Készült: 2024.04.25.05:31:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

296. ülésnap (2013.07.05.), 69. felszólalás
Felszólaló Erdős Norbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERDŐS NORBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A második világháborút követően Magyarországon a választási csalással és a politikai erőszakkal uralomra jutott kommunista rendszernek számos hazai ellenzője akadt. Őket az akkori államhatalom módszeres megtorlásban részesítette. A helyzetet súlyosbította az, hogy a Magyarországot megszálló szovjet csapatok a magyar államszervek tudtával és jóváhagyásával a szovjetunióbeli munkaerőhiány részbeni pótlására, a kollektív bűnösség nem létező elvének elgondolása alapján ártatlan magyar állampolgárokat hurcoltak rövidebb-hosszabb idejű munkaszolgálatra, málenkij robotra a Szovjetunióba.

Elhurcolt szerencsétlen sorsú nemzettársaink közül sokan lelték halálukat az embertelen körülmények miatt, és azon kevesek, akiknek megadatott a hazatérés, testileg-lelkileg megnyomorodva, a társadalom kitaszítottjaiként tértek haza. A kormány megbecsüli és tiszteli a kommunista rendszer elnyomásának túlélőit. Mindazokban, akik elszenvedték a tartós szabadság elvonását, a fogság mély nyomokat hagyott. Erre is tekintettel a kormány kiemelt feladatának tekinti, hogy a kommunista diktatúra áldozatai méltó anyagi és erkölcsi kárpótlásban részesüljenek. A folyamat kezdetekor a törvényi szabályozás úgy szólt, hogy a három évnél rövidebb ideig tartó szabadságelvonást szenvedettek kártérítő juttatásban nem részesülhettek. Ugyanakkor számos olyan kárt szenvedett egykori üldözött él még ma is, akik szabadságelvonása hosszú volt ugyan, de a három évet éppen nem érte el.

A törvényi szabályozást módosító kormányrendelet immár az egy évet elérő szabadságelvonást szenvedett egykori üldözöttek számára is lehetővé teszi a kárpótló juttatás kifizetését. Ha a juttatásra jogosult személy időközben elhunyt, túlélő házastársa akkor jogosult az előzőekben említett összegre, ha az elhurcolt legalább három évet vagy annál hosszabb időt töltött málenkij roboton. Ezzel egy időben az egyes tartós időtartamú szabadságelvonást elszenvedettek részére járó juttatásról szóló 267/2000. (XII. 26.) kormányrendelet alapján folyósított juttatás összegének megemelésére szóló 1021/2013. (I. 22.) kormányhatározat szerint 2013. január 1-jétől 50 százalékos mértékben emelkedik a rendelet alapján folyósított juttatás összege. 2014-ben ugyancsak a kormányhatározat alapján további 50 százalékos emelésre kerül sor, a 2012-ben folyósított juttatás összegét figyelembe véve.

Az érintettektől kapott visszajelzések alapján tudható, hogy valamennyien elégedetten fogadták a kormány emberséges intézkedését, és nem csak a juttatások mértéke miatt. Az üldözést szenvedettek úgy gondolják, a jelenlegi kormány az előző politikai rendszer és a rendszerváltás utáni kormányok helyett is cselekedve, régi adósságot törlesztett azoknak, akik az embertelen kommunista rendszerek áldozataiként ártatlanul, hazájukat szerető, igazi hazafiként szenvedtek halált, rokkantságot, és éltek meg sok szenvedést. Meggyőződésem, hogy az áldozatok kárpótlása terén igen jelentős intézkedéseket hozott a magyar állam, de azt is tudjuk, hogy a kényszermunkatáborban vagy politikai fogságban elszenvedett akár néhány hónap is elég volt ahhoz, hogy valakinek az életét a kommunista diktatúra ellehetetlenítse.

A fentiekre tekintettel kérdezem a kormányzatot, hogy az egyedül igazságos teljes körű kárpótlás elvét szem előtt tartva tervezi-e, hogy a törvényben biztosított kárpótlást kiterjeszti azokra a tartós szabadságelvonást szenvedett nemzettársainkra is, akik egy évnél kevesebb időt szenvedtek a kommunista rendszerek munkatáboraiban.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  69  Következő    Ülésnap adatai