Készült: 2024.04.18.04:13:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Furcsa történéseknek vagyunk szem- és fültanúi mostanában. Nyáron azt hallottuk a kormányképviselőtől, hogy a tavaly megszavazott adókulcsok csökkentése mégsem következik be. Mára kiderült, hogy marad az eredeti elfogadott javaslat. A döntéshez képest új helyzet nem alakult ki, mégis úgy tálalták ezt kormánypárti képviselők, mintha egy nagy győzelem következett volna be, amit egyébként magukon és az itt megjelent Máté Dániel szóvivőn arattak. (Derültség.) Majd az ötvenharmadik heti nyugdíj elmaradásáról szóló hírek láttak napvilágot. Újra kiderült, hogy marad az eredeti javaslat - ismét győzelem. Arról közben már teljesen elfeledkeztek a kormányzók, hogy nem egyheti, hanem plusz egyhavi többletjuttatást ígértek a nyugdíjasoknak.

A közeli napokban is folytatódott képletesen a bajnoki menetelés, csupa győzelemmel. Először azt halljuk, hogy a táppénz százalékos összege és a passzív táppénz időtartama is csökken, majd mára mindenki megnyugodhat: érdemi változás alig történik. A győztesnek járó pontokkal ismét gyarapodott a csapat eredménye, miközben szó sem volt soha az elmúlt másfél évben arról, hogy a táppénz bármilyen formában csökkenne. Nem volt ez másképp az önkormányzati szférában sem. Kósa képviselőtársam a múlt héten felszólalt az önkormányzatok érdekében, miképp juthatnának a költségvetésből többletpénzhez. De nemcsak ő, hanem az önkormányzati szövetségek is hasonló követeléseket fogalmaztak meg. A válasz hétfőn: nincs pénz. Majd mit ad isten, pár nap múlva Medgyessy Péter kijelenti, hogy a szocialista polgármesterekkel pénzt talált, 30 milliárdot. Ismét győztünk - dőlnek hátra ellazulva a kényelmetlen parlamenti székeken a kormánypárti képviselők.

Milyen világ ez, tisztelt hölgyeim és uraim, amit önök kormányzás és törvényalkotás címen művelnek? Ez egy hazug és álságos világ képét vetíti elénk, mintha hatalmas tetteket véghez vive csupa sikerről szólna, pedig a valóság egészen más. Nézzük az állami és önkormányzati rendszert! Nézzük meg, hogy a megtalált 30 milliárd honnan is jön össze!

Először is kiderült, hogy ez nem is 30, hanem csak 28 milliárd forint. Ebből is 8,5 milliárd benne van a költségvetési javaslatban, hiszen a tizenharmadik havi bér összegéből kerül fedezésre, melyből következik, hogy a közszolgálatban dolgozók lemondhatnak a jövő évben a tizenharmadik havi juttatásukról. De ez nem minden. Önök azt ígérték, hogy továbbra is számítanak a közszolgálatban dolgozó szakemberek munkájára. A kormányváltás után, ki tudja, mi történt, de százával bocsátották el a köztisztviselőket. Azóta eltelt egy újabb év, és a Medgyessy-kormány 2004-re meghirdette a kisebb és takarékosabb állam elvét. Mit is jelent a takarékos állam jelszó? Az állítólag szociálisan érzékeny Medgyessy-kormány számára azt jelenti, hogy a minisztériumokból, központi közigazgatásból, háttérintézményekből 8 ezer köztisztviselőt kell kirúgni, és ezzel több száz milliárd forintot megspórol magán a kormány. Miután a nagy terv megszületett, már csak egyetlen dolog hiányzott hozzá: az ideológia.

(8.40)

Jött is a frakció segítsége Juhász Gábor frakcióvezető-helyettestől, aki ideológiailag kisegítette a kormányt. A következőképpen okoskodott, idézem: “A bejelentett lakossági intézkedések mellett rendet kell tenni a köztisztviselői fejekben megforduló, de a mi politikai vesztünket okozó gondolatok sűrűjében. A mai összetételű hivatalnoki karral ez a kormány nem tudja végigvinni a programját.ö Tehát Juhász Gábor a kormány kudarcáért a szóvivők után a köztisztviselőket okolja. Ők a kormány ellenségei, mert megfúrják a kormányprogram végrehajtását. A politikailag megbízhatatlanokat tehát kitakarítják a közigazgatásból, és közben a kormány még spórol is. Mindennek ellentmondani látszik egyébként, hogy a központi államigazgatási szervek több pénzhez jutnak a korábbiakhoz képest.

De az igazi gyöngyszem a fent említett talált pénzből egy 5 milliárdos tétel, amely szolgáltatás szervezésének korszerűsítésére szolgál. Tudják, mit takar ez a kifejezés, képviselőtársaim? Elárulom önöknek: az elbocsátott közszolgálati dolgozók végkielégítésére szolgál. Azok, akikről Papp József az imént beszélt, akiknek 50 százalékkal emelkedett a bére, most elbocsátásra kerülnek.

Az önkormányzati szférában további 40-50 ezer dolgozó elbocsátására kerül sor, erről a pénzügyminiszter úr is beszélt. Úgy kerültek kiszámításra a költségvetési előirányzatok, hogy az előírt 6 százalékos béremeléshez nem jut pénz az önkormányzatok számára. Ezt az önkormányzatoknak maguknak kell kigazdálkodniuk. Tehát, amit a rossz gazdaságpolitikával a kormány veszített, azt az önkormányzatokkal kívánja helyrehozatni. Így nem beszélhetünk ügyfélbarát önkormányzatokról; ha a feladatok sokszorozódnak, hosszabbodik az ügyintézési határidő. A jelek arra mutatnak, hogy további intézmények bezárására kényszerülnek majd az önkormányzatok.

Önök nem ezt ígérték, tisztelt hölgyeim és uraim. Itt az alkalom, a költségvetés tárgyalása; mi jó javaslatokkal segítünk önöknek ígéreteik betartásában. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai