Készült: 2024.04.25.07:27:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretnék Gőgös képviselőtársam szavaira azonnal válaszolni, hiszen olyan kérdést vetett fel, amely nem maradhat reagálás nélkül.

A földművelésügyi kormányzat mindent megtesz azért, hogy a tejpiacon kialakuló helyzetet megfelelően kezelje. 1,2 milliárd forintért felvásárlást kezdeményez, hogy a tej fölös mennyiségéből kivonjunk a piacról, és megteremtsünk egy olyan lehetőséget, amellyel próbáljuk normalizálni a tejárat. Idén 55 százalékkal több támogatást kap egy tejtermelő gazda, mint amit kapott korábban. Európa legmagasabb szarvasmarha-támogatását fizetjük Magyarországon, több, mint bárhol másutt Európában. Azt hiszem, olyan lehetőségeket tudunk biztosítani számukra, amellyel ezt az ágazatot sikerülhet stabilizálni.

Nyomon követjük, érezzük, látjuk a piaci helyzetet. Nem véletlenül lett bevezetve az EKÁER rendszer, hiszen ami a leginkább sújtotta a tejtermelőket, az az áfacsalt termékek behozatala Magyarországra. Az okoz egy olyan dömping tejárat, akár a multiáruházak polcain, ami természetesen nehéz helyzetbe hozza a gazdákat, és alacsonyra szorítja a tejárat. De az EKÁER működik. Egyre több helyen tudjuk megfogni a tisztességtelen piaci szereplőket. Azt gondolom, azzal, hogy új fehérjeprogramot hirdet Magyarország, azzal, hogy elsőként elfogadjuk a génmódosítással kapcsolatos törvényt, azzal, hogy a földművelésügyi tárca dolgozik azon, hogy egy olyan jelzőrendszert tudjunk feltenni akár a tejesdobozokra, amely azt jelzi majd, hogy génmódosítás-mentes takarmányból készült állati termékről beszélünk a tej esetében először, megint csak egy olyan piaci előnyhöz juttathatja a gazdákat, amellyel stabil körülmények között, kiszámíthatóan, hosszú távon szervezhetik a tejtermelést.

A tejtermelő ágazat a legnehezebb ágazat, azt is lehet mondani, hogy a magyar mezőgazdaság nehézipara. Nem lehet azzal kalkulálni, hogy máról holnapra levágjuk az állományt (Gőgös Zoltán: De így lesz!), hogy éppen marhapörköltet csináljunk. Minden döntésünknek hosszú távúnak, átgondoltnak és megfontoltnak kell lennie, mert egy borjú beállítása a tejelőrendszerbe, az kétéves program legalább.

(10.10)

Tehát nem lehet ad hoc intézkedéseket hozni, minden döntésnek legalább kétéves átfutása és kétéves hatása kell hogy legyen a piacra. Én azt hiszem, hogy ezzel a támogatási rendszerrel, azzal a határok védelmével, amivel az EKÁER rendelkezik és a GMO nyújtotta védelem lehetőségével olyan előnyökhöz tudjuk juttatni a gazdákat, amely a piaci pozíciókat meg tudja őrizni, hosszú távon a tejtermelés mellett tudnak maradni, és egy biztos megélhetést fog tudni nyújtani a számukra. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai