, a köztisztviselői illetményrendszer eleve képzettség szerinti differenciáltságát kell szem előtt tartani, s arról kell majd vitát nyitni. A diplomás köztisztviselők bérezésének kérdése a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja szerint nem a minimálbér megállapításának kérdése.

Az ellenzék határozati javaslata a köztisztviselők iskolai végzettség alapján (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) való minimálbér-megkülönböztetéséről a közgazdasági vonatkozáson túl kérdéses megkülönböztetést eredményezhet a közszférában. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A téma megvitatására a költségvetés tárgyalásánál kerülhet sor...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): ...ahol megfelelő teret kaphatnak a köztisztviselői bértáblával kapcsolatos kérdések. A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): ...képviselőcsoportja nem támogatja a javaslat tárgysorozatba-vételét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem önöket, hogy a Házszabály szerinti időkeretet a hozzászólásokban önök is tartsák be, ne hozzák kényelmetlen helyzetbe az elnököt, hogy erre figyelmeztetni kelljen önöket.

Filló Pál képviselő urat illeti meg a szó kétperces időtartamban, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

FILLÓ PÁL (MSZP): Igen tisztelt Elnök Asszony! Igen tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt parlamenti képviselőcsoportja a javaslat tárgysorozatba-vételét támogatja, hiszen mi magunk is egy többszintű minimálbér bevezetését tudnánk hosszú távon elfogadni. Ugyanakkor itt is szeretném megerősíteni azt a véleményünket, amelyet a szakbizottságban is elmondtunk, hogy ebben az ügyben törvény írja elő az egyeztetési kötelezettséget a szociális partnerekkel, a munkaadókkal és a munkavállalókkal.

Tehát amennyiben a tisztelt Ház napirendjére tűzi ezt a kérdést, akkor mindenképpen ezt a problémát módosító indítványok formájában orvosolni kell. Még egyszer mondom tehát, hogy a javaslat napirendre tűzését, miután fontos ügyről van szó, támogatjuk, ezzel a kiegészítéssel.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak kétperces időtartamban megadom a szót Lentner Csaba képviselő úrnak, a MIÉP képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A MIÉP-frakció fontos feladatnak tartja, hogy a közszférában jól képzett és kiváló szakemberek dolgozzanak, az elvándorlás a közszférából megszűnjön, történjen ez akár a versenyszférába, akár külföldre. Tehát ne menjenek el a diplomás munkavállalók a közszférából.

Ugyanakkor emlékeztetem az SZDSZ-es képviselőket, hogy önök berzenkedtek a legjobban akkor, amikor a 40 ezer forintos minimálbért a kormány be akarta vezetni, így a MIÉP-frakció fenntartásokkal fogadja az önök indítványát. Azon az állásponton vagyunk, hogy nőjön a közalkalmazottak és a köztisztviselők béralapja kiszámítható formában, azonban arra vonatkozóan, hogy ennek mi lenne a forrásfedezet-alapja, arra az indítvány nem tesz javaslatot. Miáltal a fedezet-előteremtés nem látszik biztosítottnak, így a javaslat megszavazása irányában tartózkodni fog a frakciónk.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Csáky András képviselő úr kért ugyancsak kétperces időtartamban felszólalási lehetőséget, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök asszony. A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja elméletben egyetért azzal az elvvel, hogy valamilyen módon ezeket a különbségeket a bértáblázatban is jó lenne megjeleníteni. Azonban a Magyar Demokrata Fórum úgy gondolja, hogy csak olyan ügyekről érdemes tárgyalni, amelyeknek reális alapjuk van, és amelyek nem kizárólag propagandacélokat szolgálnak. Filló képviselő úr már mondott egy okot, ami miatt nem támogatjuk, hiszen ezek a bérmegállapodások nem a parlament asztalára tartoznak.

A másik, hogy a financiális lehetőséget az előterjesztő nem vette figyelembe - ezt nem mondta Filló képviselő úr. Erre a bizottsági vita során rákérdeztünk, és 5-700 milliárd körüli kiadásról van szó, amelyet nem hiszem, hogy a költségvetésbe be lehet állítani.

Úgyhogy mivel elméletben egyetértünk, és nagyon jó lenne, ha ezt meg tudnánk lépni, de jelenleg erre lehetőséget nem látunk, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja is tartózkodni fog a szavazásnál.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen az indokolását, képviselő úr. Megkérdezem az előterjesztőt, tekintettel arra, hogy több képviselőtársam nem jelezte hozzászólási szándékát, hogy kíván-e a vitában elhangzottakra válaszolni. (Jelentkezik dr. Szent-Iványi István.)

Igen, megadom a szót Szent-Iványi István képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából, két percben.

 

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az egyik napilap mai számában egy igen érdekes és elgondolkodtató adatsor jelent meg. Ez az adatsor összehasonlítja a régió havi átlagkereseteit, s bizony megdöbbenve tapasztaltam, hogy indokolatlanul nagyok a különbségek a szomszédos országok és Magyarország havi átlagjövedelmei között is. Engedjék meg, hogy röviden felidézzem, hogy Magyarországon 307 dollár a havi átlagjövedelem, Csehországban 354 dollár, Lengyelországban 487 dollár, Horvátországban 608 dollár, és akkor nem beszélek Szlovéniáról, ahol közelíti az 1000 dollárt.

Tehát arról van szó, hogy Magyarországon rendkívül nyomott a bérstruktúra, és az az érdekünk, hogy kormányzati eszközökkel is elősegítsük a magyar bérek európai normákhoz vagy legalábbis a régió normáihoz való közelítését.

 

(17.40)

 

A második fontos alapelv, amit szeretnénk aláhúzni, hogy Magyarország a jövő országa kíván lenni, a tudásalapú társadalom országa, márpedig csak akkor lehet a tudásalapú társadalom országa, ha megfizeti a tudást, megfizeti a tanulást, ha világos különbséget teremt azok között, akik életük egy jelentős szakaszát vagy részét az egyetemi vagy főiskolai padokban töltötték el, és azok között, akik ezt nem tették meg.

Tehát ha itt fölvetődik az, hogy túl sok a 80 ezer forint, akkor kénytelenek vagyunk arra emlékeztetni, hogy ezt mi a 40 ezer forinthoz mérjük, tehát úgy gondoljuk, hogy világos és egyértelmű különbséget kell tenni a minimálbérek között.

S végezetül pedig azt is szeretnénk jelezni, hogy Magyarország európai uniós csatlakozása előtt is fontos, hogy ezek a bérek emelkedjenek, szüksége van a közszférának arra, hogy jól fizetett munkatársai legyenek. Ellenkező esetben mindenki a versenyszférába fog átáramlani, akit a versenyszféra meg tud fizetni. Ott egyébként az átlagjövedelmek ezt már ma is meghaladják, sőt a kezdő jövedelmek is.

Ezért én arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy szavazzák meg ezt az indítványt. Én a legtöbb felszólaló felszólalásából azt vettem ki, hogy alapvetően támogatják. Kérem, tegyék meg ezt szavazatukkal is.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatába veszi-e a Magyar Bálint és más képviselők által H/2876. számon előterjesztett országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 134 igen szavazattal, 156 nem ellenében, 29 tartózkodás mellett a javaslatot nem vette tárgysorozatába.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Wekler Ferenc képviselő önálló indítványát T/1813. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/1813/3. és 6. számokon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy az előterjesztői zárszó korábbi ülésünkön már elhangzott.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztő az alapajánlás 2. pontjában szereplő indítványt támogatja. Elsőként tehát erről határozunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 318 igen szavazattal, 3 nem ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most azokról az indítványokról határozunk, amelyekről még szavazni lehet. Az indítványok közül nem döntünk az alapajánlás 1. és a kiegészítő ajánlás 2. pontjáról, amelyek nem kapták meg a szükséges támogatást.

A kiegészítő ajánlás 1. pontjában Hargitai János és Gyimesi József a törvény 10. § (1) bekezdésének módosítását javasolják a törvényjavaslat kiegészítésével. Lényege: térítésre legyen jogosult az is, aki kérelmét politikai okból nem terjesztette elő. A honvédelmi bizottság támogatja. És önök? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a módosító javaslatot 323 igen szavazattal, 2 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Az ajánlás 3. pontjában Mátrai Márta és más képviselők a törvényjavaslat 2. §-ában a hatályba léptető rendelkezést módosítják. A honvédelmi bizottság támogatja. És önök, tisztelt képviselőtáraim? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 201 igen szavazattal, 122 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Juharos Róbert képviselő önálló indítványát T/2543. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/2543/9. és 12. számokon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy az előterjesztői zárszó a részletes vita lezárása után már elhangzott.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztő a kiegészítő ajánlás 2., 3., 4. pontjaiban szereplő indítványokat támogatja. Ezek elfogadása kizárja az ajánlás 1., 2., valamint a kiegészítő ajánlás 1. és 5. pontjait.

Most tehát a támogatott indítványokról határozunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 194 igen szavazattal, 128 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a szervezett bűnözés, valamint az azzal összefüggő egyes jelenségek elleni fellépések szabályairól s az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló 1999. évi LXXV. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/2601. számon, az egységes javaslatot pedig T/2601/6. számon kapták kézhez.

Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal egyetlen döntést igényel.

A Házszabály vonatkozó rendelkezése értelmében megadom a szót Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkár úrnak, aki a kormány álláspontját képviseli. (Folyamatos zaj.)

 




Felszólalások:   267   267-283   283      Ülésnap adatai