Készült: 2024.04.26.01:53:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2000.08.23.), 219. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabadi Béla (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABADI BÉLA földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm képviselő úrnak a Duna-Tisza-közén elterülő Homokhátság mezőgazdasági termeléséhez kapcsolódó aggódó, de egyúttal bizakodást is tartalmazó kérdését.

Előttünk is ismertek a képviselő úr által felvetett problémák, amelyek az ország ezen kedvezőtlen adottságú részén jelentkeznek. A kérdéses területen a kalászos gabonák közül csak a rozs és a triticale termeszthető, a hozamok sok esetben még a ráfordításokra sem nyújtanak fedezetet. Ezért itt elsősorban az állattenyésztés, ezen belül is a szarvasmarha, a juh és a kecske tartása a jellemző tevékenység.

Az állatállomány jelenlegi szintje azonban nem elfogadható, és az utóbbi években is csak minimális növekedést sikerült elérni. Ennek legfőbb oka az, hogy mind a juh-, mind a szarvasmarha-ágazat esetében kedvezőtlen a jövedelmezőség, gyenge a tenyésztési munka hatékonysága. Az állattartás költségeinek csökkentését segítheti elő a megfelelő mennyiségű és minőségű saját takarmány megtermelése. Ehhez központi forrásokból akkor indokolt a segítségnyújtás, ha mind a szálas- és a törektakarmány-termelés, mind a föld gyepcélú hasznosítása megfelelő nagyságú kérődzőállat-állomány meglétével párosul.

Jelenleg a pillangós virágú takarmánynövények termesztésével foglalkozók nem kapnak támogatást, a földalapú támogatás keretében ugyanakkor hektáronként 3 ezer forint támogatáshoz jutnak azonban a gyepterületet használók, amennyiben eleget tesznek az előírt szakmai követelményeknek.

Jelentős változást remélünk attól, hogy a kormány elfogadta a nemzeti agrár-környezetvédelmi programot, melyben központi szerepet kap a gyepterületek hasznosítása és a gyepgazdálkodás fejlesztése.

A Homokhátság és a hasonló adottságú területek jelenleginél nagyobb mértékű és szélesebb körű támogatását az állatállomány függvényében szakmailag indokoltnak tartjuk. Ezt figyelembe véve a jövő évi támogatási rendszerben fenn kívánjuk tartani a gyepterületet használók támogatását, és megvizsgáljuk a képviselő úr által javasoltak bevezetését, többek között a lucerna termesztésének a támogatását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Kisgazdapárt soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai