Készült: 2024.04.25.23:28:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 124. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném összefoglalni az első napot a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója részéről.

Azt hiszem, hogy nagy reményeink, illúzióink nem lehettek azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt napok, az elmúlt hetek gyakorlatát követve a kormányoldal nyilván mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy bebizonyítsa a magyar emberek számára: ennél jobb költségvetést nem lehetett volna elkészíteni, és ha van is egy-két apró hibája ennek a költségvetésnek, ezért nyilván a gonosz ellenzék vagy az előző kormány a felelős.

Nos, a mai napon azért az is kiderült szerencsére, hogy egy vezérszónoklati hozzászólásban negyven percen keresztül nem lehet visszafelé mutogatni, nem lehet negyven percen keresztül csak az ellenzékről beszélni. Örülök annak, hogy a kormányoldalról is voltak olyan hozzászólók, akik elismerték, hogy ennek a költségvetésnek vannak olyan feszültségpontjai, vannak olyan problémái, amelyeket meg kell próbálni, akár itt, a parlamentben - ha már a kormányzati előkészítés során nem sikerült - orvosolni. Azt gondoljuk azonban, hogy ennek vannak határai. Nyilván lehet azon próbálkozni, kísérletezni, hogy megpróbáljunk kisebb tételeket itt közös nevezővel rendezni. Ilyennek tartjuk a fogyatékossággal élők problémáját; néhány tízmillió forintot elvett a kormány ezektől a szervezetektől is. Ilyennek tartjuk az Orvosi Kamara, a Gyógyszerészkamara támogatásának megvonását. Ilyennek tartjuk azt a problémát, hogy a turisztikai célelőirányzat összege az idei 40 százalékos csökkenés után jövőre tovább fog csökkenni, tehát egy egész ágazatot sújt az a megszorító intézkedés, amelyet a kormány 2004-re tervezett. Ezeken nyilván lehet segíteni.

Nagyobb gondnak tartjuk azt, hogy azon a lépéssorozaton, amelyet az adótörvényekben a kormány már elindított, sajnos már nincs módunk segíteni, hiszen a viták végére értünk. De kiderült az, amit nagyon jól tudtunk vagy sejtettünk: olyan mértékű adóteher-növekedés készül 2004-ben, ami az elmúlt tíz évben nem fordult elő. Igen, mind a társasági adóban, mind pedig a személyi jövedelemadóban tehernövekedés lesz 2004-ben. Nem segítenek azok a jó szándékú, de hatásában csekély, szerény lépések, amelyeket a kormány bejelentett, és amelyeket a kormányzati propaganda egyébként számos és számtalan alkalommal elismétel. Sokkal súlyosabban érinti a vállalkozót az osztalékadó emelése, mint az a lehetőség, hogy ha hárommilliárd forintos beruházást csinál, akkor majd kap ehhez adókedvezményt. Sokkal súlyosabban érint egy magyar kisvállalkozót az, hogy a cégautók adóját duplájára emelik, sokkal súlyosabban érinti az, hogy a cégbejegyzési illeték mértékét megnövelik, hogy a rehabilitációs hozzájárulás összege háromszorosára emelkedik, mint az a lehetőség, hogy ha egy halmozottan hátrányos helyzetű térségben majd egymilliárd forint fölött beruház, akkor ehhez adókedvezmény társul. Ezt egyébként a kormányzati anyag is elismeri. Elismeri, hiszen arról szól, hogy a 9,9 százalékos átlagos társasági adóteher után jövőre ez 10,1 százalék lesz, szja-ban pedig a 20,9-ről 21,1 százalékra növekszik ez a teher. (Göndör István: Ez nem igaz!) A terhek növekednek; olvassa el, képviselő úr, az Állami Számvevőszék jelentését, amely ezt szintén megismétli a jelentés anyagában.

Ezen sajnos nem tudunk segíteni. De lehet rá kísérletet tenni. S azt gondolom, ezt meg kell próbálnia az Országgyűlésnek. Nem fogadható el, hogy a kormány az elmúlt másfél év kormányzati hibáit, gazdaságirányítási baklövéseit most adóemeléssel és egy jelentős megszorító csomaggal kívánja orvosolni. Ehhez a Fidesz-frakció nem fog asszisztálni.

További problémának tartjuk azt, hogy itt ma nem hangzottak el olyan javaslatok, amelyek különböző területek és ágazatok számára valamilyen lehetőséget nyújtanának. Ma hosszú vitát folytattunk arról, hogy mi vár a mezőgazdaságban élőkre, mi vár az agrárszektorra. Elhangzott a mai nap folyamán - sajnáljuk, hogy a miniszter úr akkor nem volt jelen -, hogy még az ellenzéki elfogultsággal igazán nem vádolható MOSZ is nagyon kritikus állásfoglalást tett közzé e költségvetéssel kapcsolatban. Azt fogalmazták meg, hogy a következő évben jó, ha 131 milliárd forint mehet az agrárszektor közvetlen támogatására. Ez pedig a korábbi bevállalt ígéretek szerint - miszerint egy csomó, 80-90 milliárd forintos összeg majd jövőre kerül kifizetésre ebből a keretből, tehát már el van költve a pénz gyakorlatilag (Dr. Németh Imre: Nincs elköltve!) - pusztán arra lesz elég, hogy vagy az országgyűlési határozatot tartsa be a kormány és a 30 százalékot adja oda a gazdáknak, és akkor nem ad pénzt a tejtermelők, a baromfiágazat vagy éppen a sertéstartók támogatására, vagy fordítva. De az biztos, hogy az ágazat rosszul jár. Nem mi mondjuk, miniszter úr, ezt a MOSZ főtitkára, Horváth Gábor állította. (Dr. Németh Imre: Ő is tévedhet!) Azt gondolom, hogy ő szakavatottabb annál, és talán elfogulatlanabbul tudja megítélni az ágazat problémáját (Dr. Németh Imre: Ezt először hallom!), mint ön, aki egyébként itt, a parlamentben is időnként az arrogáns és kioktató stílusával, azt gondoljuk, inkább politikai természetű válaszokat szokott adni az ágazat problémáira.

Összességében tehát problémának tartjuk, hogy sem a mezőgazdaságban, sem a családok támogatásában, sem az adóteher csökkentésében itt ma érdemi javaslatok nem hangzottak el. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója részéről azt tudom mondani, hogy mi ilyen jellegű módosító indítványokat fogunk elkészíteni és benyújtani. Kérjük majd hozzá a parlament valamennyi képviselőjének támogatását, mert azt gondolom, valamennyiünk közös célja, hogy az életminőséget, az életszínvonalat 2004-ben is javítani tudjuk, a magyar gazdaság pedig olyan tartós növekedési pályára tudjon állni, amely megteremti a forrásokat egy sikeres európai uniós csatlakozáshoz.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai