Készült: 2024.04.18.21:13:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2009.06.15.), 231. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:12


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A 2. számú ajánlási pontban képviselőtársaink a javasolt alkotmánymódosításból, amely szerint az önkényuralmi rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tagadása volna tilos, ki kívánják venni az "önkényuralmi rendszerek által elkövetett" kitételt, magyarán mindenfajta népirtás és más, emberiség elleni cselekmények nyilvános tagadása, kétségbe vonása tilos lenne.

Értem a szándékot, és tulajdonképpen önmagában a szándékot helyeselném is; akárki követett el népirtást vagy emberiség elleni cselekményeket, nem helyes azokat megpróbálni letagadni vagy a jelentőségüket kisebbíteni. Mindazonáltal a történelem sajnálatos módon igen gazdag népirtásokban, és hogyha ezt az alkotmányban ilyen tágan értelmezett módon rögzítenők, akkor tulajdonképpen mindenféle történészi, történelmi vitának elejét kívánnók venni. Hogy egyáltalán mi tekinthető népirtásnak és mi nem, hogy az amerikai telepesek által az amerikai őslakosság terhére elkövetett cselekményeket mennyiben tekintjük népirtásnak, és kívánja-e ennek a tagadását a magyar alkotmány tiltani, hogy az indiai szipoj lázadás alkalmával lemészárolt 10 millió indiai halálát népirtásnak tekintjük-e, és ennek kétségbe vonását vagy számbeli csökkentését a magyar alkotmány kívánja-e tiltani, hogy még messzebb időkre már ne is menjek vissza - én azt gondolom, túlzásba esnénk, hogyha ezt a javaslatot elfogadnók.

Lukács Tamás képviselőtársunk azt javasolja, hogy egészítsük ki az alkotmánymódosítási javaslatot azzal, hogy "tilos alapvető jogot vallási érzékenységet vagy a magyar nemzeti érzést sértő módon gyakorolni". Azt gondolom, ez a módosító indítvány az egész törvényjavaslat lényegét, az egész törvényjavaslat szellemiségét érti félre. Sérteni, érzékenységet vagy érzéseket sérteni demokráciában aligha lehet megtiltani. A benyújtott törvényjavaslat nem a különböző népirtások áldozatául esett, pontosabban családjuk, rokonaik, felmenőik népirtás áldozatául esésének okán érzékeny emberek érzékenységét vannak hivatva megvédeni. Ezek a javaslatok nem arról szólnak, hogy az áldozatok közöttünk élő leszármazottai vagy a halál torkából megmenekültek - akik még közöttünk élnek - érzékenységét kívánjuk alkotmányban védeni.

Itt az egyik alapvető emberi jog, az emberi méltóság védelméről van szó, az emberi méltóságot kívánja védeni az alkotmánymódosítás azáltal, hogy az emberi méltóság megalázására gyakran - sajnálatos módon ma már gyakran - használt bizonyos jelenségeket el kíván tiltani. Ennek megfelelően tehát Lukács Tamás képviselőtársunk módosító indítványa egyrészt szellemében idegen a benyújtott törvényjavaslattól, másrészt úgy gondolom, önmagában is egy demokratikus ország, demokratikus állam alkotmányában nem lehet helye. Érzelmeket, érzéseket helyes kímélni, de nem írható elő ezek kímélése törvényben.

Végezetül Répássy Róbert képviselőtársunk több módosító indítványa lényegében minden olyan rendelkezést ki kíván iktatni a törvényjavaslatból, amely a holokauszttagadáson, illetve annak kissé általánosabb törvényi megfogalmazásán túl bármi egyebet tiltana. Azt gondolom, ilyen módon ez a javaslat nem érné el a célját. A magam részéről úgy gondolom, ilyen módon ez a javaslat csonka maradna, és nem tudná védeni azt, amit védeni akar. Hogy mást ne mondjak, Budapesten nem egy helyen láttam egy graffitit - nem tudom, még ott van-e -, amelynek a szövege a következő volt: holokauszt egyenlő Istennek tetsző áldozat. Mármost, tisztelt képviselőtársaim, ez a felirat nem tagadja a holokausztot, sőt tulajdonképpen, hogyha Mózes harmadik könyvét alaposan olvassuk, akkor még igazat is állít, a holokauszt, ugye, a teljesen elégetett áldozat görög megnevezése, amely Mózes harmadik könyve értelmében Istennek tetsző. Ezt a holokauszt szót alkalmazták a második világháború idején, illetve az azt megelőzően elkövetett náci népirtásokra. Ilyen módon összekapcsolva tehát ez a felirat nem tagadja a holokauszt létét, mégis súlyosan sérti az emberi méltóságot.

Én tehát úgy gondolom, túl nagyot kíván markolni Répássy képviselőtársunk, amikor ennyire megcsonkítaná a tiltó rendelkezéseket.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai