Készült: 2024.04.26.00:10:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2009.12.01.), 48. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Igyekszem rövid lenni. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényjavaslat parlamenti vitája során mind a kormánypárti, mind az ellenzéki képviselők, illetve a bizottságok munkájukkal aktívan hozzájárultak az új szabályozás megalkotásához. A parlamenti vita során elsősorban az egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó kedvezmények, illetve a mezőgazdasági növénytermesztési idénymunka szabályai kerültek előtérbe.

A kormány a törvényjavaslatot eredetileg kettős szándékkal nyújtotta be a parlamenthez. Egyfelől az volt a cél, hogy egy általános munkaviszonyhoz képest egyszerűsített adminisztráció kísérje ezt a foglalkoztatási formát. Ezt a célt szolgálta az elektronikus, illetve a telefonos bejelentés, valamint a munkaszerződés-minta bevezetése.

Másfelől az volt a célunk, hogy az egyszerűsítés ne menjen a munkavállalói jogosultságok rovására, vagyis biztosítható legyen, hogy a munkavállalók egyszerűsített foglalkoztatás esetén is részesülhessenek bizonyos egészségbiztosítási ellátásokban, ledolgozott idejük pedig szolgálati időként a nyugdíjnál elismerhető legyen. Ehhez a bejelentés nélküli, tehát feketemunkát kellett visszaszorítani, amit elsődlegesen a napi, a munka megkezdéséig megteendő elektronikus bejelentés garantál.

Ehhez az alapkonstrukcióhoz képest elsősorban a növénytermesztési idénymunkára vonatkozóan fogalmazódtak meg további egyszerűsítési igények, és ezek alapján kerültek benyújtásra olyan tartalmú módosító javaslatok, mint például az írásba foglalt munkaszerződés hiányában vezetendő jelenléti ív szabályai, a jelenléti íven rögzítendő adatok köre, a jelenléti ív egy példányának a munkavállaló részére történő átadása.

A másik oldalon ezzel állítható párba, hogy a bejelentési kötelezettséget nem naponként, hanem csak a bevallási kötelezettséggel egyidejűleg, havonta egyszer kell csak teljesíteni, hiszen ez esetben a munkavállaló kezében marad egy irat arról, hogy adott napon munkát végzett, így a naponkénti bejelentés elmaradhat.

A módosító javaslatok másik jelentős köre a fizetendő közteher mértékét érintette. A törvényjavaslat eredeti szövege a kedvezményes körben, tehát a magánszemély munkáltatók háztartásában végzendő, illetve az idénymunka esetén 40 százalékos kedvezményes közterhet állapított meg, míg az egyszerűsített foglalkoztatás többi esetében az általános szabályokat rendelte alkalmazni.

E pontban sokféle módosító javaslat érkezett, amelyek 21, 25, illetve 30 százalékra kívánták csökkenteni a kedvezményes közteher mértékét. Az eredeti filozófia szerint az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatáshoz kapcsolódó kedvezményes közteher igen nagy motivációt jelentett a visszaélésekre, ezért a kedvezmény mértékét sem volt indokolt a jelenlegi széles körben meghagyni. Mindazonáltal azoknak az érveknek is van valóságtartalmuk, miszerint a kedvezményes közteher a legális foglalkoztatásra sarkalhatja a munkáltatókat, érdekeltséget teremtve számukra ezen a téren. Ezért a mezőgazdasági idénymunka és a rövid időtartamú háztartási munka esetén a 30 százalékos kedvezményes közteherre vonatkozó módosítások nyertek támogatást.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Kétségtelen, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai sokféle érdeket érintenek, amelyek egymással adott esetben ellentétesek is lehetnek. A munkáltatók rugalmasságra, kedvezményes közterhek biztosítására vonatkozó érdekeit, illetve a munkavállalók foglalkoztatási és társadalombiztosítási biztonságra való igényét kellett összeegyeztetni. Remélem, a módosító javaslatokkal átformált törvényjavaslat megfelelően egyensúlyoz e két követelmény között, és a gazdaság, a munkaerőpiac szereplői számára a jelenlegihez képest egyszerűbb, könnyebben alkalmazható, de emellett a munkavállalók szociális biztonságát is garantáló jogi megoldást jelent majd.

Kérem ezért, hogy a törvényjavaslatot a kormány által támogatásra javasolt módosítással együtt a zárószavazás során elfogadni szíveskedjenek.

Elnök Úr! Képviselőtársaim! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai