Készült: 2024.03.29.08:08:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2015.11.16.), 413. felszólalás
Felszólaló Alexov Lyubomir (szerb nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  413  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ALEXOV LYUBOMIR, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Poštovani Predsedniče, poštovana Skupštino! U vezi zakona o smanjenju birokratije u javnom sektoru u ime Narodnosnog odbora Mađar­sog Parlamenta iznosim stav o predlogu zakona.

Tisztelt Elnök Úr!Tisztelt Országgyűlés! A közigazgatási bürokráciacsökkentéssel összefüggő törvénymódosításokról szóló T/6410. számú törvényjavaslat kapcsán, mint a Magyarországi nemzetiségek bizottságának szószólója, a Magyarországon élő nemzetiségeket is érintő törvényjavaslatban foglalt rendelkezésekhez a részletes vitában az alábbiakat kívánom előadni:

A napirend tárgyát képező törvényjavaslathoz 16 képviselői módosító javaslat került benyújtásra. A benyújtott képviselői módosító javaslatokról bizottságunk nem foglalt állást. A bizottság tagjai részéről a törvényjavaslathoz nem érkezett saját módosító javaslat. Erre tekintettel a bizottság nem nyújtott be részletes vitát lezáró módosító javaslatot.

A magyarországi nemzetiségek bizottsága a törvényjavaslat 85. §-a, valamint 164. §-a vonatkozásában jelentkezett be a vitaszakaszba. Ennek ellenére fontosnak tartom megjegyezni, hogy a Magyarországon élő tizenhárom nemzetiség általánosan érintett a törvényjavaslat egészében, hiszen a nemzetiségi hovatartozású polgárok is eljárási alanyai a közigazgatási hatósági eljárásoknak, hogy csak a legáltalánosabb és legszélesebb spektrumot érintő jogterületet említsem. Ezen felül az egyes ágazati jogszabályokban is legalább akkora érintettséggel bírnak a magukat nemzetiséghez tartozónak valló személyek, mint akik nemzetiségi hovatartozással nem rendelkeznek.

A hazai jogalkotás számos jogterületen figyelemmel van az Alaptörvény rendelkezéseire, és túlnyomó többségben megteremti a törvényi hátteret a nemzetiségi joggyakorláshoz.

A Magyarországi nemzetiségek bizottsága a napirend tárgyát képező törvényjavaslat 47. alcím 85. §-ában található az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény, valamint a 84. alcím 164. §-ában található anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény módosításával kapcsolatban fogalmazott meg véleményt.

Az Országgyűlésnek az általános vitát követően, az országgyűlési képviselők által benyújtott 16 módosító javaslat egyike sem irányult a nemzetiségi bizottság által tárgyalt szakaszokra. Ez arra enged következtetni, hogy a Magyar Országgyűlés a nemzetiségi joggyakorlás érvényesítési törekvéseit elismeri.

Az adózás rendjéről szóló törvényt érintően a törvényjavaslatban foglaltak arra irányulnak, hogy többek között a nemzetiségi önkormányzatok is közvetlenül megkereshessék az adóhatóságot, és tőle tájékoztatást kérjenek a képviselőikre vonatkozó esetleges köztartozásokról. Ezen jogosultság megteremtése nélkülözhetetlen annak érdekében, hogy köztartozás fennállása esetén a nemzetiségi önkormányzat jogszerűen járhasson el a köztartozásmentes adatbázisban nem szereplő nemzetiségi képvi­selője ellen.

A nemzetiségi bizottság a napirendi pont tárgyát képező törvényjavaslat anyakönyvi eljárásról szóló törvény módosítására irányuló javaslat kapcsán nyilvánította ki érintettségét, amely szerint a törvény 81/D. §-a (4) bekezdéssel egészülne ki, az alábbiak szerint: „A személyazonosító igazolványt kiállító hatóság a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 16. § (3) bekezdése alapján kérelmezett személyazonosító igazolvány kiadása céljából, az elektronikus anyakönyvből közvetlen hozzáféréssel jogosult átvenni a nemzetiséghez tartozó személy nevét nemzetiségi nyelven.”

Jelen jogszabályi javaslat a nemzetiségi hovatartozású polgárok esetében kiemelkedően jelentős rendelkezés. A nemzetiségi név személyi okmányban történő megjelenése a nemzetiségi identitásukat féltőn óvó személyek számára fontos. A Magyarországi nemzetiségek bizottságában részt vevő szószólók ezen törvényjavaslat elfogadását első lépésnek tekintik a teljes kétnyelvű személyi okmányok bevezetéséhez.

A jövőre nézve a Magyarországon élő nemzetiségeknek a személyazonosító okmányok teljes kétnyelvűsége jelenti e területen az elérni kívánt célt. Bizottságunk a törvényjavaslatot támogatja. Köszönöm figyelmüket. Hvala na pažnji! (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  413  Következő    Ülésnap adatai