Készült: 2024.03.29.15:58:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 466. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:  Előző  466  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azért is jó ez a vita, mert azon kívül, ami bele van írva a törvényjavaslatba és ami itt elhangzik, vannak olyan dolgok, amiket beleértünk vagy kimagyarázunk belőle. Tessék elgondolni, tisztelt képviselőtársaim, mennyi minden lesz még, amikor ez a törvény megszületik és működni kezd, amikor azok az emberek, akikre vonatkozik és azok a tisztviselők, akik majd végrehajtják, értelmezik. Nagyon jó, hogy ezek a hozzászólások sok mindent tisztáznak.

Engedjék meg, hogy egy-két gondolatot hozzátegyek a tisztázáshoz. Például kiderül, kihangzik abból, amit itt mondunk, hogy a Magyar Országgyűlés és a magyar kormány mérlegeli és értékeli minden, a magyar nemzethez tartozó ember helytállását egy gyalázatos, nehéz huszadik században; a magyar nemzeti függetlenségi mozgalmakban való részvételt, legyen az intézményesített vagy egyének által tanúsított, akár a náci mizériával vagy a sztálinista diktatúrával szemben. Emberek olyan helyzetbe kerültek, hogy nem tehettek mást, mint hogy jó érzésük, jó lelkiismeretük szerint felálltak vagy szót emeltek, és ebből baj lett.

Tisztelt Ház! Tudjuk, hogy a magyar nemzet ezt értékeli. De jó, ha ezt ebben a helyzetben kimondjuk, mert hiszen azokról a magyarokról beszélünk, akik Magyarország határain kívül élnek. Mondjuk ki - én kimondom, tisztelt Ház, és tudom, hogy ez közérzés -, hogy akik Magyarország határain kívül élnek és részei voltak a magyar nemzeti függetlenségi mozgalomnak, azokat mi értékeljük. Lehet, hogy ez csak szimbolikusnak tűnik. Mert mit lehet ebből megfogni, és mennyi lesz ennek a költségvetési vonzata? Ez nagyon érdekes kérdés, és engedjék meg, hogy ez most nem számoljam.

Azonban az is csodálatos, hogy emberek erre emlékeznek és elmondják. Mit tesz ez a magyar nemzet közérzetének és hírünknek a világban! Hadd mondjak egy példát! Valamikor évtizedekkel ezelőtt az Amerikai Egyesült Államokban, Indianapolisban találkoztam egy Weiss Zoltán nevű boltossal, aki Szatmárnémetiből származik, és a dédnagyapja Kossuth Lajos katonája volt, amiről kitüntetése is volt. Amikor először találkoztam ezzel a Weiss Zoltán nevű amerikai magyarral, az ezt vette elő büszkén.

Hölgyeim és uraim, ezek nagy értékek, ezek nemzetformáló értékek. S mennyi ilyen van! Most voltam Sepsiszentgyörgyön egy konferencián, egy entrepreneur-, vállalkozói fórumon. Már hónapokkal ezelőtt meghívtak oda és végre sikerült elmennem. Hát olyan boldog voltam, hogy elmentem! Százötven ember jött össze egy egész napos konferenciára. Az az emberanyag érték, amely büszkesége lehetne akár Székesfehérvárnak, Debrecennek vagy akármelyik magyar közösségnek. A múlt nyáron hasonló helyzetet tapasztaltam Vargyason. Nem sorolom tovább, mert tudom, hogy mindnyájunknak vannak ilyen példái.

 

(22.50)

 

Csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy ezeket mondjuk ki, értelmezzük bele azt, amit most teszünk.

Még egy témát említenék, nevezetesen azt, hogy a visszaút hogy is van a szülőföldre. Tisztelt Ház! Van visszaút a szülőföldre, mindig is volt. Sok példa van, Apáczai Csere János, Balázs Ferenc és az Amerikát járt Bölöni visszamentek, és olyan dolgokat tettek, amit nem tettek volna a nélkül az utazás nélkül. Most Magyarországra sokan eljönnek és hazamennek, és otthon Szatmárban vagy Csíkban, vagy Háromszékben olyan életet, olyan egzisztenciát, mondjam azt, teremtenek maguknak, mert Magyarországon megtanultak valamit. Egy jó villanyszerelő vagy jó kőműves lett, jobb, mint ott lett volna, abban a technológiailag valamennyivel hátrább lévő társadalomban. Az, ami Magyarországot kívánatossá teszi szerte a világban manapság: az emberi tudás, képzés és fejlesztés. Ha ezt itt megtanulják és hazaviszik, akkor ennek értéke lesz, és sokan haza kívánnak menni éppen azért, mert az a tudásuk és értékük, amit itt megtanultak, otthon Sepsiszentgyörgyön és másutt még többet ér, mint itt. Persze hogy Magyarországnak érték az, hogy ezek az emberek eljönnek és itt dolgoznak. Nem kell nagy közgazdasági elemzést elmondani ahhoz, hogy a munkabér mindig kevesebb annál, mint amennyi a megtermelt javak, a megtermelt érték. Tehát ha három hónapig van itt vagy hat hónapig van itt, mérlegeljük, hogy mi az optimális, de amíg Magyarországon dolgoznak, az Magyarországnak nyereség, érték; most Magyarországot mint az egész ekonómiát említem.

Végül is, tisztelt Ház, még egyszer: ahhoz, hogy értékeljük a magyar nemzeti függetlenségi mozgalmakban való részvételét az ország határain kívüli embereknek, kérem azt, hogy a kormány és az Országgyűlés megfelelő intézményei gondolkozzunk el ezen, és ha nem is kerül bele ebbe a törvénybe, de legalább kimondassék, hogy ez valahogyan egy adósságunk és értékünk is a jövőre visszamenőleg. A Bajcsy-Zsilinszky Endrék, a Kovács Bélák és nevek hosszú sora, a diktatúrák áldozatai; léteznek ezeknek az unokái, dédunokái vagy unokaöccsei szerte a határon kívüli magyar nemzetben, és jó, ha ők tudják, hogy mi tudunk rólunk.

Köszönöm. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  466  Következő    Ülésnap adatai