Készült: 2024.04.18.18:18:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 236. felszólalás
Felszólaló Gyopáros Alpár (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYOPÁROS ALPÁR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Orbán-kormány egyik legfontosabb célkitűzése, hogy mindazok, akik közeli hozzátartozójukat otthon ápolják, gondozzák, emiatt nem tudnak tartósan munkát vállalni, fokozottan kapjanak erkölcsi-anyagi segítséget áldozatvállalásaikhoz. Célunk az, hogy a legsúlyosabb állapotú, fokozott ápolást, gondozást igénylő hozzátartozót ápoló személyek magasabb összegű ellátás biztosításával nagyobb segítséget kapjanak munkájuk végzéséhez. Ez egyben kifejezi az ápolási, gondozási tevékenységük nagyobb elismerését, a megbecsülést is.

Mindezek érdekében a költségvetési javaslat szerint egyrészt a jelenlegi alanyi jogon és emelt összegben folyósított ápolási díj nettó értékben több mint 15 százalékkal emelkedik 2014. január 1-jétől, azaz a korábbi 38 350 forintról 44 250 forintra. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi ápolási díj 150 százalékát kapja a hozzátartozóját ápoló, emelt összegű ápolási díjra jogosult személy. Másrészt a legsúlyosabb egészségi állapotú személyeket gondozók számára kialakításra kerül a kiemelt ápolási díj intézménye, amely a jelenlegi magasabb összegű ellátáshoz képest mintegy 40 százalékkal nagyobb nettó ellátási összeget mutat a jogosultak számára, ez 53 100 forintot jelent.

Az említett változások több mint 18 ezer ápolást végző személynek jelentenek komoly többlettámogatást. Az ápolási díjjal kapcsolatos jelentős intézkedések pénzügyi forrásait a benyújtott törvényjavaslat 1,7 milliárd forint többletköltséggel tartalmazza.

A Fidesz és a KDNP eddig is kiemelt feladatának tekintette a tartósan beteg vagy fogyatékkal élő emberek fokozott támogatását. Képviselőtársunk, Soltész Miklós államtitkár úr több fórumon is szólt a kormánynak a fogyatékkal élőkkel kapcsolatban az elmúlt három évben megtett intézkedéseiről. Reményeink szerint ezzel is sikerült felhívni az egész társadalom figyelmét a fogyatékos emberek mindennapi küzdelmeire.

Kiemelni szeretném, hogy a fogyatékkal élőket támogató szervezetek kiszámítható, megemelt támogatást kapnak, javaslataikat pedig figyelembe veszi a kormányzat a döntésekor és azok végrehajtásának szabályozásában.

A mozgássérültek esetében felújításra került a bentlakásos intézmények jelentős része, a bérelhető segédeszközök beszerzése pedig folyamatos. A kormányablakoknál 5,2 milliárd forintos akadálymentesítés valósult meg. A látássérültekről szólva szeretném elmondani a Vakok Állami Intézetének 1 milliárdos felújítását, míg Tatán 1,3 milliárd forintból bentlakásos intézményt hoznak létre. A hallássérülteknél az új technikai eszközök beszerzése említendő, ez a tolmácsszolgálat részbeni kiváltására ad lehetőséget.

A törvényjavaslatban a fogyatékossági támogatás előirányzatának kialakítása a fogyatékosügyi 1998. évi XXVI. törvény 2013. június 1-jétől hatályos módosítására tekintettel került megtervezésre. Ennek értelmében a támogatás összegét 2014. január 1-jétől a nyugellátások évenkénti rendszeres emelésére vonatkozó szabályok szerint és azzal megegyező mértékben kell emelni. Az újonnan megállapításra kerülő fogyatékossági támogatást pedig ugyanilyen emelt összegben kell megállapítani. A politikai rehabilitációval összefüggő ellátások forrásoldalának biztosításánál figyelembevételre került az ellátások összegének jelentős mértékű emelkedése, az egyes kárpótlással kapcsolatos kormányrendeletek módosítása alapján ez az intézkedés is közel 80 ezer embert érint.

Összességében tehát elmondható, hogy a szociális intézkedések szempontjából az említettek szerint a költségvetési javaslat jelentős előrelépést jelent.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai