Készült: 2024.04.24.21:24:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 40. felszólalás
Felszólaló Manninger Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MANNINGER JENŐ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a Fenntartható fejlődés bizottságának tagjaként is a környezetvédelemmel kapcsolatos kérdésekről szóljak néhány szót, ami a költségvetést érinti. A 2016. évi költségvetés fejezeti fő számai alapján a hulladékgazdálkodással kapcsolatos szakmai feladatoknál összességében az előző időszakhoz képest nagyobb előirányzattal gazdálkodhatunk. Amíg az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség gazdálkodására 2014-ben 9,7 milliárd forint állt rendelkezésre, addig ezen az előirányzaton ez az összeg a 2015. évi költségvetésben és a 2016. évi költségvetési törvény tervezetében is 12,7 milliárd forintra emelkedett.

A természetvédelmi pályázatok támogatásáról szólnék még néhány szót, hiszen a természetvédelem különösen fontos, ez a költségvetésben is megjelenik. A 2014-2020 közötti pénzügyi időszakban közvetlen európai uniós forrásfinanszírozásból folytatódik a LIFE-program, amelynek új elemeként nagy volumenű integrált projektek finanszírozását is támogatja. Az Unió presszionálja a tagállamokat ilyen típusú projektek megvalósítására, amelyekhez viszont jóval nagyobb mértékű önrész szükséges, mint a korábbi LIFE-projektekhez, tehát átlagban 500 ezer euró helyett 8-10 millió euró. Így a LIFE integrált projektek kedvezményezettjei kizárólag állami szervezetek, így a nemzeti parki igazgatóságoknál az eddiginél jóval nagyobb mértékű társfinanszírozási igény fog felmerülni.

Elmondhatjuk tehát, hogy a nemzeti parki igazgatóságoknak további jelentős forrásigénye keletkezik, a futó, illetve a most induló, a tárca által is támogatott egyéb nemzetközi projekteken túlmenően, így nagyon lényeges, hogy a jóváhagyott operatív programok alapján közel 40 milliárd forint forrást használhatnak fel a nemzeti parki igazgatóságok. Nyilván emellett kulcskérdés lesz az igazgatóságok számára, hogy az állami alapfeladatok szempontjából különös jelentőségű pályázati terveket megalapozzák, előkészítsék, és a nemzeti önrésszel ehhez hozzá tudjanak járulni.

A 2015-ben lezárult környezet és energia operatív program folytatásaként elindul a 2023-ig terjedő környezet- és energiahatékonysági operatív program, amelyben önálló prioritástengelyként jelenik meg a természetvédelem. A program 85 százalékát az Európai Unió finanszírozza, a fennmaradó rész finanszírozása történik a hazai költségvetésből. Rendkívül fontos, hogy a nemrég kormányhatározatban kihirdetett éves fejlesztési keretnek megfelelően a 2015-ös, 2016-os években 21 milliárd forint értékben indulhatnak újabb élőhely-fejlesztési programok és más természetvédelmi fejlesztések. A kormány célkitűzése 2023-ig újabb 100 ezer hektárnyi terület helyreállítása, biztosítva az ott található természeti értékek megőrzését.

A 2015-tel induló időszakban újabb fejlesztési területek indulhatnak meg, az élőhelyvédelmi intézkedéseket, a hatékony természetvédelmi kezelést megalapozó beruházások mellett fejlesztjük a természetvédelmi őrszolgálatot és a természetvédelmi monitorozás eszközrendszerét. A projektek hangsúlyos eleme a természeti értékek bemutatása, a bemutatást szolgáló infrastruktúra fejlesztése, illetve a szemléletformálási tevékenységek megvalósítása. A prioritástengely keretében külön intézkedést indítunk.

Tisztelt Képviselőtársak! Föl kell még hívnom a figyelmet az egyik legfontosabb környezetvédelmi problémára: az Európai Bizottság még 2008-ban, tehát az előző kormányok idején kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a levegőminőségi irányelvben található, kisméretű szálló porra, a PM10-re vonatkozó levegőminőségi határérték vonatkozásában. Erre való tekintettel a kormány 2011-ben a kisméretű szálló por csökkentése érdekében ágazatközi intézkedési programot fogadott el. A programban felsorolt feladatok végrehajtására megtalálható a megfelelő összeg, 54 millió forint szerepel, amely a tárca éves ütemezett feladatainak ellátására szolgál.

De nyilván nem ez szolgál az egész program fedezetéül, az ágazatközi programok megjelennek összkormányzati szinten, elsősorban a közösségi közlekedésben, a közlekedés átalakításában, és számolni kell a tüzelőanyagok által keletkezett kisméretű szálló por mennyiségének csökkentésével is. Tehát ezeket összesített ágazatközi programban fogják megoldani. Ez megközelítőleg akár 700 milliárd forint kihatású is lesz. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai