Készült: 2024.04.26.00:35:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2001.04.19.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz képviselőcsoportjában élénk beszélgetés, tanácskozás folyt az Állami Számvevőszék jelentéséről azért, mert fontosnak tartjuk a témát; nem a hibakeresés, dicsérés vagy a kákán csomót keresés szándékával, hanem annak a tudatában, hogy az Állami Számvevőszék az Országgyűlésnek egy igen fontos intézménye. Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés intézménye. Elsősorban nekünk ad számot arról, hogy mi is történik az országban, pontosabban az országnak abban a részében, azokban a tevékenységeiben, ami az Országgyűlés törvényhozása és határozatai nyomán történik.

Hallottuk itt, tisztelt Ház, a bizottságok beszámolóit és igen érdekes gondolatok vetődtek fel, ami bizonyság arra is, hogy az Állami Számvevőszék jó munkája nem valami olyasmi, ami befejeződött, és most már csak ezt a nyomot kell mindig járni, hanem az Állami Számvevőszék mintegy dinamikus intézmény, dinamikus összefüggéseiben látja a dolgokat, hiszen az élet is az. Új technológia, új menedzseri megoldások, új feladatok a kormányzat és a törvényhozás számára, ezekkel foglalkozik az ÁSZ, és erről ad nekünk jelentést.

Különösen érdekes és hasznos, amit az önkormányzatokról hallunk. Van egy olyan hiedelem nemde, hogy a demokratikus társadalmi rendben és a piacgazdaság rendszerében a decentralizáció egy jó dolog, mert megosztja a döntést, és nem valahol egy központi helyen bölcsek döntenek el mindent, hanem kisebb közösségekben. Ilyenek - bár nem nagyon kicsi - az önkormányzatok, kisebb, mint maga a kormányzat. Ez az elvárás, ez a hiedelem, hogy a kisebb döntéshozó testületek jobb döntéseket hoznak, tisztábbak, szakszerűbbek és etikusabbak, szeretnénk ha így lenne, azonban nem mindig ez a valóság. Ez a dilemma, ami él a társadalomban, az Országgyűlésben, szerte az országban, a hírközlésben - jó, hogy az ÁSZ vizsgálja, nézi, mert ennek nyomán jobban tudunk véleményt formálni arról, hogy mi is történik, és törvényhozásunk, költségvetési allokációink során valóban a legjobban csináljuk-e.

A másik ilyen jelentős tétel a közbeszerzési törvény. Amit erről az ÁSZ mond, az igen-igen megszívlelendő, mert nem engedhetjük meg magunknak, igen tisztelt képviselőtársaink, hogy árnyék vetődjön ránk; még csak az árnyék gyanúja sem, pedig ez történik. Pedig ez történik! Ha pedig így van, akkor hívom, buzdítom magunkat, használjuk jól azt az instrumentumot, aminek a neve Állami Számvevőszék, hogy tisztázza ki azokat a kérdéseket, amelyeket bárki is kitisztázandónak lát.

Hasonló vélemények kerülnek felszínre az alapítványok, közalapítványok kérdésében. Tisztelt Ház! Ennek nem kellene felhősnek és ködösnek lenni. S ha az, akkor elsősorban magunkra szeretnék mutogatni, mert vagy nem hoztunk olyan kristálytiszta törvényeket, vagy pedig nem úgy hajtatnak végre évekre visszamenőleg. Öt évre, tíz évre, évtizedekre a tapasztalatokat le kell szűrni, és ebből tanulni kell. E tekintetben megint jónak és hasznosnak látjuk az ÁSZ segítségét, munkáját. Azért is hangsúlyozom ezt, mert a társadalomban a kormányzatról, még inkább a parlamentről, az Országgyűlésről olyan nézetek hangzanak el, amit nem szeretek hallani; gondolom, egyikünk sem szereti hallani, vagy nagyon sokan nem szeretjük hallani. Miért van az, tisztelt Ház, hogy olyan anekdoták vagy tréfás mondások vannak, hogy jaj, igen, akik nem mondanak igazat, azok bizonyos foglalkozásúak vagy politikusok. Még tréfának sem jó ezt hallani, mert van, aki a tréfát komolyan veszi majd.

Engedtessék meg, hogy egy esetet mondjak el, mert néha egy példa igen jól rávilágít arra, hogy miről is van szó. Tegnap este egy taxiba ültem, s a taxisofőr megismert, hogy ön professzor úr, ugye egy képviselő, szoktam én önt vinni. Ma reggel hallottam - mondja -, hallgatva az országgyűlési felszólalásokat, hogy Eörsi Mátyás képviselő úr azt mondta, hogy Széchenyi István egy évi jövedelmét adta az országnak, a kormány pedig az ország egy évi jövedelmét ellopta. Ellopta, ellopta ezt a szót ismételte nekem a taxisofőr.

Hölgyeim és Uraim! Amíg a közvéleményben így jelenik meg az Országgyűlés, hogy ilyeneket mondunk egymásról, egy képviselő a másikról vagy a képviselő a kormányról, addig nem is tudunk olyan jó törvényeket hozni, mint szeretnénk, mert nem is érezhetjük az ország bizalmát, pedig megérdemelnénk, mert úgy lettünk megválasztva a demokratikus választási rendszerben. A példánk, tisztelt Ház, azt hiszem, sokan vagyunk, akiknek vannak hasonló példáink, s jó volna idehozni ezeket, és megkérni a képviselőtársainkat, akik ilyen szavakat használnak, hogy "ellopta", hogy tessék szíves lenni még egyszer végiggondolni, hogy mi is annak a szónak a jelentése, mert ha lopásról van szó, akkor rendőrségi és bírósági ügyről van szó. Azért, mert a politikai szférában vagyunk, a törvényhozásban, ennek a szónak a jelentősége mindig fontos.

 

 

(14.10)

 

Tisztelt Ház! A Fidesz részéről szólalok fel, tehát politikai üzenete is van - mint ahogy minden más képviselő részéről is lesz politikai üzenete - a hozzászólásnak. Szeretném, ha nem értődne félre, itt nem pártoskodásnak a hangját kívánom megütni, mindegyikünkre érvényes az a tanács, hogy beszéljünk szépen. Azt mondjuk, amit gondolunk, és azt mondjuk, ami a valóságot leírja, ne pedig parabolákban, olyan szavakban, amelyek ártanak nekünk és ártanak a törvényhozás rendszerének!

Végül, legyen szabad még azt aláhúzni, tisztelt Ház, hogy az ÁSZ vizsgálati rendszerében, vizsgálódásában, igen jó lenne, ha az ösztönzési rendszer, a költségvetési és más egyéb ösztönzési rendszer alaposabb vizsgálódás tárgya lenne. Ma már a közgazdaságtan-tudománynak, a pénzügyi tudománynak vannak olyan eszközei, amelyek ki tudják válogatni a csereérték jellegű quid pro quo tranzakcióból azt, ami egy juttatás. Ennek a mértékét jó tudni, és ezt hatásfok és méltányosság szempontjából a törvényhozó jobban tudja használni, ha ezeket ismerjük. Az Állami Számvevőszék kitűnően alkalmas erre, ha erre felhatalmazást adunk neki, vagy még inkább feladatává tesszük.

Végül pedig, tisztelt Ház, azért is jó volna ezt a szakszerűség és az etika szabályai szerint csinálni, mert a felvilágosult önérdek igen jó szolgálatot tesz nekünk. Önérdekünk az, hogy tiszta legyen a kép. És akkor a nemzetközi besorolásunk, az, hogy Magyarország hol áll a nemzetközi korrupciós listán... - remélem, tisztelt Ház, mindnyájan meg vagyunk döbbenve, és rosszul érezzük magunkat, hogy azon a százas listán, ahogy besorolnak a világban országokat, Magyarország valahol középen áll. Én nem úgy érzem, hogy a korrupció tekintetében valahol középen állunk. Ne álljunk a középen! Én azt hiszem, nem ott állunk, de ha valakinek az a hiedelme róla, akkor épp az Állami Számvevőszék az (Az elnök jelzi az idő leteltét.), amely segíthet ennek a tisztázásában.

Tisztelt Ház! Javasolom a beszámoló elfogadását, a Fidesz-Magyar Polgári Párt jónak tartja, és megköszönjük a munkát.

Köszönöm, tisztelt Ház. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai